Total Cheops

Tłumaczenie: Maryna Ochab
Cykl: Trylogia Marsylska (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Total Kheops

"Total Cheops" opowiada historię Fabio Montalego, inspektora policji w Marsylii, i jego dwóch przyjaciół z młodości - Ugo i Manu. Łączyła ich namiętność do jednej dziewczyny i zamiłowanie do ryzyka. Wybrali jednak różne drogi życia. Kiedy Manu zostaje zamordowany, Ugo - poszukiwany przestępca - powraca do Marsylii, by odnaleźć jego zabójcę. Wkrótce zostaje zastrzelony przez policję. Czy coś łączy te dwa przypadki? Co ma z nimi wspólnego zabójstwo Leili, córki algierskiego emigranta?

Montale, pragmatyczny twardziel o romantycznej duszy, wprowadza nas w brutalne realia świata przestępczego i policji. Poznajemy marsylczyków i ich niepokorne miasto, począwszy od ponurych, na poły arabskich blokowisk do opanowanej przez mafię włoską zabytkowej dzielnicy Le Pannier. I tak jak u klasyków czarnego kryminału, Chandlera i Hammetta, intryga ujawnia zło i przemoc, których nie zmienią wynik śledztwa i ukaranie winnych

Na podstawie "Total Cheops" (tytuł zapożyczony z utworu grupy rapowej IAM) w 2002 powstał film w reżyserii Alaina Beveriniego, z Richardem Bohringerem i Marie Trintignant oraz serial telewizyjny z Alainem Delonem w roli głównej.

źródło opisu: [W.A.B., 2005]

książek: 2057
Kuuuba | 2015-03-08

Nie mogę dostrzec żadnego potencjału. Nudna, nieciekawa.

Grzegorz Jagosz | 2010-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2010

Kolejny kryminał wart przeczytania. To pierwsza część tzw. trylogii marsylskiej. Opowieść, której głównym bohaterem jest policjant Fabio Montale (świetna postać) starający się rozwikłać zagadkę śmierci swoich dwóch przyjaciół z lat młodzieńczych. Równorzędnym bohaterem jest też Marsylia z pietyzmem opisana przez autora, która jest swoistą mieszanką narodowości i kultur, gdzie bogactwo i przepych sąsiaduje z nędzą imigranckich osiedli. Izzo w swojej książce nie tylko opisuje zbrodnie i zło pleniące się we współczesnym świecie lecz próbuje postawiać diagnozę i znaleźć odpowiedź na pytanie dokąd to wszystko zmierza?
Naprawdę warto.

jamczyk | 2015-12-07
Przeczytana: 2008 rok

Warto.

cynaderki | 2012-12-03

Nie samym skandynawskim kryminałem człowiek żyje. Duszna, brutalna i zepsuta do szpiku kości Marsylia to smaczny kąsek.
Trochę fabularyzowanej Gomorry (Saviano) również się tutaj znajdzie.

Karina | 2013-07-30
Przeczytana: lipiec 2013

Mój pierwszy kryminał, fajnie napisany, ciekawa akcja. Z chęcią sięgnę po kolejne części.

Katarzyna Kunowska | 2013-10-14

całkiem dobry, męski kryminał

pawelpe | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Nie warto.
Hammet czy Chandler może i byli wzorem dla tego rzemieślnika, ale to za mało. Wulgarnością czy brudem nie nadrobi się braku umiejętności opowiadania. Realia pracy policyjnej takie sobie - ekipa jedzie na przeszukanie do handlarza narkotykami i nie zagląda do piwnicy. Gdy bohater się w końcu obudzi i zaciągnie zatrzymanego dokończyć przeszukania, narkotyki i broń nadal grzecznie czekają, nikt piwnicy nie wyczyścił pomimo publicznego wyprowadzania handlarza.
Autor chyba jednak nie ma potrzeby tworzyć lepszej powieści, wystarczy mu, że tworzy słuszną powieść. Interesuje go w zasadzie tylko rasizm i Front Narodowy, źródła wszystkich nieszczęść współczesnej Francji. Wątła fabuła wydaje mi się być tylko pretekstem do obwiniania rzekomych rasistów o przestępczość imigrantów, brak asymilacji, upadek miasta. Główny bohater chce zwalczać przestępczość raczej wychowując "skrzywdzonych" niż zatrzymując sprawców przestępstw. Zdecydowanie powinien zostać kuratorem albo adwokatem, a...

Ania_Pietruszka | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Bardzo nastrojowy kryminal. Ksiazka niemalze pachnie i smakuje, bohaterowie fajnie zbudowani. Na pewno pokusze sie o pozostale czesci trylogii.

nicholas | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 września 2012

Jak juz pisalem wczesniej. Cala trylogia jest ok. Mozna sie indetyfikowac z Montale.

To druga książka tego autora jaką przeczytałam. Pierwsza była „Solea”.
Podobnie jak poprzednią tą również świetnie się czyta.

Książki tego autora skłaniają do refleksji mimo że to kryminały, a ten gatunek rzadko skłania do przemyśleń.

Moje ulubione cytaty w tej książce:

„Człowiek rozumie tylko to, czego sam pragnie” (str 15)

„Przyjaźń rządzi się swoimi prawami, które nie ulegają przedawnieniu” (str 28)

Podsumowując polecam tą książkę nie tylko fanom kryminałów.

Z okładki wiem też,że był serial i film na podstawie tej książki. Ja w życiu nie oglądałam zbyt wielu filmów (zawsze wolałam książki :) ] i nie pamiętam za bardzo, ale był w 2002 roku.