Martha Argerich. Dziecko i czary

Okładka książki Martha Argerich. Dziecko i czary Olivier Bellamy
Okładka książki Martha Argerich. Dziecko i czary
Olivier Bellamy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Martha Argerich: L'enfant et les sortilèges
Wydawnictwo Literackie
2010-10-07
2010-10-07
978-83-08-04504-6
Jacek Giszczak
muzyka sztuka biografia

Biografia jakiej oczekiwałem. Bez plotkarstwa, spraw prywatnych tylko tyle, żeby zrozumieć ich wpływ na karierę. Trochę zdjęć też jest. Może czasem przydałby się odsyłacz do wyjaśnienia jakiegoś fachowego terminu, ale tylko sporadycznie. Nie mam wykształcenia muzycznego, a czytało mi się dobrze.

Sięgnęłam po te książkę, głównie z faktu, że sama przeszłam całą drogę wykształcenia artystycznego, od podstawówki aż do ukończenia Akademii Muzycznej.
Pamiętam, jak w 2010 roku wszyscy znajomi pianiści zachwycali się biografią Marty Argerich, która właśnie ukazała się w księgarniach. Pozycja must read dla każdego, kto splótł swoje życie z muzyką klasyczną. Moja gotowość do przeczytania tej książki, z różnych względów, pojawiła się dopiero teraz.
Przede wszystkim nie spodziewałam się, że jako zwykły absolwent uczelni artystycznej, bez szczególnych wyróżnień na tym tle, będę mogła utożsamiać się w niektórych wątkach z Martą Argerich. Byłam przekonana, że poznam historię, jak wiele innych, wielkiego artystycznego ego, które ludzie tolerują tylko ze względu na ogromny talent i geniusz gry na instrumencie. Poniekąd i tak jest, ale w obrazie "Dziecko i czary" można poznać głębsze i bardziej wrażliwsze oblicze wielkiej pianistki - niepewnej, zagubionej i wiele razy nieprzekonanej do swojej artystycznej ścieżki. Przez kartki książki poznałam obraz kobiety, która mimo nietuzinkowego życia oraz artystycznej i skomplikowanej osobowości, z tym życiem nie raz się przepychała.
Martha podąża drogą geniuszu - pełną fantastycznych doświadczeń, napotkanych ludzi, czarów i magii. Ale też dźwiga jej ogromnę brzemię, którego już nie każdy by jej pozazdrościł.

2030

Niespodziewana perełka znaleziona w rejonowej bibliotece. Ku mojemu zażenowaniu niewiele mi mówiło nazwisko Argerich, a uważam się za osobę obytą ze światem muzyki klasycznej. Dzieje cudownego dziecka, genialnej pianistki, która święciła triumfy w Polsce w 1965 r na festiwalu Chopinowskim. Mimo wszystko nie czuła się wtedy specjalistką od Chopina, ale jako niezwykle utalentowana osoba potrafiła dać sobie radę z najtrudniejszymi wykonaniami i pasażami. Poznajemy jej liczne związki i przyjaźnie z legendami muzyki, wykonawcami i kompozytorami, wirtuozami fortepianu, którzy ukształtowali i ukierunkowali te niepospolitą nieujarzmioną żywiołowość. Hołd tym, co odeszli, świadectwo o wielkiej poetessie fortepianu, jej trudnych relacjach z najstarszą córką, dojrzewaniu do macierzyństwa.

Biografia niesamowicie ciekawego charakteru napisana przez literackie beztalencie. Początkowo to raziło, ale chęć poznania tak fascynującej osoby, jak Martha Argerich, oraz stopniowe przyzwyczajenie do stylu pisania były na tyle silne, że dotrwałam do końca.
Poza tym przedstawianie profilu pianistki wydawało mi się nieco mało elastyczne, może szufladkujące, nie wiem.

Polecam jedynie ze względu na fakty biograficzne.

Martha Argerich.
Jedna z najwybitniejszych pianistek świata. Można powiedzieć, że "rozumie" fortepian, ale go nie kocha. Jej życie było inne, niż się tego spodziewałam. Przewijało się przez nie mnóstwo ludzi, a ona była tam, gdzie akurat poniósł ją fortepian. Do dziś jest niekonwencjonalna, jej sztuka zachwyca, a jej kontrowersyjna osobowość i styl życia, zostały zawsze niezmienne.
Jak na pianistkę, nie była osobą poważną. Była bardziej zabawowa, niż wszyscy dotąt sądzili. Długo unikała fortepianu, jak ognia. Jednak jej talent przyćmił próby zniszczenia sławy.
Dobrze napisana biografia, wiele tytułów i przemyśleń. Cała historia kobiety, zwanej do dziś "lwem klawiatury".

Martha Argerich.

Martha Argerich - kobieta, demon, artystka, wirtuoz, pianistka. Dzięki książce poznajemy szczegółowe opisy z życia Argerich nie tylko zawodowego, ale także osobistego. Dla mnie - jako miłośnika muzyki klasycznej, niezwykły przewodnik po życiu artystycznej bohemy. Książka dla wszystkich zainteresowanych muzyką klasyczną, artystycznym światkiem, pasjonatów;)

Wspaniała pianistka, wspaniałe i ciekawe życie umiejętnie spisane.

Wspaniała pianistka, wspaniałe i ciekawe życie umiejętnie spisane.

Czy ktoś z Was posiada tę książkę i jest skłonny ją odsprzedać? Jeśli tak, to poproszę o kontakt mailowy
Celej.mateusz@gmail.com

Celej.mateusz@gmail.com