Swobodny upadek, jak we śnie

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Trylogia policyjna (tom 3) | Seria: Czarna Seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Faller fritt som i en dröm
Ag2S

Trzecia część fantastycznej trylogii kryminalnej o kulisach zabójstwa szwedzkiego premiera. "Swobodny upadek, jak we śnie" to arcydzieło suspensu i klasycznego spisku, w którym Leif GW Persson rozwiązuje zagadkę zabójstwa szwedzkiego premiera sprzed 20 lat, wskazując na ciemne siły, grupy interesów oraz zakulisowych graczy. To mroczny obraz współczesnego społeczeństwa. Jednak największa siła...

"Swobodny upadek, jak we śnie" to arcydzieło suspensu i klasycznego spisku, w którym Leif GW Persson rozwiązuje zagadkę zabójstwa szwedzkiego premiera sprzed 20 lat, wskazując na ciemne siły, grupy interesów oraz zakulisowych graczy. To mroczny obraz współczesnego społeczeństwa. Jednak największa siła tej powieści tkwi w niezwykłej zdolności Perssona do łączenia suspensu i humoru z niezwykle wiarygodnym portretem współczesnych, zwykłych ludzi, którym przypadło w udziale rozwiązywanie najsłynniejszego zabójstwa XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

elhombre | 2011-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Niestety nie potrafię ocenić tej książki, czyli trzeciego tomu trylogii w oderwaniu od poprzednich dwóch. Jeśli chodzi o drobiazgowość opisów to nie różni się od tomu 1 i 2. Ma jednak typową formę zamykającą tryptyk rozgrywający się na przestrzeni ponad 30 ostatnich lat historii Szwecji, a niejednokrotnie sięgający w przeszłość do czasów II Wojny Światowej.
To co skrytykowałem odnośnie pierwszej części, a mianowicie ogromną ilość ledwie stykających się ze sobą wątków, autor zgrabnie przeprowadza przez część 2 aby misternie i z dobrym wyczuciem zakończyć w tomie 3.
Mnie osobiście bardzo podoba się to w jaki sposób przedstawione jest społeczeństwo szwedzkie, a mamy w tej trylogii praktycznie cały jego przekrój. Od szczytów władzy po zwyczajnych zjadaczy chleba. Oczywiście najwięcej uwagi skupione jest na policjantach i policjantkach.
A najwspanialsze jest to, że autor dogłębnie demaskuje naturę " Szweda " niezależnie czy jest prominentem czy ćpającym w ciemnej ulicy wyrostkiem.
I...

ataga | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Ostatnia część trylogii i w końcu wszystkie elementy układanki ułożyły się w jedną całość. Wszystko precyzyjnie przemyślane nie ma miejsca na niedopowiedzenia czytelnik znajdzie odpowiedzi na każde pytanie. Bez wątpienia jedno trzeba oddać autorowi każda z jego postaci pojawiająca się na kartach powieści coś wnosi do całości historii.I to jest ogromny plus książki. A minusy? - ciężki styl pisania nie każdemu może przypaść do gustu. Ponadto jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji pościgów i napięcia to może się rozczarować.

Liza | 2013-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Wg mnie to martwe śledztwo, nie wzbudzające emocji w czytelniku. Drętwy, mdły styl. Flegmatyczna fabuła. Czyta się przez większość czasu jak sprawozdanie z wydarzeń, jak dokument. Czekałam na jakieś „światełko w tunelu”, przełom, powiew świeżości, niestety się nie doczekałam. Brak suspensu, intrygi. „Nada”.

Bohaterowie: zbyt wielu pobocznych, mało istotnych. Pisarz niestety postawił na ilość, nie na jakość, chociaż kilkoro z nich może wydać się interesującymi. Na przykład sam Johansson, czy Bakstrom.

Powieść rzetelnie ukazuje obraz żmudnej kryminalistycznej pracy policji, niestety w sposób za nadto drobiazgowy. Szczegółowość pewnych opisów, przytoczenie każdego materiału dowodowego: relacji świadków, sprawozdań policji sprawia, że książka przez większość czasu nudzi i nuży. Zbyt dużo detali, „rozmieniania się na dobre” moim zdaniem jest ogromnym minusem tej książki. Niektóre dialogi i rozmowy nie prowadzą do niczego, jest przedstawianych zbyt wiele postaci, ale w jakim celu? Tego...

Adam Wątroba | 2015-01-23
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Trylogia Perssona to z pewnością jedna z najdziwniejszych serii, jakie było mi dane czytać. Ani nudna, ani ciekawa.
W trzecim tomie autor w zasadzie niczym nie zaskakuje, bowiem przez całą książkę bohaterowie szukają odpowiedzi na to, co czytelnik już dawno wie po przeczytaniu tomu drugiego...
Ponownie jak w tomie pierwszym pojawia się wiele kartek o niczym.
Mimo wszystko jednak przebrnąłem przez książkę szybko, lekko i dość przyjemnie. Narracja Perssona z pewnością da się lubić.

edi-bk | 2014-12-27
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Trzecia część wszystko pięknie wyjaśnia. Każdy wątek zostaje wyjaśniony i doprowadzony do końca. Okazuje się, że przeczytanie pierwszej części miało głęboki sens i zostaje nagrodzone :) A komisarza Johanssona pokochałam na zawsze.
Jestem pod ogromnym wrażeniem bo ogarnąć sensownie taki ogrom materiału, wątków, bohaterów i spraw to naprawdę sztuka. Po za tym oprócz ciągnącego sie pierwszego tomu dwa kolejne po prostu pochłonęłam . Warto było.

smutny | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Nie potrafię ocenić tej książki jako oddzielnej lektury, oceniam przez pryzmat wszystkich trzech części. Po zakończeniu tej książki odczuwałem swego rodzaju pustkę, że to już koniec tej historii, a nieczęsto takie uczucie mi towarzyszy - książka musi być naprawdę dobra bym miał takie odczucia. Niesamowita trylogia, mimo że nie miała jakiejś zwalającej z nóg akcji, to bardzo dobrze się to czytało. Mnóstwo wątków pojawiających się w pierwszej i drugiej części tutaj zostaje rozwiązanych. Polecam!

Mamerkus | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Z rozpędu zakończyłem trylogię Leifa GW Perssona na lekturze powieści "Swobodny upadek jak we śnie". Zakończenie całkiem udane, ale nie do końca z przyczyn, za które normalnie tego typu powieści są chwalone. Literacko Persson to nadal dosyć cienka liga, styl drętwy, składnia kuleje, czyta się to to jak sprawozdanie z działalności spółki z o.o. Ale przynajmniej autor jest konsekwentny, a powieść stanowi rzetelny i w wielu momentach wciągający obraz żmudnej kryminalistycznej roboty, w dodatku na materiale dowodowym, który za moment się przedawni. Stopień szczegółowości z jaką Persson rozkminia najdrobniejsze detale (np. omawiany na kilkudziesięciu stronach świetny techniczno-produkcyjny opis rozkminiania z jakiej broni zabito premiera) jest pasjonujący. W każdym razie dla mnie, prawnika z kilkunastoletnim stażem, który onegdaj hobbystycznie interesował się kryminalistyką, jest to niewątpliwie frapująca lektura.

Powieść jednak poza kwestiami kryminalistycznymi i w końcu konsekwentną,...

Łukasz | 2014-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2014

Zdecydowanie najlepsza część trylogii Perssona. Łączy i składa w całość poprzednie dwie części. Książka wciągnęła mnie od samego początku i bardzo dobrze ją się czytało. Chyba najlepiej ze wszystkich trzech części. Nie było jakiegoś momentu, w którym miałem ochotę odpocząć od lektury. A na koniec bardzo dobre i niebanalne zakończenie.

Po przeczytaniu tej książki można moim zdaniem dopiero ocenić poprzednie dwie części.

Magg0t | 2011-11-14

I oto zakończenie policyjnej drogi przez mękę. Wszelkie wątki zostają rozwiązane a tempo powieści jakby wzrosło. Kto polubił poprzednie dwie polubi i tą. A kto nie to, cóż jego błąd.

karola | 2011-05-29
Przeczytana: 28 maja 2011

Trudno jest napisać recenzję pojedynczych tomów, kiedy wszystko składa się w jedną całość, w jedną historię, i w zasadzie trudno jest napisać recenzję wszystkich trzech naraz. Zbyt dużo historii, zbyt dużo wątków. Trochę to jak film sensacyjny, trochę jak dokument, trochę jak CSI. Mnogość bohaterów – a jednak nie pogubiłam się, choć zajęło mi to trochę czasu. Sięgając jednak po trzeci tom, wiedziałam na kogo się natknę, kto jest kim i dlaczego nim się stał. Persson prowadzi nas w swoich książkach przez koleje losu kilkunastu ludzi, związanych ze szwedzką policją i tajnymi służbami, widzimy korupcję, zepsucie, kulisy władzy, ale widzimy także zwykłych ludzi, którzy angażują się w rozwikłanie najmroczniejszej zagadki w historii Szwecji.

Czy to prawda? Czy opowieść Perssona jest prawdziwa? Kto wie. To sprawa podobna do zabójstwa Kennedy’ego. Ciekawe po ilu latach akta zostaną odtajnione i czy kiedykolwiek poznamy prawdę?

pełna recenzja na http://babski-magiel.pl/mybookcase