Mały złoty pierścionek

Cykl: Gunnarstranda i Frølich (tom 2) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
En liten gyllen ring
literatura norweska

Pewnego niedzielnego poranka komisarz Gunnarstranda zostaje wezwany na miejsce okrutnego morderstwa. Ofiara, młoda dziewczyna, bawiła się poprzedniego wieczoru na imprezie zorganizowanej przez dyrekcję ośrodka dla narkomanów. Dawna podopieczna zakończyła leczenie i rozpoczynała właśnie nowe życie. Dlaczego musiała zginąć? Czy ciemna przeszłość Katrine jest kluczem do rozwiązania zagadki tej zbrodni? Komisarz Gunnarstranda i jego asystent Frank Frølich rozpoczynają żmudne śledztwo...
Dahlowi udało się połączyć pełną napięcia intrygę rodem z klasycznego kryminału z barwnym opisem współczesnych metod pracy policji. Mały złoty pierścionek to złożona i wciągająca powieść, w której zmieniające się tropy i wątki prowadzą do zaskakującego zakończenia. W 2000 roku została wyróżniona Nagroda Rivertona i uznana za najlepszy norweski kryminał roku. Nominowano ją również do Literackiej Nagrody Brage, nagrody Szklanego Klucza oraz do niemieckiej Nagrody im. Martina Becka.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

macias | 2014-08-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

To pierwsze moje spotkanie z tym mało u nas znanym norweskim pisarzem. Wprawdzie akcja toczy się z niezbyt szybkim tempie i książka momentami nieco się dłuży, to wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i już niedługo zamierzam przesłuchać kolejne części tej serii. Bardzo dobrze przeczytany audiobook. POLECAM

Anna | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Przeczytałam tę książkę z tydzień temu, może trochę więcej.
Spędziłam z nią miło czas, dobrze mi się czytało, bo takie ksiązki lubię, ale nic ponadto. Gdybym dzisiaj miała powiedzieć co zrobiło na mnie największe wrażenie, to nie wiem. Czyli nic nie zrobiło.
Ale to może dlatego, że zmęczona jestem, niewyspana i mój wrodzony entuzjazm schował się gdzieś za szafą. Proszę się do książki nie zrażać.

Hana | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Dahl Kjell Ola
Przeczytana: 31 marca 2014

I tym razem sięgnęłam po audiobook.Adam Bauman czyta tego autora pięknie.Ta książka Kjell Ola Dahla podobała mi się. Proszę ,proszę taki zimny kraj a jakie emocje targają jego mieszkańcami!Duet detektywistyczny komisarz Gunnarstranda i jego asystent Frank Frulich w natarciu.Trochę działają sobie na nerwy,ale są skuteczni i chyba się lubią.

Pożeracz | 2016-09-08
Przeczytana: 06 września 2016

Młoda dziewczyna, zestresowana najściem w miejscu pracy, idzie na imprezę, po której ginie.
Komisarz Gunnarstranda będzie miał do odkrycia wiele mrocznych tajemnic, bo przeszłość rzuca długie cienie.

Do kryminałów skandynawskich podchodzę sceptycznie. Żadna inna gałąź literatury - i region świata - nie ma chyba takiego natężenia tytułów królewskich, jak nasi sąsiedzi zza morza.
Tym bardziej ostrożnie przyjąłem powoli, zwyczajnie rozwijającą się akcję. Było najście w pracy, ale Katrine jakoś sobie z tym poradziła, niezbyt chętnie udała się na imprezę, a po pełnej szaleństwa nocy zginęła. Gdy sprawa trafiła w ręce policji i zaczęły się przesłuchania, miałem wrażenie, że autor do przesady skupi się na relacjach międzyludzkich, psychologii, tego, kto i jak kłamie - bądź ukrywa prawdę, oraz z jakich pobudek.
Dodatkowym impulsem, który mocno mnie zniechęcił była zbędna opowieść Frolicha o tym, jak musiał zastrzelić dwa stare koty, które przez swoje uprzednie wolne bytowanie nie...

Zyrafu | 2013-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2013

To moje pierwsze spotkanie z kryminałami Kjella Ola Dahla, daję 6-tkę, co oznacza, że do zachwytów trochę brakuje, ale książka się broni.
Podstawowy plus to para policjantów: Frølich i Gunnarstranda. Są tacy... zwyczajni; żaden z nich nie jest błyskotliwym tytanem intelektu (szczególnie Frølich...), każdy ma za to jakiś ciekawy rys charakterologiczny. Gunnarstranda to wdowiec, nałogowy palacz, żyjący pracą; bardzo zdeterminowany w rozwiązaniu zagadki. Jego łagodniejszą stronę obrazuje zamiłowanie do ogrodnictwa. Frølich to z kolei taki "typowy" policjant: grubasek, któremu nie zawsze się chce, wyrobnik od nudnej policyjnej roboty. Niby się stara, ale nie zawsze wychodzi. Stara się utrzymywać poprawne stosunki z szefem (Gunnarstrandą), ale jego wkład w rozwiązanie zagadki jest w sumie znikomy. Ich relacje są fajnie zarysowane w książce i stanowią jej niewątpliwy atut.
Ale zwyczajność bohaterów przekłada się na zwyczajność rozwoju akcji. Po ciekawym początku (i morderstwie) zaczyna...

almos | 2013-07-06
Przeczytana: czerwiec 2013

Kolejny kryminał skandynawski, ci autorzy to się tam chyba na kamieniu rodzą... no dosyć dobry, napisany z dużym nerwem, ale przydługi, te niekończące się dyskusje dwóch detektywów nieco nużą, samo rozwiązanie zagadki też nieco dziwne. Słuchałem go jako audiobooka w interpretacji Adama Baumana, bardzo dobrej bo takiej anonimowej, lektor się wcale nie narzucał, po prostu czytał, i czytał dobrze. Pierwszy mój kryminał tego autora, z pewnością sięgnę po następne.

Juanita | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Intryga ciekawa, do końca trzyma w niepewności co do ostatecznego rozwiązania wątku kryminalnego. Postacie są wiarygodnie przedstawione i umotywowane, autor zdecydowanie zadbał o ich wielowymiarowy opis i dał czytelnikowi możliwość identyfikowania się z bohaterami. Dodatkową gratką dla wielbicieli Skandynawii jest kilka opisów Oslo i okolic. Mimo tych niewątpliwych zalet, książka nie porywa. Owszem K.O. Dahl serwuje nam kawałek porządnej powieści kryminalnej, jednak po początkowym zawiązaniu akcji, tempo opowiadania zwalnia, policjanci zdają się przesłuchiwać w nieskończoność, a czytelnik zerka niecierpliwie, ile stron pozostało do końca. Zakończenie wprawdzie znów przynosi zwrot akcji i rekompensuje nieco nudnawe kawałki, ale pozostaje nieokreślone wrażenie, że książka jest nieco przegadana, a całość można byłoby skrócić o kilkadziesiąt stron.
Ogólna ocena: dobry+ (Plus za dość staranne wydanie, brak wpadek tłumacza i korektora)

Fuzja | 2011-12-06

www.kostnica.com.pl/www.czytajzfantazja.blogspot.com.pl
„Partyjka domina w wersji norweskiej”

Całe życie ograniczałam się do czytania literatury amerykańskiej, angielskiej oraz rodzimej polskiej. Całe życie czytałam tylko horrory oraz książki fantastyczne. Przez całe życie byłam święcie przekonana, że reszta świata to jeszcze ‘średniowiecze’ literackie. Aż strach pomyśleć jak ograniczone i puste było moje myślenie. Biorąc do ręki książkę K.O. Dahl’a Mały złoty pierścionek spodziewałam się sztywnego, sztampowego kryminału – w końcu Norwedzy kojarzą się bardzo zimno i poważnie. Czytając opinie wydrukowane z tyłu okładki, np. „poetycka i świetnie skomponowana opowieść o zbrodni i mrocznych tajemnicach (…), wybitna powieść kryminalna” Dagbladet - ironizowałam: „przecież zawsze muszą chwalić” albo „przecież nie wybraliby kiepskich opinii”, ale mieli rację.

Może zacznę od jednego malutkiego minusika, mianowicie braku rysunków. Już mówię, o co mi chodzi. Przecież wiadomo nie jesteśmy...

Locofuego | 2012-07-19
Przeczytana: czerwiec 2011

Mogę płakać? Książka pełna intryg, godna polecenia. Przeczytałam w jeden dzień, zamiast wylegiwać się na plaży w słonecznym Zakyntosie, co można nazwać już chorobą. Do ostatnich stron nic nie jest wiadome, autor z każdym słowem nas zadziwia, a my ściskamy mocno okładkę, by wiedzieć co dalej.

czekina | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Nie zwalił mnie z nóg, ale też nie rozczarował. Niespecjalnie przekonuje mnie duet policyjny, ale sama fabuła może być. Warto spróbować.