Losy gorsze od śmierci

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
Fates worse than death
monotema

U kresu stulecia pisarz ogląda sie wstecz, oceniając zdarzenia i zjawiska - osobiste i kulturowe. Podróżuje przez czas, porusza pamięć i wyobraźnię, tak jak tylko on to potrafi, demaskując absurd, jaki nas otacza. Niezależnie od tematów rozważań - a są wśród nich i własne próby samobójcze, i przyszłość planety, Hemingway, Reagan, Anonimowi Alkoholicy, jednorożce, naloty dywanowe na Drezno, muzyka liturgiczna - szuka odpowiedzi na pytanie o los naszej rzeczywistości. Geniusz Vonneguta pozwala mu przeistoczyć jego własne idiosynkrazje w uniwersalną narrację o sprawach ważnych, mniej ważnych i najważniejszych, w brutalnie szczery komentarz do naszego świata.

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Kurt VONNEGUT - “Losy gorsze od śmierci”

KRÓL JEST NAGI !! Mało tego, objawia się jako zarozumiały bufon, który NIE MA ABSOLUTNIE NIC DO POWIEDZENIA. Raczy czytelnika odgrzewanymi okolicznościowymi przemówieniami, wspomnieniami z kim był na kolacji, a kogo spotkał w operze, na koncercie lub wycieczce /inne możliwosci wg własnego gustu - uzupełnić/. Szafuje nazwiskami, by podkreślić swoją ważność. Nie ma żadnych zahamowań w opluwaniu własnej matki-wariatki, ani w ujawnianiu pobytów syna w psychiatryku. Aby ujrzeć próbkę jego odkrywczego talentu, proszę spojrzeć na początek rozdziału 6 /str.55/:

„Ciekawostki: Aldous Huxley umarł tego samego dnia, co John F.Kennedy. Louis-Ferdinand Celine umarł w dwa dni po Ernescie Hemingwayu. Requiem to msza za zmarłych, śpiewana zwykle po łacinie...”

To nie ciekawostki, to mówiac po poznańsku „pierdoły”. W kontynuowanym tekście ...

Rosalia_de_Castro | 2015-03-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 05 marca 2015

Nie mogę nazwać siebie wielką fanką tego pisarza, bo dopiero się z nim zapoznaję. Mam za sobą "Kocią kołyskę" i chęć na "Rzeźnię numer pięć". Jednak, po przeczytaniu tej książki, którą trudno nazwać powieścią, bo jest to jakby zbiór esejów, nabrałam do Vonneguta ogromnego szacunku. Jako do pisarza, ale przede wszystkim człowieka, który ma odwagę krytykować system i polityków (głównie co prawda amerykańskich), religię, nas samych, którzy zapomnieliśmy o tym, co ważne. Dla mnie ważna pozycja.

prosiaczek | 2013-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Jak już Kurt Vonnegut pisze książkę która jest zbiorem luźnych myśli, to jest ogromna szansa, że książka ta mi się spodoba. Tak np. miałam z Trzęsieniem czasu, ale niestety może dlatego iż tematyka dotyczy stricte amerykańskich realiów miałam trudne chwile. Autor powraca do wspomnień z czasów II Wojny Światowej,opowiada czytelnikowi o swojej rodzinie, ale też komentuje realia życia w Ameryce. I właśnie ten ostatni punkt może utrudniać lub nawet zniechęcać do dalszej lektury, szczególnie iż poruszane są tematy niezbyt bliskie polskiemu czytelnikowi. Powiedziałabym, że można po tą książkę sięgnąć gdy jest się fanem autora.

Magda_Mayewski | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Książka przede wszystkim dla osób, które dobrze znają twórczość Vonneguta i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o samym autorze, jego podejściu do tematów poruszanych w esejach i przemówieniach. Pozycja niekoniecznie dla osób, które wcześniej nie miały wiele do czynienia z powieściami Vonneguta.

lomatkocokolwiek | 2011-01-22
Przeczytana: grudzień 2010

Zupa-śmieciuszka, ale zjadliwa. Wygląda na to, że Vonnegut nigdy nie zszedł poniżej przyzwoitego poziomu, ale też nie zawsze błyszczał. To raczej ciekawostka dla fanów, zbiór przemówień i felietonów obleczonych w autobiograficzne szaty. Mądre słowa i idee, ale takich pełno jest też w powieściach Vonneguta, gdzie podane są bardziej przystępnie i lepiej zapadają w pamięć.

nellanna | 2011-06-29
Przeczytana: 06 lipca 2011