Psy szczekają

Dogs bark
83-7200-619-9
opowiadanie amerykańskie, 20w
Nemosja

Ten zbiór opowiadań pochodzi z późnego etapu drogi pisarskiej Trumana Capote&39;a (właściwe nazwisko: Streckfus Parsons, 1924-1948), kiedy ten wybitny pisarz amerykański miał już za sobą zarówno pełne poezji powieści psychologiczne Inne głosy, inne ściany (1984) i Harfa traw (1951), jak też przewrotną powieść obyczajową śniadanie u Tiffany&39;ego (1958), a również surową w wyrazie artystycznym powieść dokumentalną Z zimną krwią (1966). Wydany w roku 1973 tom zawiera utwory, w których odciskają się wyraźnym znamieniem wszystkie, tak niezwykle różnorodne, doświadczenia artystyczne autora. Anegdoty fabularne, zebrane w toku wielu lat wnikliwego studiowania ludzkich zachowań i reakcji, obyczajów właściwych różnym środowiskom i nastrojów dla tych środowisk charakterystycznych, stają się w tych opowiadaniach - mistrzowsko skomponowanych, skreślonych piórem nieomylnym i wyrobionym - pretekstem do dyskretnego, ale wyrazistego wyrażania autorskich zadziwień i zauroczeń, a także zasmucenia i zgorszenia różnymi poczynaniami ludzi, do powściągliwego, ale nie ulegającego etycznym kompromisom formułowania pisarskich osądów i wniosków. Podobnie jak w tomie Muzyka dla kameleonów, w zbiorze Psy szczekają znalazły się utwory, które nie osiągają może tych szczytów artystycznej maestrii, jak dzieła tworzone przez Capote&39;a w okresie najpełniejszego rozkwitu jego talentu, ale krytyka amerykańska słusznie uważa je za owoce ostatniej fazy jego pisarskiej dojrzałości, za rodzaj swoistej konkluzji zamykającej burzliwe, niekonwencjonalne, a nieraz wręcz prowokacyjnie przewrotne poszukiwania pisarskie.

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Wpadka wielkiego pisarza, bowiem większość jego ksiązek /szczególnie "Śniadanie u Tiffany'ego" oraz "Harfę Traw"/ oceniam b. wysoko. Sa to wspomnienia z Rosji, a szczególnie z Leningradu; żenujące; prostak amerykański objawia się w pełni; cham chamem zostanie, mimo podkreślanych przez autora znajomości z pisarzami i intelektualistami europejskimi

Małgorzata-Szafran | 2016-12-20
Przeczytana: 2010 rok

Jeśli ciekawi was czym różni się karnawał nowoorleański od haitańskiego, jaki był prywatny stosunek do kina tak wielkich sław jak Marlon Brando, Humphrey Bogart, Marilyn Monroe czy muzyczny styl i temperament Louisa Armstronga, nie zapominając o prywatnym życiu autora, odsyłam na karty książki "Psy szczekają" gdyż jak na zbiór krótkich opowiadań-wspomnień pisarza, głównie z lat 50-ych XX w. książka ta jest pełna typowego dla Trumana klimatu kulturalnej bohemy. Wszyscy, którzy cenią Capote za frywolną wizję wiecznej młodzieńczości w "Śniadaniu u Tiffaniego", nie będą rozczarowani, gdyż aby poznać Capote, trzeba ogarnąć całą złożoność jego natury: tą dobrą i tą złą.

Cała recenzja: http://labirynt-pamieci.blogspot.com/2016/12/psy-szczekaja-truman-capote.html

sososophy | 2015-09-13

Wspaniała książka,pełna wnikliwych obserwacji, i ukrytych refleksji. Pozycja konieczna dla fanów kultury amerykańskiej. Zwłaszcza "Książę na swych włościach" wprost mnie oczarował. Polecam.

Dominika | 2013-11-12

Czytając tę książkę moja wyobraźnia była wypełniona obrazami Edwarda Hoppera. Szorstkie światło z obrazu "Lato w mieście" jak w "Przejeździe przez Hiszpanię", czy kobiety z "Chop Suey", a gdzieś obok Capote rozmawiający z Brando. Rewelacyjna książka, ożywi każde listopadowe popołudnie!

para_bolka | 2012-08-28
Przeczytana: 26 października 2011

Truman Capote to jeden z tych pisarzy Amerykańskich, których warsztat pisarski nie ustęuje treści opowiadanych historii. Zbiór esejów pisany piękną prozą, pełen ciekawych spostrzeżeń i metafor.

Vinga | 2016-11-26
Na półkach: 2007, Przeczytane