Martha Argerich. Dziecko i czary

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Martha Argerich: L'enfant et les sortilèges
978-83-08-04504-6
muzyka, sztuka, biografia
Piotr

W swojej książce Olivier Bellamy próbuje odpowiedzieć na pytanie, ile sprzeczności może pomieścić w sobie Martha Argerich – jedna z najznakomitszych pianistek w historii. Nietuzinkowa postać, laureatka Konkursu Chopinowskiego w 1965 roku i jurorka, która 15 lat później wywołała skandal, opuszczając jury na znak protestu przeciwko wyeliminowaniu chorwackiego pianisty Ivo Pogorelicia.

Nieobliczalna gwiazda, która potrafi w przeddzień koncertu na jednej z najważniejszych scen muzycznego świata zrezygnować z występu, aby w tym samym terminie zagrać gdzie indziej za dziesięciokrotnie niższą gażę, ale za to z przyjaciółmi. Artystka o duszy buntownika i troskliwa matka.

Krótko po wydaniu we Francji książka Oliviera Bellamy zdobyła status lektury obowiązkowej dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się muzyką i sztuką.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID...(?)

źródło okładki: www.google.pl

Muminka | 2016-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2016

Niespodziewana perełka znaleziona w rejonowej bibliotece. Ku mojemu zażenowaniu niewiele mi mówiło nazwisko Argerich, a uważam się za osobę obytą ze światem muzyki klasycznej. Dzieje cudownego dziecka, genialnej pianistki, która święciła triumfy w Polsce w 1965 r na festiwalu Chopinowskim. Mimo wszystko nie czuła się wtedy specjalistką od Chopina, ale jako niezwykle utalentowana osoba potrafiła dać sobie radę z najtrudniejszymi wykonaniami i pasażami. Poznajemy jej liczne związki i przyjaźnie z legendami muzyki, wykonawcami i kompozytorami, wirtuozami fortepianu, którzy ukształtowali i ukierunkowali te niepospolitą nieujarzmioną żywiołowość. Hołd tym, co odeszli, świadectwo o wielkiej poetessie fortepianu, jej trudnych relacjach z najstarszą córką, dojrzewaniu do macierzyństwa.

Caaarolayna | 2012-07-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Martha Argerich.
Jedna z najwybitniejszych pianistek świata. Można powiedzieć, że "rozumie" fortepian, ale go nie kocha. Jej życie było inne, niż się tego spodziewałam. Przewijało się przez nie mnóstwo ludzi, a ona była tam, gdzie akurat poniósł ją fortepian. Do dziś jest niekonwencjonalna, jej sztuka zachwyca, a jej kontrowersyjna osobowość i styl życia, zostały zawsze niezmienne.
Jak na pianistkę, nie była osobą poważną. Była bardziej zabawowa, niż wszyscy dotąt sądzili. Długo unikała fortepianu, jak ognia. Jednak jej talent przyćmił próby zniszczenia sławy.
Dobrze napisana biografia, wiele tytułów i przemyśleń. Cała historia kobiety, zwanej do dziś "lwem klawiatury".

obrigadinha | 2012-12-04
Przeczytana: 07 listopada 2012

Biografia niesamowicie ciekawego charakteru napisana przez literackie beztalencie. Początkowo to raziło, ale chęć poznania tak fascynującej osoby, jak Martha Argerich, oraz stopniowe przyzwyczajenie do stylu pisania były na tyle silne, że dotrwałam do końca.
Poza tym przedstawianie profilu pianistki wydawało mi się nieco mało elastyczne, może szufladkujące, nie wiem.

Polecam jedynie ze względu na fakty biograficzne.

Magdalena Płonka | 2012-04-28

Martha Argerich - kobieta, demon, artystka, wirtuoz, pianistka. Dzięki książce poznajemy szczegółowe opisy z życia Argerich nie tylko zawodowego, ale także osobistego. Dla mnie - jako miłośnika muzyki klasycznej, niezwykły przewodnik po życiu artystycznej bohemy. Książka dla wszystkich zainteresowanych muzyką klasyczną, artystycznym światkiem, pasjonatów;)

Aneta | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Nigdy bym nie pomyślała, że Marta Argherich TAKA jest!
Cudna jest w tej książce, choć podobno nie jej lub....
Kobieta, matka trzech córek, niesamowita pianistka, zdradzana i zdradzająca żona. I wielka bałaganiara, jeszcze większa niż ja. Tylko talentu jej nie mam.
" Dziecko o i czary" to pozycja dla każdego, kto interesuje się muzyką klasyczną.

eddmilda | 2012-02-25
Przeczytana: czerwiec 2011

Wspaniała pianistka, wspaniałe i ciekawe życie umiejętnie spisane.

breathless | 2016-11-01
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane