Dyptyk petersburski, czyli przewodnik po przemianowanym mieście

Tłumaczenie: Anna Husarska, Paweł Hertz
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
Guide to a renamed city/ In a room and a half
83-917979-2-9
dariamaria

"W ziarnistości granitowego bulwaru w pobliżu nieustannie płynącej wody jest coś, co nasyca stopy zmysłowym pragnieniem chodzenia. Wiatr znad morza, przesycony zapachem wodorostów, uleczył tu niemało serc przepełnionych kłamstwem, rozpaczą i poczuciem bezradności. Jeżeli to sprzyja zniewoleniu, niewolnikowi można wybaczyć. W tym mieście jakoś łatwiej znieść samotność niż gdzie indziej, bo samo miasto jest samotne (...)."

Retrospekcja. Brodski mówi o poczuciu winy, wspomina miasto, czas w nim spędzony, oddaje hołd rodzicom, z którymi pożegnać się nie mógł. Tą formą za dość uczynia zaniedbaniom i rekompensuje poniekąd własne sumienie.

Joanne | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 lipca 2012

"Dyptyk petersburski..." to przewodnik, ale za to niezwykły. W pierwszej części autor luźno przedstawił losy miasta i to, co kształtowało je przez ponad 200 lat. Pokazał także, jak bardzo Petersburg/Piotrogród/Leningrad wyróżnia się na tle Rosji i zarazem idealnie ją dopełnia. W drugiej części znajdują się wspomnienia autora, który urodził się i wychował właśnie w tym mieście. Czytelnik ma szansę zobaczyć, jak wygląda prawdziwe życie petersburżan- w półtora pokoju, bez szansy na wyrwanie się z szarej codzienności.

Marek | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Niezwykły przewodnik po kilku metrach kwadratowych. Z tych niewielu stron więcej dowiedziałem się o Rosji niż z niejednej wielotomowej księgi. Mistrzostwo słowa i wspomnienia o rodzicach każą mi wrócić do tego tekstu jeszcze nie raz. Jest coś czego tylko ledwie dotknąłem w Brodskim...

Arek | 2010-11-13

Genialne. Zwłaszcza "W półtora pokoju" - pełne niesamowitej melancholii a zarazem silnie zapadające w pamięć.

Zuza Pytkowska | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Ta książka to nie tylko opis przedziwnego miasta, jakim jest Petesburg, czyli nadrzeczny kaprys cara. Oprócz barwnych opisów i porównań dotyczących architektury i samego wyglądu miasta, autor opowiada nam o swoim dzieciństwie, życiu zwykłego człowieka w komunistycznej Rosji, wspomina rodziców pozostawionych w tym piekle, kiedy wyjechał do Ameryki.
Pozycja, chociaż bardzo krótka, to niezwykle poruszająca i skłaniająca do refleksji nad tematem wolności oraz rzeczach ważnych w życiu. Po skończeniu tej książki, czuję, że powinnam bardziej cenić codzienne chwile z moją mamą, nawet te z goła nic nie znaczące.

Tomasz Wytrwał | 2013-10-16
Przeczytana: 05 września 2013

Kiedyś przeczytałem, że człowiek, który czyta byle jakie książki niczym nie różni się od człowieka, który nic nie przeczytał. Czytanie Brodskiego jest wielką przyjemnością. Warto czytać dobrych autorów. POLECAM!

papilon | 2016-12-01
Paya | 2016-02-06