Moje życie

Okładka książki Moje życie Marc Chagall
Okładka książki Moje życie
Marc Chagall Wydawnictwo: IRSA Publishing House biografia, autobiografia, pamiętnik
Ma vie
IRSA Publishing House
2003-01-01
2003-01-01
83-918454-2-7
Jolanta Sell
autobiografia Chagall piosenkarz

Okładka książki Mein Leben. Zwanzig Radierungen Marc Chagall, Werner Schmidt
Mein Leben. Zw... Marc Chagall, Werne...

Czerwienie, niebieskości, fiolety, landrynki i kolorowe kredki, latające konie, uśpione krowy, wielkie, czarnokrokie żydzisko, głowa odkręcona, mgliści kochankowie, słońce jak wiatraczek. Marc Chagall, Mojsza Zacharowicz Szagałow, urodzony koło Witebska Żyd. „Moje życie” to jego kolejne dzieło, kolejne obok „Dedykowane mojej narzeczonej”, „Golgoty” czy „Rosji”.

„Te strony mają to samo znaczenie, co zamalowana powierzchnia”.

To prawda, kto zna malarską twórczość Chagalla, bez trudu odnajdzie jej czar w poetyckiej autobiografii malarza. Widać to samo zadziwienie światem, wrażliwość, emocjonalne rozedrganie i naiwność, bliską ludyzmowi. Bo to prosty syn robotników, nieśmiały, o różowych policzkach. Malował kompletnie nagusieńki, bo wszelka forma go krępowała, a wygląd zewnętrzy interesował o tyle, o ile znalazł się na autoportretach.

Urodzony w Carskiej Rosji, w kraju bez granic, dusił się w swej artystycznej klatce. Jego skrzydła miały większą rozpiętość, pióra mieniły się kolorami tęczy, oślepiając skostniały system. I nawet mały romans z socjalizmem, zapalczywa naiwność, freski i malowidła ścienne. Postaci jak witraże. Kolor udaje światło. Ilustracje do Biblii.

Odetchnął pełną piersią we Francji, z Marca Chagalla Żyda stał się Marciem Chagallem człowiekiem. Artystą. Artystą docenianym, artystą wystawianym, artystą kupowanym.

Nie miał złego życia.

„Te strony...

"Cóż wart jest człowiek, kiedy nic nie jest wart, jeśli jest bezcenny..."
Marc Chagall (z książki Moje życie) - niekiedy warto przeczytać książkę dla jednego zdania, które staje się dla człowieka jak gwiazda przewodnia, stały punkt odniesienia, który wraca w chwilach kiedy ma się czasami dość ludzi, dość samego siebie. Jesteśmy bezcenni, kiedy o tym zapominamy, podchodzimy do siebie nawzajem jak do śmieci. Każda religia czy ideologia, która odbiera człowiekowi jego wartość, wartość jego życia samą w sobie, skazuje go ostatecznie na śmierć, wyrzucenie na śmietnik... Jak dosłowne jest to odniesienie w przypadku osób nienarodzonych, podobnie wobec ludzi starszych, którzy zawadzają jak niepotrzebny mebel... Życie człowieka nie ma ceny! Nie jest gorsze i mniej warte, i tak mało warte, że można daną osobę "usunąć". Warto trwać przy życiu drugiego człowieka, stawać się obiektywnym obserwatorem, by w chwilach największej słabości zobaczyć ten skarb ludzkiego życia, skarb na co dzień zakryty przed naszym spojrzeniem, odkryć, że człowiek jest BEZCENNY!

"Cóż wart jest człowiek, kiedy nic nie jest wart, jeśli jest bezcenny..."

1928

Wzruszająca,poetycka,serdeczna. Wydaje się naiwna, ale to pozory: obrazy codzienności czy rewolucji nie pozostawiają złudzeń.

Kiedy już czytelnik przywyknie do specyficznego języka, okaże się, że ta autobiografia to interesujący, niebanalny przyczynek i do geniuszu artysty, i do kolorytu epoki.

Z ksiązki wynika ze to był dobry człowiek. Dobry i pogodny :)

Z ksiązki wynika ze to był dobry człowiek. Dobry i pogodny :)

• Sztuka
  • 1. Filia 10