Psy szczekają

Dogs bark
83-7200-619-9
opowiadanie amerykańskie, 20w
Nemosja

Ten zbiór opowiadań pochodzi z późnego etapu drogi pisarskiej Trumana Capote&39;a (właściwe nazwisko: Streckfus Parsons, 1924-1948), kiedy ten wybitny pisarz amerykański miał już za sobą zarówno pełne poezji powieści psychologiczne Inne głosy, inne ściany (1984) i Harfa traw (1951), jak też przewrotną powieść obyczajową śniadanie u Tiffany&39;ego (1958), a również surową w wyrazie artystycznym powieść dokumentalną Z zimną krwią (1966). Wydany w roku 1973 tom zawiera utwory, w których odciskają się wyraźnym znamieniem wszystkie, tak niezwykle różnorodne, doświadczenia artystyczne autora. Anegdoty fabularne, zebrane w toku wielu lat wnikliwego studiowania ludzkich zachowań i reakcji, obyczajów właściwych różnym środowiskom i nastrojów dla tych środowisk charakterystycznych, stają się w tych opowiadaniach - mistrzowsko skomponowanych, skreślonych piórem nieomylnym i wyrobionym - pretekstem do dyskretnego, ale wyrazistego wyrażania autorskich zadziwień i zauroczeń, a także zasmucenia i zgorszenia różnymi poczynaniami ludzi, do powściągliwego, ale nie ulegającego etycznym kompromisom formułowania pisarskich osądów i wniosków. Podobnie jak w tomie Muzyka dla kameleonów, w zbiorze Psy szczekają znalazły się utwory, które nie osiągają może tych szczytów artystycznej maestrii, jak dzieła tworzone przez Capote&39;a w okresie najpełniejszego rozkwitu jego talentu, ale krytyka amerykańska słusznie uważa je za owoce ostatniej fazy jego pisarskiej dojrzałości, za rodzaj swoistej konkluzji zamykającej burzliwe, niekonwencjonalne, a nieraz wręcz prowokacyjnie przewrotne poszukiwania pisarskie.

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Wpadka wielkiego pisarza, bowiem większość jego ksiązek /szczególnie "Śniadanie u Tiffany'ego" oraz "Harfę Traw"/ oceniam b. wysoko. Sa to wspomnienia z Rosji, a szczególnie z Leningradu; żenujące; prostak amerykański objawia się w pełni; cham chamem zostanie, mimo podkreślanych przez autora znajomości z pisarzami i intelektualistami europejskimi

sososophy | 2015-09-13

Wspaniała książka,pełna wnikliwych obserwacji, i ukrytych refleksji. Pozycja konieczna dla fanów kultury amerykańskiej. Zwłaszcza "Książę na swych włościach" wprost mnie oczarował. Polecam.

Dominika | 2013-11-12

Czytając tę książkę moja wyobraźnia była wypełniona obrazami Edwarda Hoppera. Szorstkie światło z obrazu "Lato w mieście" jak w "Przejeździe przez Hiszpanię", czy kobiety z "Chop Suey", a gdzieś obok Capote rozmawiający z Brando. Rewelacyjna książka, ożywi każde listopadowe popołudnie!

para_bolka | 2012-08-28
Przeczytana: 26 października 2011

Truman Capote to jeden z tych pisarzy Amerykańskich, których warsztat pisarski nie ustęuje treści opowiadanych historii. Zbiór esejów pisany piękną prozą, pełen ciekawych spostrzeżeń i metafor.

rocombey | 2017-06-23
Cezary | 2017-05-19