Dobrze jest, jak jest

Wydawnictwo: Rebis
Fine just the way it is
978-83-7510-386-1
Greg

Bohaterowie zebranych w tym tomie opowiadań usiłują wyrwać się z biedy i rozpaczy, ale napotykają przeciwności nie do pokonania. Głęboko współodczuwając z kobietami i mężczyznami walczącymi o przetrwanie w tej surowej i bezlitosnej krainie, Proulx przeobraża ich życie w literaturę, która nabiera mocy mitu. Śmiały język, jakim się posługuje, wrażliwość na szczegóły i mroczne poczucie humoru sprawiają, że tom ten dostarcza wyjątkowych wzruszeń.

Przeczytana: 26 lipca 2014

Dość ciekawy zbiór opowiadań. Jak to bywa z takimi utworami, część trafiła w mój gust a część niestety nie. Zaletą z pewnością jest fakt, że w takim zbiorze każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście wolę wymiar rzeczywisty. Akcję usadowioną w czasie przynajmniej zbliżonym do teraźniejszości. Dlatego skupiłam się bardziej na przesłaniu, które bez względu na oprawę, można zawsze odnieść do współczesności.

fiona | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Krótkie opowiadania przedstawiają historie ludzi:ranczerów, robotników,pracowników kopalni,hodowców bydła i ich walki o przetrwanie w surowych warunkach stanu Wyoming gdzie wielkie Równiny łączą się z Górami Skalistymi.Historia osadników Archie i Rose sięga roku 1885, ale jest też historia współczesna Marca i Catlin, którzy wspólnie przemierzają nieznane szlaki w górach Idaho.
Ta piękna ale zarazem bezlitosna kraina, nękana upałami i suszą,zdaje się zawsze wygrywać z człowiekiem i jego hartem ducha...

| 2012-05-02
Przeczytana: 01 maja 2012

Książka zaskoczyła mnie całkowicie na plus. Na początku nie podobała mi się, bo kupując nie miałam pojęcia o czym opowiada. Nawet nie wiedziałam, że to zbiór opowiadań, myślałam, że powieść. Dlatego podchodząc do niej drugi raz przymuszałam się, ale było warto. Historie ludzi żyjących na przestrzeni wieków, historie paraboliczne, cudowne. Jest tak ciepło napisana, trudno mi nawet to opisać. Jest to chyba najlepsza książka jaką do tej pory przeczytałam, a na pewno najbardziej niezwykła.

Booka | 2011-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 grudnia 2011

Podchodziłam do książki dość sceptycznie, ponieważ klimaty, w których lubuje się Annie Proulx nieszczególnie mi odpowiadają. Jednak zbiór opowiadań "Dobrze jest jak jest" bardzo mile mnie zaskoczył. Bardzo żywy portret ludzi i historie, które chociaż opowiedziane w bardzo prosty sposób, wzruszają i poruszają.

Karolina | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

Nie byłam przygotowana na zbiór opowiadań, ale mimo to świetnie mi się czytało te historie. Po pierwsze styl pisania jest niezwykły: porównania i metafory Proulx są niesamowicie proste, a jednocześnie błyskotliwe, przez co zapadają w pamięć. Warto rozkoszować się samym językiem.

Jeśli spodobały się Wam "Kroniki portowe", nie będziecie zawiedzeni. Pustynno-stepowy Wyoming ma w sobie surową naturę Nowej Fundlandii. A kolejne postacie, które poznajemy mają rysy Quoyla czy jego ciotki. Nie mam tu na myśli, że historie są kalką "Kronik..". Raczej czuć tu ten klimat.

Annie Proulx opowiada o życiu ludzi w Wyoming od końca XIX wieku aż po współczesność. I nieważne w którym momencie się znajdziemy zawsze los bohaterów jest trudny, ale i prosty. Opowiadania kończą się w najlepszym razie neutralnie. Po ich przeczytaniu chce się westchnąć "C'est la vie". I że dobrze jest jak jest, bo niczego się nie zmieni, więc bierzmy życie jakim jest.

zimt89 | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 lutego 2015

Ten zbiór opowiadań nie przynosi happy endu. W zamian jest kurz, chłód, góry i odcienie brązów i szarości. Śmierć to codzienny towarzysz, którego się już akceptuje i z nim nie walczy.

majkabally | 2015-01-01
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Dobra, jednak nie tak dobra, jak inne pozycje Annie Proulx.
Troszkę nużące opisy.

czytankianki | 2012-01-05