Detektyw Diamond i zagadka zamkniętego pokoju

Tłumaczenie: Radosław Januszewski
Cykl: Peter Diamond (tom 4) | Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
Bloodhounds
Adam

Peter Diamond - najsłynniejszy bohater kryminałów laureata 17 najbardziej prestiżowych nagród - rozwiązuje tajemnicę zbrodni doskonałej, wobec której chłodna logika jest bezradna Peter Diamond wraca na swoje dawne stanowisko szefa wydziału zabójstw w Bath. I szybko dopada go rutyna: pracując nad nudnymi i oczywistymi sprawami, tęskni za dochodzeniem, w którym mógłby się wykazać swoimi...

Peter Diamond wraca na swoje dawne stanowisko szefa wydziału zabójstw w Bath. I szybko dopada go rutyna: pracując nad nudnymi i oczywistymi sprawami, tęskni za dochodzeniem, w którym mógłby się wykazać swoimi unikatowymi umiejętnościami. Jego życzenie niespodziewanie się spełnia, gdy dostaje sprawę jak z kart powieści Agathy Christie: morderstwo, którego nikt nie mógł dokonać, i wierszowana zagadka nadesłana przez zabójcę jako zaproszenie do gry w kotka i myszkę...

źródło opisu: Amber, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

joacha | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Powrót do detektywa Daimonda uważam za udany. Czyta się szybko i przyjemnie. Kryminał w starym stylu ze sporą dawką humoru. Ci którzy kochają koty na pewno nieraz się uśmiechną. Główny bohater mimo pewnej szorstkości jest całkiem ciepłym facetem. Zagadka zamkniętego pokoju, a w tym przypadku pewnej łodzi jest intrygująca. Zazdroszczę bohaterom książki którzy mogli brać udział w spotkaniach Tropicieli Zbrodni. Pewnie nie jeden czytelnik chciałby brać udział w tak zażartej dyskusji jak oni na temat powieści detektywistycznych. Jeśli ktoś kiedyś będzie przechodził koło detektywa Daimonda w bibliotece niech da mu szansę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mu się spodoba.

jutkamagdalena | 2012-08-05
Na półkach: Przeczytane, Oddałam
Przeczytana: 2011 rok

Kryminał jakich wiele. Bardzo przeciętny. Początek nudny, zakończenie nie wynikające zupełnie z przebiegu akcji. Jedynie co mi się podobało, to rozwiązanie zagadki zamkniętej barki...Do przeczytania i zapomnienia.

Like_a_Storm | 2016-02-10
Przeczytana: 2014 rok

Kto przeczytał poprzednie tomy wie dobrze, że Diamond bardzo nie lubi cackać się z podejrzanymi. Jednego już załatwił, trafił na bezrobocie, z wielką bombą wrócił, a teraz dostaje jakieś dziwne zagadki, które należy rozwiązać, by znaleźć sprawcę. Odnośnie sprawcy: Czy naprawdę jest on tak inteligentny, by bawić się z gliniarzem; czy może na tyle głupi, by zadzierać z Diamondem? (i jego brytyjskim dupskiem? Nie, ten żart się nie starzeje). Tego nie jest pewien nawet sam detektyw.

Wie jedno – w jego rękach spoczywa los (wszystkich) ludzi, a (cała) technika staje się wobec tych (wszystkich) dziwnych łamigłówek bezradna. Liczy się tylko intuicja i spryt starego Petera, który szuka klucza do zamkniętego pokoju. Poszukiwania są żmudne i niebezpieczne, gdy za każdym rogiem czyha osoba, która mogłaby przeszkodzić doskonałemu (a jakże...) gliniarzowi.

Obecność wyrafinowanego (brytyjskiego - niezrozumiałego) humoru dodaje naszemu Diamondowi cech zwyczajnego szarego człowieczka, który...

Danielski | 2015-12-30
Na półkach: Różne, Posiadam, Przeczytane

Kupiłem ją na dworcu, przed jakąś trasą za 12 zł.

I z miejsca wciągnąłem się w klimat.
Czułem się jak w filmie noir, jak w wiecznie nocnym mieście gdzie za każdym rogiem mogę dostać cios nożem.

Świetna zagadka, trzymała w napięciu do samego końca. Nie było owijania w bawełnę, tylko konkrety.
Polecam!

meg | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

"Nieprawdopodobieństwem nie należy gardzić. Przeciwnie, to w przypadku powieści kryminalnej główny powód do chwały. (...) Nieprawdopodobieństwo pociąga nas z wielką siłą. Podejrzane zaułki Ruperta i kobiety detektywi Jessiki nikogo by nie wciągnęły, gdyby zbrodnia nie została popełniona w niezwykłych, niewytłumaczalnych okolicznościach. A najwyższą tajemnicą, najczystszym wyzwaniem dla rzeczywistości, jakie wymyślili pisarze, jest zagadka zamkniętego pokoju."

W tej powieści zagadkę zamkniętego pokoju, a raczej barki, gdzie odnaleziono ciało zamordowanego, próbuje rozwikłać nie tylko błyskotliwy detektyw Diamond, ale także miłośnicy powieści detektywistycznych i kryminalnych z klubu Tropiciele Zbrodni i zarazem ... główni podejrzani.

Klasyczna powieść detektywistyczna w stylu nieco staroświeckim (niczym spod pióra Agathy Christie), choć jej akcja toczy się w erze znienawidzonych przez Diamonda komputerów.

Anna | 2012-08-16
Przeczytana: kwiecień 2012

Rewelacyjny kryminał! Najlepszy w dorobku Peter'a Lovesey'a.
Jak dla mnie jest to "klasyka gatunku", którą koniecznie trzeba przeczytać. Polecam!

Szaruczex | 2012-06-06

Coś dla fanów Turnera w połączeniu z filatelistyką ;)

Lynnka | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Bliżej chyba detektywowi Diamondowi do Colombo niż do którejś ze sławnych postaci wykreowanych przez Agatę Christie - lecz pomimo swego mrukliwego i złośliwego charakterku, bohater da się lubić i bywa nawet sympatyczny w swoim "fajtłapstwie". Akcja nawiązuje do znanych dawnych kryminałów, a zagadka zamkniętego pokoju (czy raczej barki :) )rzeczywiście jest bardzo prosta, kiedy już się ją rozgryzie :)
Niemniej książkę dobrze się czyta. Polecam tym, którzy lubią klasykę kryminałów.

Cudna_brzoskwinka | 2015-08-01

Agata | 2011-02-08