Książka Roku 2018
A Darker Shade: 17 Swedish stories of murder, mystery and suspense
Ag2S

Morderstwo, tajemnica, suspens. Najwięksi autorzy kryminałów ze Szwecji w jednym tomie! Henning Mankell, Åsa Larsson, Håkan Nesser, Åke Edwardson i światowa premiera nieznanego opowiadania Stiega Larssona! "Ciemna strona" to wyjątkowy zbiór szwedzkich opowiadań kryminalnych, który na całym świecie witany jest z entuzjazmem przez krytyków i czytelników. Nic dziwnego. Po raz pierwszy w jednym...

"Ciemna strona" to wyjątkowy zbiór szwedzkich opowiadań kryminalnych, który na całym świecie witany jest z entuzjazmem przez krytyków i czytelników. Nic dziwnego. Po raz pierwszy w jednym tomie udało się zebrać niemal wszystkich najwybitniejszych autorów kryminałów ze Szwecji. Większość z przedstawianych tu utworów nie była wcześniej publikowana, niektóre powstały specjalnie z myślą o tej antologii. Miłośnicy kryminału znajdą tu klasyczne procedurals, przedstawiające na kilkudziesięciu stronach przebieg całego śledztwa. W tomie są też opowiadania prowadzone z punktu widzenia mordercy i takie, przy lekturze których utożsamiamy się z ofiarą. Niektóre rozgrywają się współcześnie, inne na początku XX wieku.

Ten niezwykły zbiór pokazuje wszechstronność, różnorodność i witalność literackiej sceny kryminalnej w Szwecji. Dzięki tej książce fani skandynawskiego kryminału mogą prześledzić, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat gatunek opowieści kryminalnej rozwijał się i zyskiwał na popularności, a przede wszystkim mogą po raz kolejny przekonać się, że szwedzki kryminał zawsze wyróżniał się reagowaniem na bieżące wydarzenia polityczne, pogłębioną psychologią postaci i trafną diagnozą społeczną. Ciemna strona to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mrocznych, skandynawskich opowieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

filozof | 2016-11-20

Wcześniej o niej nie słyszałem,nie znałem.Była wielka promocja w księgarni.Kupiłem za 6 zł.Obniżka z 40 zł,tylko brać.
Literatura kryminalna ze Szwecji,tyle nazwisk w jednym tomie.
Mankell,Larsson,Jansson i inni.Wielu już nie żyje,stworzyli wciągające opowiadania.
Pełne typowego dla siebie stylu.
Asa Larsson, napisała wręcz malutki kryminał retro.Owszem w Kirunie,toczy się akcja.
Poruszają też tu temat przemocy domowej,a nawet coś ze świadka szpiegowskiego.W tle Honduras.
Książka,bardzo dobra.

W krótkich formach literackich emocje muszą być skumulowane, jednocześnie nie przytłaczające treści, a trafnie oddające cały obraz. Jednak nie każdy zbiór kryminałów odznacza się charakterem. Czytałam już choćby rodzime zlepki tworzone z różnych nazwisk i czuło się tę ich odrębność, jak gdyby nie było pomiędzy nimi mocnej łączącej nici. A może to w przypadku "Ciemnej strony" wydawnicza fantazja pozwoliła na szerszy zasięg tematyczny, oscylujący dużo dalej, niż samo ukazywanie zbrodni. Z pewnością istotne będzie tutaj odkrywanie motywów ludzkich działań, wkraczanie w zakamarki psychiki, a nie samo organizowanie śledztwa, czy choćby pogoni za przestępcą.
Nie możemy chwytać za zbiór opowiadań i obrażać się na autorów, że to nie to do czego przyzwyczaili nas w powieściach. Przecież bez względy na ilość zapisanych stron Nesser będzie tym samym Nesserem, a Edwardson tym samym Edwardsonem - treść opowiadań będzie odzwierciedlać ich sposób pisania. Dostajemy zaledwie próbkę ich możliwości,...

annamagdalena | 2016-12-12

Najcenniejszym składnikiem książki jest według mnie posłowie autorstwa Johna-Heriego Holmberga. Pozwala prześledzić dzieje szwedzkiej literatury kryminalnej od jej początków aż do dnia dzisiejszego. Pokazuje jej związki z literaturą światową, mówi o wzajemnych inspiracjach i wpływach. Dla mnie, fanki kryminałów, fantastyczna podróż przez lata.

Sam zbór wciągający i zaskakujący. Forma opowiadania kryminalnego jest zarazem wyzwaniem i ryzykiem. Nie każdemu udało się sprostać moim oczekiwaniom. Do moich ulubionych opowiadań ze zbioru zaliczam: "Sanie pocztowe" i "Coś w jego oczach". Mimo małej objętości oddają klimat i pozwalają poczuć strach i niepewność. Największe rozczarowanie to Mankell i Nesser...

Świetne po poczytania. Akcja większości rozgrywa się zimą, w okolicach Bożego Narodzenia. Dobre na grudniowe wieczory.

ZaaQazany | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'14
Przeczytana: 27 września 2014

Nazwiska autorów - zachwycają...
Zawartość książki - zdecydowanie mniej.
Czasem tak jest - im bardziej Ci się wydaje, że coś będzie wyjątkowe, tym bardziej się zawiedziesz. Morał: nie oczekiwać.

Isadora | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Na przestrzeni ostatnich kilku lat skandynawski kryminał nie tylko przebojem zdobył polski rynek wydawniczy, ale też ugruntował na nim swoją pozycję - i to nie za sprawą rozbuchanego marketingu, ale doskonałej jakości tekstów. Dotychczas polski czytelnik miał styczność ze skandynawskimi mistrzami gatunku jedynie na kartach powieści; tym razem w jego ręce trafia publikacja ze wszech miar wyjątkowa - "Ciemna strona" to bowiem antologia szwedzkich opowiadań kryminalnych - pierwsza taka wydana poza Skandynawią, zawierająca teksty nigdy dotąd nie publikowane - a dokładnie - zbiór siedemnastu utworów dwudziestu pisarzy, w tym bardzo dobrze znanych czytelnikowi, jak Henning Mankell, Stieg Larsson, Johan Theorin czy Åsa Larsson, jak również tych mniej rozpoznawalnych. Celem niniejszej publikacji było zapoznanie czytelnika z różnorodnością współczesnej szwedzkiej literatury kryminalnej oraz odzwierciedlenie kierunków jej rozwoju - czy został on osiągnięty? O tym za chwilę.

"Ciemna...

książek: 2020
Danoncia | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Świetnie dobrany zbiór opowiadań szwedzkich autorów kryminałów .
Kazdy sympatyk tego gatunku na pewno znajdzie cos dla siebie .
Przed ta książka czytałam tylko Asie Larsson i Camille Lackberg , teraz na pewno sięgnę bo innych szwedzkich autorów.
Polecam

Dominika Rygiel | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 16 maja 2014

Åsa Larsson, Henning Mankell, Åke Edwarson, Stieg Larsson itd... Nazwiska znane i lubiane przez miłośników kryminału, nazwiska których raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Zebranie ich razem w jednej antologii jest nie lada odwagą. Taka mieszanka może ale nie musi się udać. Z pewnością zaintryguje czytelnika przesiąkłego niemałą dawką wygórowanych oczekiwań. Czy kompilacja ta jest więc udana i usatysfakcjonuje wymagającego odbiorcę? I tak i nie.

Przyznam szczerze, że kilka opowiadań jest dobrych, może nawet bardzo dobrych. Na szczególną uwagę zasługuje "Nigdy w rzeczywistości" Åkego Edwarsona, który to po mistrzowsku, mimo tak krótkiej i zwięzłej formy, wykreował parę swoich bohaterów i wspaniale pociągnął akcję.

Ze swoim "Supermózgiem" obronił się również Stieg Larsson. Opowiadanie z pogranicza science-fiction czyta się z zapartym tchem. Niestety pali je odrobinę pierwszoosobowa narracja, która przy takim a nie innym rozwoju akcji nie do końca jest na miejscu. No chyba, że...

Monika | 2016-12-27
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Kiepskie te kryminalne opowieści szwedzkich mistrzów, oj kiepskie! Nawet pan Larsson nie uratował całości, niestety.

miqa | 2014-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Myślę… co by było, gdyby ktoś wydał jakąś ciekawą antologię kryminałów. Idę dalej.. co by było, gdyby w tej antologii znalazły się utwory skandynawskie, jako że ostatnio te kraje wiodą prym w publikowaniu napisanych z niezwykłym rozmachem powieści kryminalnych. Co więcej… a gdyby tak skupić się na jednym z krajów skandynawskich zbierając w całość opowiada, nigdy wcześniej niepublikowane. I oto jest - “Ciemna strona”.

“Ciemna strona”, czyli “szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens” – brzmi bardzo ciekawie. Ponieważ nie jest to byle zbiór opowiadań, trzeba zwrócić uwagę na to, jak duży jest wkład redaktora, czyli John-Henri Holmberga, a także przede wszystkim dwudziestu pisarzy oraz, w przypadku polskiego wydania – czterech tłumaczy. Całość dopełnia mroczna i tajemnicza okładka, utrzymana w kolorach czerni i szarości z domieszką krwistej czerwieni – bardzo fajna kompozycja od razu przyciągająca wzrok wytrawnego czytelnika kryminałów. Pod koniec książki można...

Heatcliff | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Doskonała okazja do zapoznania się ze szwedzkimi autorami powieści kryminalnych. Oprócz szerzej znanych autorów, takich jak Stieg Larsson (którego kojarzą nawet ci, którzy nie czytali trylogii "Millennium), Mankell, Edwardson, Nesser czy Asa Larsson, znajdują się tu także opowiadania autorów mało lub w ogóle nieznanych w Polsce. Każde z nich różni się stylem i fabułą. Są wśród nich trzymające w napięciu opowiadania o wyrafinowanej zemście (opowiadania Ake Edwardsona oraz Inger Frimansson), strachu przed odkryciem prawdy i poczuciu winy (Tove Alsterdal), na poły fantastyczne (gatunkowo) jak to Stiega Larrsona, a jak również zupełnie nieprawdopodobne, które równie dobrze można potraktować jako żart literacki (opowiadanie duetu Mankell-Nesser).
Poza nielicznymi wymienionymi wyżej w książce zawarte są także inne interesujące opowiadania oraz całkiem ciekawy esej poświęcony historii szwedzkiego kryminału i bogate noty o autorach opowiadań.