Tajemnica Brokeback Mountain

Data 1. wydania:
1998-10-01
Konrad Majchrzak, Katarzyna Karłowska
homoseksualizm LGBT opowiadanie amerykańskie

Historia głębokiego uczucia poddanego ocenie społecznej w konserwatywnym środowisku. Niewiarygodne, że miało to miejsce jeszcze w katach 70-tych. Oszczędne w formie opowiadanie wzmaga surowość postaw bohaterów ukształtowanych normami społecznymi.

Przepiękna opowieść o miłości niespełnionej, trudnej, zakazanej. Ileż w niej smutku .
I na dokładkę wspaniały esej autorki .
I na jeszcze jedną dokładkę wspaniały film .

I na dokładkę wspaniały esej autorki .
I na jeszcze jedną dokładkę wspaniały film .

Za pomysł na historię, która stała się przyczynkiem do nakręcenia rewelacyjnego filmu - chapeau bas dla autorki. Nie jestem fanką opowiadań. Zdecydowanie wolę bardziej rozbudowane fabuły. Pewnie dlatego sama nowela mnie nie porwała.

Gejowska opowieść o dwóch amerykańskich kowbojach.
Słabe.
Film lepszy.

Gejowska opowieść o dwóch amerykańskich kowbojach.
Słabe.
Film lepszy.

Nieporozumieniem jest wystawianie opowiadaniu niskiej oceny "za objętość". To nie jest powieść, choć dla wielu komentujących to chyba bez znaczenia, bo oceniają "książkę". A w formule opowiadania ten utwór wypada doskonale. Warto również zapoznać się z esejem Autorki dołączonym do polskiego wydania.

Film lepszy.

Przełomowe opowiadanie, trudny temat przedstawiony w idealny sposób. Na pewno miało olbrzymi wpływ na oswojenie społecznego tabu, jakim był homoseksualizm. Styl prosty, chwilami nieco toporny, może trochę brutalny, odrzucający, a jednocześnie wzruszający i delikatny. Jest to jeden z niewielu przypadków, w których wersja literacka wypada nieco blado w porównaniu z adaptacją filmową. Jednak nie znaczy to, że opowiadanie jest słabe, a raczej, że film jest wybitny. Sama autorka wypowiada się entuzjastycznie w posłowiu: "... moja opowieść nie została okaleczona, tylko wzbogacona o imponujące i poruszające imaginarium, które wstrząsa umysłem i ściska za serce." Polecam opowiadanie, jeszcze bardziej polecam film. Na pewno sięgnę po pozostałe książki Proulx.

Jak można pisać o miłości w sposób tak pozbawiony uczuć, subtelności i czułości, wręcz wulgarnie, bez przedstawiania psychologii postaci i kształtowania relacji – tutaj wszystko rozbija się o fizyczność, a jedyną przedstawianą emocją jest seksualne pożądanie. Chyba jedynym plusem tego opowiadania jest jego znaczenie kulturowe i zwrócenie uwagi na problem braku tolerancji, szczególnie w pewnych obszarach Stanów Zjednoczonych – niestety potencjał tej historii został zaprzepaszczony (podobno wykorzystany dopiero przez film, którego nie miałem okazji oglądać), a to co autorka zawarła w książce napisane jest w mierny, nieporywający sposób – ogólnie książka okazała się dla mnie dużym rozczarowaniem, bo ważny i trudny temat podjęła w sposób niemal prymitywny.

Nieczęsto, ale film jednak dużo dużo lepszy

Nieczęsto, ale film jednak dużo dużo lepszy

Dobre opowiadanie, ale przejmujące robi się dopiero na ekranie.

Dobre opowiadanie, ale przejmujące robi się dopiero na ekranie.