Jak powieść

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Comme un roman
978-83-7495-089-3
esej, o czytaniu, o książkach
atram_78

Lekki i zabawny esej w którym Pennac - autor popularnych powieści detektywistycznych i książek dla dzieci - zastanawia się kto zabił w młodych ludziach niewymuszoną przyjemność czytania, bezinteresowne poświęcanie czasu na lekturę. Sobie tylko znanymi sposobami rodzice, pedagodzy i wszelcy inni dogmatycy czytania sprawiają, że dzieci tracą radość z książki i zawartych w niej historii. Wszyscy pamiętamy sielankowe obrazki z wczesnego dzieciństwa, kiedy to rodzice na dobranoc opowiadają dzieciom bajki, czytają historie, a potem niepostrzeżenie pojawia się smutny widok popędzanego przez rodziców i nauczycieli nastolatka, który zasypia nad książką. Jak to się dzieje? - pyta Pennac. I zaraz daje receptę: czytać wspólnie, zupełnie niczego nie wymagając w zamian, nie niszczyć bezinteresowności - oto jedyny sposób. Ustanawia też oficjalnie niezniszczalne prawa czytelnika: prawo do nieczytania, przeskakiwania stron, niekończenia, ponownego czytania, czytania byle czego, prawo do bovaryzmu (mitomanii), do czytania byle gdzie, na wyrywki, na głos i do zamilknięcia - niekomentowania książki. Narrację wzbogaca sprawne wplatanie dużych fragmentów z klasycznych dzieł literackich; pojawiają się cytaty z Manna, Rousseau, Flauberta, Suskinda i Marqueza. Okazuje się, że nie ma nic bardziej szkodzącego czytaniu jak nakładanie na kogoś powinności czytania i mądrego wypowiadania się o literaturze. Pennac potrafi - jako wieloletni wykładowca literatury w jednym z paryskich liceów - opowiadać o jej nieskończonym bogactwie w przystępny i bezpretensjonalny sposób, a jego siła tkwi w tym, że stara się przemawiać nie słowami, lecz obrazami - i tu pozostaje pisarzem. Naprawdę wartko napisany, błyskotliwy, piękny literacko i wesoły esej o czytaniu, który od razu pobudza do lektury i odczuwania radości z faktu istnienia książki.

Łukasz | 2016-04-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Absolutnie nic ciekawego. Treść rozciągniętą na blisko dwieście stron z powodzeniem można by zmieścić na czterech.

| 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Niebanalnie, intrygująco o książkach i ciszy zagłębionych w nich otchłani. O namiętności do czytania, które odryglowuje bramy świata wyobraźni i pozwala oniemiałym słowom nabrać sensu w zaciszu naszego umysłu. O tym, że nawet najbardziej dziwaczne, szalone i niewyobrażalne powody inspirujące do lektury mają swoją rację bytu. O tym, że nigdy nie powinniśmy dopuścić, by książki nas opuściły – to ma być miłość aż po grób - Amen.

Allie | 2014-02-08
Na półkach: 2014, Przeczytane

Śmieszna sprawa. Aż się prosi napisać "Każdy powinien przeczytać tę książkę!", ale skoro jest się po jej lekturze, to się już wie, że tak nie można ;)

To może tak: każdy znajdzie tu coś o sobie i dla siebie, bez względu na to, jakie ma relacje z książkami; nawet jeśli nie oddaje charakteru tych relacji określenie "To skomplikowane". Pełna humoru i niezwykle trafnych obserwacji, kompletnie pozbawiona dydaktyzmu książka o (nie)przyjemnościach czytania. Polecam.

Monika | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Esej, który przypomniał mi jak bardzo i dlaczego lubię czytać w momencie, w którym powoli, nieświadomie zaczęłam odczuwać to jako obowiązek konwencji społecznej. Bardzo lekka i krótka książka. Polecam nawet najbardziej zagorzałym molom książkowym w ramach świeżego spojrzenia na sam akt czytania i zrozumienia osób, które nie do końca podzielają naszą pasję.

MariaAntonina | 2013-07-20

Trudno wyrazić mój zachwyt nad tym co napisał Pennac. Jest to genialne!-tyle. Polecam! Pozycja jest dla tych, którzy chcą zarazić czytaniem innych.

Blaidd | 2013-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Bardzo ciekawy esej o literaturze i o czytaniu jej w dzisiejszych czasach. Szczerze mówiąc zmienił trochę mój pogląd na tę sprawę.

książek: 2078

Zachwyt :)
To był mój czas na tę książkę.
Odkryłam, skąd pochodzi 10 przykazań czytelnika - umieszczone w kontekście całości tylko zyskują na znaczeniu.

Blanka | 2014-08-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Czyta się lekko i szybko. Dość zabawna. Bałabym się o zbyt szybko przychodzące wnioski typu: zostaw dziecko i samo zacznie czytać. przypominam: zachęcone w dzieciństwie dziecko ma duże szanse na to, że i w dorosłości będzie czytało.
Książka ważna dla nauczycieli, rodziców, a może i młodzieży.

Pam | 2011-11-08
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Przyjemna lektura o czytaniu książek. ;)