Cień jaskółki. Esej o myślach Chopina

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1238-1
Chopin, artysta, romantyzm
losraques

Jak przeniknąć myśli genialnego artysty, nie popadając ani w ton nadmiernie popularyzujący i banalizujący, ani przesadnie świątobliwy? To sztuka. Ryszard Przybylski potraktował listy naszego cenionego w szerokim świecie artysty jako punkt wyjścia do rozważań o tym, co targało jestestwem genialnego kompozytora. Znakomite pióro autora sprawia, że książka przypomina laboratorium analityczne, w którym precyzyjnie analizuje się aspekty osobowości Chopina. Dzięki wnikliwej i wizjonerskiej pracy Ryszarda Przybylskiego, który odczytał ukryty pod słowami sens, możemy zbudować sobie wyobrażenie na przykład o tym, z jakich względów Chopin wybierał nadzwyczaj elegancki i dystyngowany styl ubierania się lub jak, urządzając wnętrza mieszkań, meblował przestrzeń swojego ducha.

wiedźma | 2013-01-22
Przeczytana: sierpień 2012

Książka, dzięki której Chopin przestał być dla mnie bliżej nieokreśloną ale "pewnie mało sympatyczną" postacią, neurotycznym geniuszem rodem z drętwego filmu "Pragnienie miłości" a stał się - zwykłym człowiekiem. Jednym z nas.
Tak, wiem - Ameryki nie odkryłam. Ale czy wiecie, dlaczego Fryderyk cenił wykwintne meble tudzież stroje ale nigdy nie został dandysem, dlaczego nie lubił gości, zwłaszcza niezapowiedzianych (szczególnie, kiedy wpadło im do głów, żeby składać mu hołdy w jego prywatnym mieszkaniu), dlaczego nie znosił odpowiadać na listy? Albo, że zdarzyło mu się "mówić Gombrowiczem"?
Oraz, że miał do siebie naprawdę duży dystans i cierpkie acz subtelne poczucie humoru?

Dzięki esejowi Przybylskiego, który wykonał naprawdę imponującą pracę, wyszukując oraz analizując strzępy prywatnej korespondencji kompozytora, o sto osiemdziesiąt stopni odwróciło się moje zdanie na temat tytułowej postaci.
I za to omawianą książkę cenię sobie najbardziej. Pokazała mi Chopina, jego...

Cruelka | 2014-09-19
Przeczytana: maj 2014

Fascynująca, zadziwiająca, pouczająca a przede wszystkim wzruszająca książka o naszym polskim kompozytorze.
Książka jest zbiorem listów Chopina, które autentycznie słał do znajomych, rodziny czy bliskich mu kobiet. Listy te Przybylski analizuje i przeplata z biografią Chopina, opowieściami z epoki, wplatając wątki historyczno-wojenne. Czyta się miło i przyjemnie, bez wysiłku. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś lubi biografie. Inaczej nie będzie takiego efektu.

Piotr | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Dość trudna Ale czyta się fajnie.Trochę mało biografii.

daria | 2016-02-13

Kocham