Cień jaskółki. Esej o myślach Chopina

2009-09-01
978-83-240-1238-1
Chopin artysta romantyzm
Inne

Fascynująca, zadziwiająca, pouczająca a przede wszystkim wzruszająca książka o naszym polskim kompozytorze.
Książka jest zbiorem listów Chopina, które autentycznie słał do znajomych, rodziny czy bliskich mu kobiet. Listy te Przybylski analizuje i przeplata z biografią Chopina, opowieściami z epoki, wplatając wątki historyczno-wojenne. Czyta się miło i przyjemnie, bez wysiłku. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś lubi biografie. Inaczej nie będzie takiego efektu.

Książka, dzięki której Chopin przestał być dla mnie bliżej nieokreśloną ale "pewnie mało sympatyczną" postacią, neurotycznym geniuszem rodem z drętwego filmu "Pragnienie miłości" a stał się - zwykłym człowiekiem. Jednym z nas.
Tak, wiem - Ameryki nie odkryłam. Ale czy wiecie, dlaczego Fryderyk cenił wykwintne meble tudzież stroje ale nigdy nie został dandysem, dlaczego nie lubił gości, zwłaszcza niezapowiedzianych (szczególnie, kiedy wpadło im do głów, żeby składać mu hołdy w jego prywatnym mieszkaniu),dlaczego nie znosił odpowiadać na listy? Albo, że zdarzyło mu się "mówić Gombrowiczem"?
Oraz, że miał do siebie naprawdę duży dystans i cierpkie acz subtelne poczucie humoru?

Dzięki esejowi Przybylskiego, który wykonał naprawdę imponującą pracę, wyszukując oraz analizując strzępy prywatnej korespondencji kompozytora, o sto osiemdziesiąt stopni odwróciło się moje zdanie na temat tytułowej postaci.
I za to omawianą książkę cenię sobie najbardziej. Pokazała mi Chopina, jego codzienność i dni uroczyste. Autor w niezwykle rzetelny, plastyczny sposób uchwycił wycinek ówczesnej rzeczywistości. A wszystko dzięki myślom jednego człowieka, który na miejsce w historii zasłużył dzięki muzyce (choć mógłby także i przemyśleniami).

Mam wrażenie, że w "Cieniu jaskółki" odnalazłam wzorzec, jak powinno się pisać biografie. Coś czuję, że niewielu autorów tego nurtu zdoła dorównać ideałowi.

Uwielbiałam pisanie literaturoznawcze Przybylskiego, a jak brał się za romantyzm, to och i ach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dość trudna Ale czyta się fajnie.Trochę mało biografii.

Dość trudna Ale czyta się fajnie.Trochę mało biografii.

Kocham

Kocham

Za dużo tu gdybania, interpretacji bardzo twórczej. Pewnie nie dało się inaczej, ale w takim wymiarze nie jest to interesujące. Zachęciło natomiast do odświeżenia biografii mistrza kompozycji!

Przepiękny język Przybylskiego, który Romantyzm miał nie tylko w
głowie, ale wręcz we krwi. Wspaniałe interpretacje listów Chopina. Poznałem wręcz nowego Fryderyka. Czuję, że teraz lepiej rozumiem nie tylko jego, ale i jego muzykę

Przepiękny język Przybylskiego, który Romantyzm miał nie tylko w

• Eseje
  • Olimpiada