Podróże z moją ciotką

838566145X
powieść angielska, humor, obyczaj
Filifionka

Inne wydania

Graham Greene (1904-1991), wybitny angielski powieściopisarz, eseista i dramaturg, którego twórczość jest polskiemu czytelnikowi dobrze znana z licznych przekładów. Uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy XX wieku. Łączy w swych utworach problematykę religijno-moralną z analizą psychologiczną. "Podróże z moją ciotką" to najzabawniejsza książka w jego dorobku. Bohater, stary kawaler, emerytowany urzędnik bankowy, spotyka na pogrzebie matki ciotkę znaną mu jedynie z albumu rodzinnego. To moment zwrotny w jego bezbarwnym życiu.

allison | 2012-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2012

Ciepła i zabawna powieść, w której jest też miejsce na chwile wzruszenia i zadumy.
Tytułowa ciotka okazuje się siedemdziesięciopięcioletnią panią, pełną wigoru, poczucia humoru i nieobliczalnych pomysłów. W jej towarzystwie nie można nudzić się ani chwili, tym bardziej, że nie umie ona usiedzieć na miejscu, jest świetną gawędziarką ze skłonnościami do konfabulowania, ma w nosie wszelkie przepisy, także celne, przemyca podczas podróży wszystko, co może dać zysk. Jeśli dodamy do tego dużo młodszego kochanka, kontakty z półświatkiem i podejrzanymi znajomkami sprzed pół wieku, to prawie mamy obraz całości.
Piszę "prawie", gdyż ciotka nosi w sobie także wielką rodzinną tajemnicę, którą poznajemy na ostatnich stronach książki.

Czyta się przyjemnie, chociaż jest w powieści kilka przydługawych wątków. Warto jednak przez nie przebrnąć, by wraz z bohaterem odkrywać prawdę o leciwej Auguście.

pgolab | 2013-01-23
Przeczytana: 30 listopada 2012

Bardzo figlarna książka, dużo subtelnego humoru, stylistycznie - bez zacięć. Cały wachlarz żywo i sugestywnie odmalowanych postaci. Kolekcja anekdotycznych, przewrotnych opowiastek snutych przez tytułową ciotkę. Intrygująco pociągnięta linia egzystencjalnej przemiany bohatera-narratora, wyboru między trwać a być. A kiedy akcja przenosi się w drugiej części do Ameryki Południowej, to już w ogóle klimat książki wciąga na całego. Stare dobre "prepostmodernistyczne" gawędziarstwo.

kasiakos | 2014-01-12
Przeczytana: 2005 rok

Czytałam ją kilka razy , zawsze po kilku latach wracam....i niezmiennie odczuwam wielka przyjemność po przeczytaniu... sama chciałabym pojechać w podróż z tak interesująca osobą jaką jest ciotka głównego bohatera....zwariowana starsza pani z wielkim poczuciem humoru...

AlexRishia | 2014-09-18

To od niej zaczęła się moja przygoda z książkami podróżniczymi i nadal pozostaje numerem jeden!

Ulka07 | 2013-06-10

Książkę przeczytałam bardzo dawno temu, odnalazłam ją na tym portalu, bo zapadła mi w pamięć.Lubię angielskie klimaty z odrobiną nienachalnego humoru. Pewnie dzisiaj trudno ją znaleźć na półkach księgarń, ale jeśli komuś wpadnie w ręce ta pozycja, to warta jest poświęconego jej czasu.

Nina | 2011-10-08
Przeczytana: 1995 rok

Jedna z najznakomitszych i najzabawniejszych powieści tego autora.Henry,będący na emeryturze stary kawaler, spotyka na pogrzebie swojej matki, ciotkę Augustę-którą zna tylko z albumu rodzinnego.Jest to moment zwrotny w jego monotonnym życiu.
A to jedna ze "złotych myśli" ciotki Augusty:
-nigdy nie przekonasz myszy, że czarny kot przynosi szczęście-

Karmelka | 2013-08-31

Mam książkę na swojej półce i już dawno ją przeczytałam, świetna lekka, zabawna i przyjemna lubię do niej wracać :)

monika | 2013-01-17
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Dziecko odchodzi ,ale od dziecka nie da się odejść.

Kiki | 2012-11-18
koemata | 2013-09-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Az w 2013
Przeczytana: 08 września 2013

bardzo zabawna, bohaterzy zdystansowani wobec siebie - ciotka Amelia i jej murzyn, oraz niemoralny Visconti