Uśmiech Demokryta. Un presque rien

Wydawnictwo: Sic!
5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-60457-79-5
Karol

Uśmiech Demokryta napisany został na kanwie nawiedzających autora wspomnień z czasów jego dzieciństwa na Wołyniu w latach 30. i 40. oraz młodości w repatrianckim Gdańsku tuż po wojnie, ułożonych w Tołstojowską sekwencję dzieciństwa, lat chłopięcych i młodości. Ikona mojej matki, Nasz Wielki Sąsiad i Demokrytejski szlif – każdy z tych esejów kryje w sobie osobiste doświadczenie będące swego rodzaju „wtajemniczeniem w los”. Starając się po latach „wygrzebać egzystencjalne jądro” każdego z tych doświadczeń, Przybylski, wytrawny hermeneuta i erudyta, odczytuje tym razem tekst swego życia. Pod jego piórem mądry i pozbawiony złudzeń uśmiech Demokryta z Abdery staje się emblematem losu doświadczonego przez historię mieszkańca naszej części świata w XX stuleciu.

Abdita | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Jak to dobrze, że jeszcze istnieją pisarze, ludzie, cechujący się taką piękną, nienachalną erudycją.

Takie życiopisanie. Trzy migawki z życia autora. Ale samej biografii w tym pozornie niewiele, w ostatnim tekście tyle co nic. Za to pięknie przemyślane zapiski na tematy różne.

"Dzieciństwo"/teologia i sztuka, to tekst o ikonie Narodzenia Pańskiego. Są i wspomnienia o rzeczywistym przedmiocie pamiętanym z dzieciństwa, są analizy różnych przykładów ikon. Ale wydaje mi się, że tak naprawdę tekst dotyczy nurtującego tematu problematycznej sytuacji Józefa w historii narodzin Jezusa.

"Lata chłopięce"/historia to analiza Rosji, rosyjskości, stosunku autora do Rosji, kształtującego się w czasie wojny.

"Młodość"/filozofia - formowanie się dorosłej świadomości w zanurzeniu w filozofię, która była chyba po prostu odskocznią od koszmarnej powojennej rzeczywistości. Demokryt uczący życia "chłopców z Wrzeszcza anno 1945". "Demokrytejski szlif".

To nie takie "prawie nic"!. Warto, warto i...

Amused | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Nie-piękna