Total Cheops

Okładka książki Total Cheops Jean-Claude Izzo
Okładka książki Total Cheops
Jean-Claude Izzo Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Trylogia Marsylska (tom 1) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Marsylska (tom 1)
Mroczna Seria
Total Kheops
W.A.B.
2005-01-01
2005-01-01
Maryna Ochab
Fabio Montale literatura francuska

Okładka książki ReBerth: Stories from Cities on the Edge Dinesh Allirajah, Artur Becker, Jim Hinks, Paweł Huelle, Jean-Claude Izzo, Adam Kamiński, Peppe Lanzetta, Hatice Meryem, Murathan Mungan, Claudia Parman, Valeria Parrella, Alexei Sayle
ReBerth: Stori... Dinesh Allirajah, A...

Autor na pewno kocha swoje miasto. Stąd skrupulatne opisy ulic, knajpek, portu. Na pewno miłośnicy podróży, zwłaszcza kulinarnych, docenią informacje, gdzie można w Marsylii dobrze zjeść, a gdzie wypić (choć za aktualność nie ręczę).
Natomiast intryga zupełnie nie wciąga. Ot kolejny zmęczony życiem, zapijaczony, ledwo ruszający się stary glina, któremu kobiety same wskakują do łóżka, a gangsterzy kłaniają się w pas.
Nie zmęczyłem do końca.

Cykl 3 części z Fabio Montale. Wbijające w fotel dialogi, no i przepięknie opisywana Marsylia. Każdy facet powinien ten cykl przeczytać, bo skłania do przemyśleń. Szkoda, że po polsku nie wydano innych powieści tego genialnego autora. Zdecydowanie polecam!

Na pewno trylogia marsylska jest warta przeczytania. Bohater - jak to typowy "twardziel" - pije, pali, włóczy się po knajpach,podoba się kobietom i żyje z .. no nie bardzo wiadomo jakie jest jego źródło utrzymania. Nienawidzi wszystkich, którzy mają prawicowe przekonania i usprawiedliwia wszystkich, którzy mieszkają w tzw. "trudnych " dzielnicach. Jednym słowem , taki liberalny ideał. Jak się do tego podejdzie z "tolerancją" , to historia jest do przełknięcia. Podobnie jak następne dwa tomy.Tym bardziej,że w ostatnim - jak się okazuje - na mafię nie ma mocnych..Ale lepsze to, niż marskość wątroby,rak płuc, lub - co gorsza - zwycięstwo Marie Le Pen.

Piękna sceneria, ale historia nie wciąga.

Piękna sceneria, ale historia nie wciąga.

Pierwszy tom trylogii marsylskiej. Dużo marsylskich adresów, knajp, potraw, smaków, zapachów, problemów społecznych, muzyki... Mało rasowego kryminału i śledztwa. Miałam wrażenie, że Autor pisze do ludzi sobie podobnych, do tych, którym nazwa placu czy dzielnicy coś mówi. Mnie nic nie chciała powiedzieć (przypisy tłumaczki zapominałam błyskawicznie),więc czułam się wypchnięta poza nawias. Trochę, jakbym oglądała czyjeś zdjęcia z wakacji — w kimś te obrazki budzą żywe emocje, dla mnie nie różnią się zbytnio od tysięcy innych fotek.

Widać jak na dłoni, że Izzo kocha Marsylię, ale nie potrafił mnie zarazić tym uczuciem. A nawet gorzej — konflikty rasowe na wielu poziomach, narkotyki, młodociani przestępcy (niekiedy bezkarni),porachunki mafijne, beznadzieja osiedli podobnych do gett. Takie rzeczy raczej zniechęcają do odwiedzin.

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/08/total-cheops-o-marsylii.html

"Miał tylko adres."

Warto czytać cykl z komisarzem Fabio Montalem po kolei - mimo, że akcja za każdym razem jest samodzielna, autor odwołuje się w drugiej i trzeciej części do wcześniejszych wydarzeń, zmienia się również konsekwentnie nastrój głównego bohatera.

To pięćdziesięciokilkuletni policjant, którego życie dryfuje, a on coraz bardziej jest tego świadomy. Jest świadom, że wszystkie kobiety, które kochał utracił na własną prośbę - bo nie potrafił być z nimi szczery, nie umiał się otworzyć, milczał, nie wierzył w siebie ("Niewystarczająco wierzyłem w siebie, aby złożyć moje życie i uczucia w czyjeś ręce" s.125),nie wierzył, że one chcą być właśnie z nim. Nie umiał brać, nie umiał dawać. Przestał kochać życie. Nie umiał oddać w zamian za kawał życia ("A czas w życiu kobiet liczy się ogromnie. Dla nich jest realny. Dla mężczyzn względny"s.74-5),jaki mu ofiarowały, czegoś, co dawałoby im jakąś pewność, poczucie bycia potrzebną, jedyną, zamiast tylko choćby i pełnego pasji seksu i chwilowych czułości. Kto wie, może i policjantowi trudniej stworzyć poczucie stabilności? A przy tym, poza wewnętrznymi wątpliwościami, to odważny, twardy facet, dla którego śródziemnomorskie poczucie honoru i zemsty jest czymś oczywistym, podobnie jak elementarne (inspirowane zachodnim socjalizmem i jego ideałami internacjonalizmu klasowego) poczucie sprawiedliwości społecznej. I nie dziwota - jak wielu mieszkańców Marsylii - wywodzi się z dołów drabiny społecznej: pracowników doków, imigrantów, z jakich od zawsze składało się to portowe miasto. Jest co prawda Włochem z pochodzenia, ale we Francji lat 90-ych, w której coraz więcej zwolenników zyskuje Front Narodowy, wszyscy imigranci (Włosi, Hiszpanie, Ormianie, mieszkańcy Maghrebu czy czarni),choćby nie wiadomo w którym pokoleniu i z jaką świadomością narodową, zaczynają być postrzegani przez "prawdziwych Francuzów" jak Indianie, "rasowo gorsi" czyli Arabowie. A dobry Indianin, jak wiadomo, to martwy Indianin. Wrogość rośnie w czasach kryzysu: "Im bardziej rosło bezrobocie, tym bardziej zauważano imigrantów. (...) W latach siedemdziesiątych Francuzi zeżarli wszystek biały chleb. Ale czarny chcieli jeść sami".(s.145)

Montale - jeden z nielicznych policjantów z sumieniem (ponieważ zna od podszewki środowisko trudnej młodzieży i dotkniętych przez bezrobocie blokowisk),przez co w oczach kolegów jest "za miękki" - zdaje sobie sprawę, że jest na straconej pozycji, ale się nie poddaje. Zwłaszcza, że ze światem przestępczym ma prywatne porachunki. Odzyskując nieoczekiwanie ukochaną kobietę, odzyskuje z nią jeszcze wiarę w życie. Zdaje sobie sprawę, że żeby iść do przodu, nie można żyć w zamknięciu, z lenistwa, bo wtedy człowiek "zadowala się coraz mniejszym. Aż w końcu zadowala się wszystkim. I sądzi, że to właśnie jest szczęście." A do prawdziwego poczucia, że się żyje, nie wystarczy sybarytyzm - umiłowanie muzyki, kuchni i miejsca, w którym się mieszka. Nawet, jeśli to świetna muzyka, kuchnia i piękne miasto, jak Marsylia.

Mimo to tych kilka przepisów, płyt i ciekawych zakątków, którymi autor się dzieli z czytelnikiem, pozostaje z nami po przeczytaniu jako dodatkowy bonus lektury. Ja zapamiętam kilka potraw: foccacha (croque-monsieur)...(języczków dorszy ani lokalnych win spróbować się nie da poza Francją, no chyba że whisky langavulina czy oban); kilka płyt: Miles Davis: Rouge, Marino Marini, Renato Carressone, Camilo Azuquita: Pura salsa, Lightnin' Hopkins, Cabicas (Gypsy Flamenco),Ruben Blades, Astor Piazzolla & Gerry Mulligan - Buenos Aires Twenty years after, Buddy Guy...Są też raperzy, za którymi nie przepada, którzy jednak śpiewają o tym, o czym on pisze: I przejażdżki po mieście. W google'u. Na razie. Mimo, że autor przekonuje, iż w Marsylii nie ma absolutnie nic ciekawego dla turystów - jej piękna nie da się sfotografować. Trzeba się opowiedzieć po jednej z przeciwstawnych stron i dopiero wtedy stajesz się uczestnikiem dramatu, tragedii. Bo to miasto, w którym nawet by przegrać, trzeba umieć się bić.

"Miał tylko adres."

Nie warto.
Hammet czy Chandler może i byli wzorem dla tego rzemieślnika, ale to za mało. Wulgarnością czy brudem nie nadrobi się braku umiejętności opowiadania. Realia pracy policyjnej takie sobie - ekipa jedzie na przeszukanie do handlarza narkotykami i nie zagląda do piwnicy. Gdy bohater się w końcu obudzi i zaciągnie zatrzymanego dokończyć przeszukania, narkotyki i broń nadal grzecznie czekają, nikt piwnicy nie wyczyścił pomimo publicznego wyprowadzania handlarza.
Autor chyba jednak nie ma potrzeby tworzyć lepszej powieści, wystarczy mu, że tworzy słuszną powieść. Interesuje go w zasadzie tylko rasizm i Front Narodowy, źródła wszystkich nieszczęść współczesnej Francji. Wątła fabuła wydaje mi się być tylko pretekstem do obwiniania rzekomych rasistów o przestępczość imigrantów, brak asymilacji, upadek miasta. Główny bohater chce zwalczać przestępczość raczej wychowując "skrzywdzonych" niż zatrzymując sprawców przestępstw. Zdecydowanie powinien zostać kuratorem albo adwokatem, a nie policjantem.
Nie wiem czy źródłem postawy autora jest fakt, że sam był imigrantem z Włoch, czy taka jest "elita" Francji.
Skutek takich książek w każdym razie jest taki, że gdy Front Narodowy wygrał ostatnie wybory samorządowe, w wyniku czego nie zdobył władzy w żadnym regionie, francuska elita nazwała to zwycięstwem demokracji.

Nie warto.

Warto.

Warto.

Nie mogę dostrzec żadnego potencjału. Nudna, nieciekawa.

Nie mogę dostrzec żadnego potencjału. Nudna, nieciekawa.

całkiem dobry, męski kryminał

całkiem dobry, męski kryminał