Spirala śmierci

Cykl: Maria Kallio (tom 5) | Seria: Terytoria Skandynawii
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Kuolemanspiraali
literatura fińska

Noora Nieminen miała być mistrzynią świata w łyżwiarstwie. Kiedy wspaniale zapowiadająca się szesnastolatka zostaje zamordowana własnymi łyżwami, pryskają nadzieje trenerów i rodziców. Kto jest mordercą? Może „król karaoke” Vesku Teräsvuori? A może postrach Espoo, pedofil molestujący małe dziewczynki? A może mordercą jest jednak ktoś z najbliższych Noorze osób? Nadkomisarz Maria Kallio jest już w siódmym miesiącu ciąży, lecz nie przeszkadza jej to poświęcić się całkowicie rozwiązywaniu tej zagadki. Do tego dochodzi jeszcze rywalizacja pomiędzy Marią a jej dawnym przeciwnikiem, Perttim Strömem, o stanowisko szefa wydziału kryminalnego. Skoro spirala śmierci raz zostanie puszczona w ruch, niełatwo ją zatrzymać.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Wicca | 2012-09-17
Przeczytana: 16 września 2012

Jako że jestem zakochana w Finlandii bardzo chętnie sięgam po literaturę fińską, której niestety jak na razie jest jak na lekarstwo w naszym kraju. "SPIRALA ŚMIERCI" to kolejna powieść kryminalna obrazująca zmagania nadkomisarz Marii Kallio z lokalną przestępczością w Helsinkach. Czym tym razem zaskoczy nas Leena Lehtolainen?
Otóż przyjdzie nam się zmierzyć ze zbrodnią w kręgu łyżwiarzy - motyw którego jeszcze w literaturze nie było. Łyżwy to zima, zima to Finlandia. Takie skojarzenia nasuwają się powszechnie w naszych umysłach. Kto by pomyślał że już sama okładka a później jak się okaże i treść zmodyfikują to najprostsze skojarzenie by nadać mu nowy wyraz - łyżwy to zbrodnia… A jak wszystko się zaczęło?

"Kati otworzyła drzwi auta i wsadziwszy Olliego do fotelika a Jussiego na siedzisko, zapięła im pasy. Złożyła wózek i otworzyła bagażnik. Na chwilę zamarła, mogła jedynie stać i patrzeć. Skulona w bagażniku dziewczyna nie odwzajemniła spojrzenia, jej oczy zasłaniał welon...

kultur-alnie | 2011-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 20 lutego 2011

Jest tak, jak być powinno. Jest zabójstwo, ale nie wiadomo, kto zabił. Jest niegłupia fabuła, którą czytelnik nasiąka jak gąbka. Są dobrzy gliniarze i jest zły gliniarz...

Śledztwo prowadzi nadkomisarz Maria Kallio - kobieta jest w siódmym miesiącu ciąży, ale nie rezygnuje ze sprawy i całkowicie poświęca się rozwiązaniu zagadki śmierci szesnastoletniej Noory, łyżwiarki figurowej, będącej u progu światowej kariery.

Kryminał jest bardzo dobry - sprawnie prowadzona intryga, ciekawe postaci. Policjanci ukazani jako ludzie, a nie niezwyciężeni bohaterowie. Lubią się albo nie lubią, rywalizują między sobą, upijają się, zakochują. Maria Kallio jest dziewczyną z krwi i kości, angażuje się w śledztwo, potrafi wykazać się zarówno stanowczością, jak i empatią. Autorka nie rezygnuje z opisów, związanych z ciążą i samopoczuciem ciążowym pani nadkomisarz, ale są to tylko wtrącenia, dygresje na marginesie głównego tekstu i wzbogacają one całość. Takie są przynajmniej moje odczucia.

Leena...

Mylovexdd | 2013-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Książka "Spirala Śmierci" Leeny Lehtolainen jest moją pierwszą powieścią tej autorki jak i literatury fińskiej.

Od dawna miałam zamiar przeczytać książkę z tego kraju wybór padł na tę powieść. Długo nie potrafiłam zabrać się za nią. To był błąd . Przeczytałam tę książkę we dwa dni.

Autorka w tej książce piszę narracją pierwszoosobową co lubię w książkach, bo można wczuć się w emocje bohaterów. Jest to dobry kryminał , czytający się dosyć łatwo i szybko. Główna bohaterka Maria Kallio nie jest stworzona jako idealny człowiek, ale takim, którym zdarzają się błędne decyzje . Fabuła okazuję się ciekawa może nie trzymająca cały czas w napięciu , ale nie zanudza. Język powieści jest prosty w zrozumieniu. Zakończenie książki nie jest podane od razu w pierwszych rozdziałach .

Na pewno sięgnę po inne pozycje tej autorki.

Iwona | 2011-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Książkę przez przypadek kupiłam w taniej księgarni. Leena Lehtolainen bardzo dokładnie wprowadza nas w tajniki łyżwiarstwa. Nadkomisarz Maria Kallio to kobieta, która pracuje w męskim świecie. Do tego jest w zaawansowanej ciąży. Autorka opisuje szczegółowo jak kobieta w tym okresie się czuje, co przeżywa, jej huśtawki nastroju. Policjanci, pracujący z nadkomisarz - to normalni faceci, którzy mają własne problemy, zakochują się, rozwodzą.

Książkę łatwo się czyta. Nie ma w niej krwawych opisów. Autorka zgrabnie opisuje całe dochodzenie, wplatając życie prywatne bohaterów.

Książka godna przeczytania.

ElViento | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałem. strasznie wciągająca, połykałem ją niemalże. Po stosunkowo słabej "Kobiecie ze śniegu" miałem obawy, ale niesłuszne. Ma kobiecina talent do pisania. Polecam z całego serca!

anulla | 2011-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Tym razem Finlandia i zbrodnia w kręgu ...łyżwiarzy. Za sprawą ciężarnej pani aspirant, prowadzącej śledztwo, miałam lekkie skojarzenia z Fargo braci Coen. Ale lekkie. Książka też się lekko czyta.

Sandisme | 2011-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Dobra. Szybko się czyta, oprócz śledztwa dowiemy się także co nieco o zwyczajach mieszkańców Skandynawii i odczuciach kobiety w ciąży.

| 2016-01-21

Po ostatniej lekturze Leeny Lehtolainen "Kobieta ze śniegu" nie byłam specjalnie zachwycona, a już w szczególności końcówką i to właśnie jest problem jej powieści. Zamiast trzymać nas w napięciu niemalże do ostatniej strony, morderca po prostu się wyłania bez większej zagadkowości. Oczywiście w grę wchodzi jeszcze irytująca mnie główna bohaterka, ale może to już zostawmy. Ta książka jest o wiele lepsza. Tu dzieje się więcej i jest ciekawiej tylko, jak wspominałam wcześniej, autorka ma bardzo dobre pomysły na napisanie kryminału, lecz mam wrażenie, że nie do końca potrafi to przekazać. Powieść niekiedy przeciąga niekoniecznie potrzebnymi opisami, które sprawiają, że czytelnik nie jest napięty niczym struna tak, że nie odłoży książki przed przeczytaniem do końca. Te przydługie dygresje i opisy sprawiają, że fabuła się rozluźnia, a my nie czujemy tego dreszczyku. Książkę zdecydowanie polecam, bo uważa, że warto, jednak fani Agathy Christie (patrz : ja) mogą być lekko zawiedzeni. :)...

OddechPoranka | 2013-03-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 marca 2013

Po raz kolejny w moje ręce trafił skandynawski kryminał i po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu że skandynawskie kryminały są najlepsze. "Spirala śmierci" liczy sobie prawie 400 stron, ale kiedy się już zaczyna ją czytać to ciężko się oderwać. Jest lekka, wciągająca. Czytałam ją z zapartym tchem. Autorka "bawi" się czytelnikiem, usypia jego czujność i na sam koniec robi wielką niespodziankę.

Aga | 2011-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Sam wątek nie jest fascynujacy, rozwiazanie zagdki, również, jeżeli chodzi o mnie, jednak całokształt zdecydowanie zasługuje na pięć gwiazdek. Autorka opowiada wszystko tak płynnie i ciekawie, że czytelnik dosłownie wsiąka w lekturę. Polecam!