Spirala śmierci

Okładka książki Spirala śmierci Leena Lehtolainen
Okładka książki Spirala śmierci
Leena Lehtolainen Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Cykl: Maria Kallio (tom 5) Seria: Terytoria Skandynawii kryminał, sensacja, thriller
Maria Kallio (tom 5)
Terytoria Skandynawii
Kuolemanspiraali
słowo/obraz terytoria
2007-01-01
2007-01-01
Sebastian Musielak
literatura fińska

Jest tak, jak być powinno. Jest zabójstwo, ale nie wiadomo, kto zabił. Jest niegłupia fabuła, którą czytelnik nasiąka jak gąbka. Są dobrzy gliniarze i jest zły gliniarz...
Leena Lehtolainen nie mnoży morderstw, nie ma rozlewu krwi i nagłych zwrotów akcji, a książkę czyta się z zapartym tchem. Najważniejsza wydaje się analiza psychologiczna bohaterów i stosunki międzyludzkie.
Takie kryminały lubię!

Rozwiązanie zagadki "kto jest mordercą" ciekawe i nieprzewidywalne, jednak główna bohaterka zbyt często zachowuje się naiwnie i nieodpowiedzialnie (chociażby na zakończeniu, gdy już wie, kto zabił),co traci dla mnie na realiźmie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tak jak i w przypadku "Kobiety ze śniegu" zagadka kryminalna jest niezla. Ciekawe też jest tło obyczajowe. Męczą mnie trochę opisy dolegliwości ciążowych głównej bohaterki.

Dobra powieść kryminalna. Prawie do końca trudno się domyślić kto jest zabójcą. Dodatkowo ciekawe tło obyczajowe oraz przedstawienie obrazu fińskiego społeczeństwa i życia codziennego w Finlandii.

Misternie skonstruowana, wielowątkowa intryga, błądząca po meandrach ludzkich charakterów, żądz i historii na podobieństwo choreografii rewii na lodzie. Wyraziste, a przy tym niezwykle realistyczne postacie, cięty język oraz akcja wartka i wciąąająca niczym potrójny aksel. A przede wszystkim niepowtarzalny sposób myślenia Finów, gdzie tematyka równości, ekologii i tolerancji nie musi być wciąż maglowana, bo po prostu jest dla wszystkich oczywista.

Książkę dobrze się czyta, jest bardzo dobrze przetłumaczona, tak że oprócz samej książki można liznąć trochę Finlandii i tłumacz ewidentnie próbuje wytłumaczyć pewne rzeczy związane z kulturą, które jedynie przetłumaczone mogłyby się wydawać dziwne.Wątek kryminalny posuwa się wolno, ale zakończenie nie jest przewidywalne, za co duży plus.
Duży minus za bardzo dokładne i wspominane wiele razy wydarzenia z poprzednich części cyklu. Często czytam książki z cyklu nie pokolei (zaczynam od tej która ma najlepsze recenzje, albo tej która akurat wpadnie mi w ręce),i nigdy wcześniej mi to nie przeszkadzało, bo nawet jeśli wydarzenia z poprzednich części są wspomniane, to raczej mimochodem, jako coś co mogło się wydarzyć w książce, a mogło po prostu w przeszłości, więc nie zwracam na to uwagi, i zdecydowanie nie zapada w pamięć. Jednak w tej książce spoilery są powtórzone tyle razy że zapadają w pamięć.

Duży minus za bardzo dokładne i...

Ciekawie napisany kryminał dobrze osadzony w realiach współczesnej Finlandii.

Ciekawie napisany kryminał dobrze osadzony w realiach współczesnej Finlandii.

Pierwsza książka Lehtolainen, którą czytałam. Kupiłam ją, ponieważ zainteresował mnie opis. Książka jest wciągająca, a główna bohaterka jest postacią bardzo realistyczną, z którą każda kobieta może się identyfikować. Świetny kryminał, trzymający w napięciu do końca.

Pierwsza książka Leeny Lehtolainen która przypadkiem wpadła mi w ręce w bibliotece na zakurzonej półce z literaturą fińską i już wiedziałam że nie będzie ostatnią po jaką siądę. Autorka pisze dość lekko, klimatycznie, momentami hipnotyzuje i dlatego uwielbiam jej książki. Nie ważne czy czytaliście wcześniejsze książki zwłaszcza że nie wszystkie części ukazały się w Polsce. Polecam!

Naprawdę dobry kryminał. Pani komisarz ma swoje wady (np. pije w ciąży!),ale jest przez to bardzo realistyczna i ludzka. Rozwiązanie zagadki raczej proste, ale nie psuje to przyjemności z czytania książki. Wielbiciele północnych kryminałów powinni być zadowoleni.

• Kryminał
  • Kryminały
  • Kraje nordyckie

Dodaj cytat z książki Spirala śmierci