Tajemnica Brokeback Mountain

Wydawnictwo: Rebis
Brokeback Mountain

Inne wydania

Opowiadanie Annie Proulx „Tajemnica Brokeback Mountain”, nagrodzone przez „National Magazine”, zdaniem krytyków i recenzentów należy do najoryginalniejszych we współczesnej literaturze. Jest to historia trudnego i niebezpiecznego romansu, który połączył dwóch wiejskich chłopaków miłością zdarzającą się tylko raz w życiu. Odważna próba podjęcia tematu związków homoseksualnych i homofobii. Na...

Na jego podstawie Larry McMurtry i Diana Ossana napisali scenariusz do wybitnego i przełomowego w dziejach kinematografii filmu (osiem nominacji do Oscara). Obraz ten zdobył Złote Globy 2006 za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i piosenkę oryginalną oraz Złotego Lwa dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

O tym, jak opowiadanie przenoszono na ekran, pisze sama Proulx w eseju zamieszczonym w tej książce.

Annie Proulx to jedna z najciekawszych współczesnych pisarek amerykańskich, zdobywczyni Nagrody Pulitzera i National Book Award. Autorka słynnych „Kronik portowych”, „Pocztówek”, „Asa w rękawie”, „Akordeonowych zbrodni” oraz „Pieśni serca” i innych opowiadań (wszystkie opublikowane przez Rebis).

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2006

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...»

nadzieja1925 | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Gdy w poszukiwaniu zarobku Jack i Ennis wybierają się do Brokeback Mountain w celu wypasania owiec, odkrywają uczucia, o których trudno mówić, a jeszcze trudniej zrozumieć...
„Wychowali się na małych, biednych ranczach, w dwóch przeciwległych zakamarkach tego samego stanu.”
Obaj byli biedni, niedouczeni i musieli ciężko pracować na swoje życie. Jednak połączyła ich miłość, która w tamtych czasach nie była rozumiana. Jednakże rozstali się wraz z zakończeniem pracy i założyli rodziny. Jednakże pewnego dnia doszło do ich ponownego spotkania...

Podobno film jest bardzo dobry, jednakże opowiadanie, które było jego podstawą, nie zachwyciło mnie jakoś szczególnie.

MountainTobacco | 2014-01-24

Anna Proulx przenosi nas do surowego świata gór i pastwisk, gdzie ludzie żyją sam na sam z przyrodą. Język autorki tak niezwykle szorstki i dosadny, nie wydaje się odpowiednim do pisania o miłości, nadaje jednak historii ton realizmu. A jednak jest to opowieść o miłości i samotności... Dla mnie jest to najpiękniejsza opowieść o miłości, jaką kiedykolwiek przeczytałam... O doświadczeniu nie tylko fizycznej bliskości, której nigdy się nie zapomina, nawet jeśli bardzo by się tego chciało. Ogromnie polecam tę krótką w treści historię, która na zawsze wdziera się do pamięci. Dodam jeszcze tylko, że po tej książce z chęcią sięgnęłam po następne autorstwa Anny Proulx.

Grażyna | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 marca 2013

Bardzo ważna książka (i film) i potrzebna. Podobnie, jak "Filadelfia", sprawiła, że wielu ludzi inaczej spojrzało na chorych na Aids, tak "Tajemnica Brokeback Mountain" zmienia naszą opinię o ludziach homoseksualnych. Polecam.

Wkp | 2015-10-17

Są dzieła, które poruszają do głębi i "Brokeback" takie jest - ale tylko i wyłącznie "Brokeback" filmowe, opowiadanko jakie stało się jego podstawą, to dość przeciętna miałkość bez emocji. A hitem i dziełem cenionym stało się tylko i wyłącznie dzięki politycznej poprawności.

Fabuła prosta jak drut - losy dwóch gejów, którzy nie mogą być ze sobą, bo czasy są złe i bycie homoseksualistą źle się kończy.

I tyle. Żadnych głębszych emocji. Wnioski? Przesłanie? Są i owszem, ale banalne, takie, które docenić mogą Ci, którzy nie wymagają od literatury zbytniego skomplikowania. Głos w temacie tolerancji? Niby tak, a jednak są teksty, które nawet w czasach obecnych wstrząsają siłą wymowy w tej materii. Choćby genialne, miażdżące emocjami, głębią i prawdą "Inclinations" Palahniuka, które pokazuje i nienawiść i alienację i brak zrozumienia i głupią politykę poprawności.

"Tajemnica..." natomiast to tylko jeden z wielu tekstów, któremu bliżej do promowania homoseksualizmu, niż zgłębieniu...

Kalissa | 2014-06-20
Przeczytana: czerwiec 2014

..."czuli się wtedy oderwani od wszystkich zwykłych spraw (...) Wierzyli, że są niewidzialni..."

To piękna i smutna historia, ujęta w krótkim, mistrzowskim opowiadaniu!

To nie była opowieść o miłości, ale opowieść o poświęceniu tej miłości - ze strachu przed opinią innych ludzi i ze strachu przed niebezpieczeństwem.

To nie była opowieść o związku dwóch mężczyzn - ale historia ich samotności, na przestrzeni kilkunastu lat.

To, co powstało na Brokeback Mouintain - pozostało tajemnicą, nie tylko dla innych ludzi, ale także dla Jacka i Ennisa - mimo, że znali się i spotykali, z przerwami przez 20 lat.

I mam ochotę nazwać Ennisa - tchórzem. I mam ochotę nazwać Jacka - zdradzieckim idiotą! Choć - ani Ennis nie był tchórzem, ani Jack nikogo nie zdradził! I jestem wzruszona - bo przeczytałam o początku wielkiej miłości, o którą nie podjęto walki! Czy może być coś smutniejszego?! Czasami zdarza się, że jest nam dana tylko jedna miłość, i wtedy, utrata takiej miłości - może złamać...

talia44 | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Tajemnica Brokeback Mountain"to historia skomplikowanego i trudnego romansu dwóch mężczyzn i odważna próba podjęcia tematu związków homoseksualnych.
Na podstawie tego krótkiego i przeciętnego opowiadania Lary McMurtry i Diana Ossana napisali scenariusz do wspaniałego filmu,który otrzymał wiele nagród i osiem nominacji do Oscara.
Zdecydowanie,akurat w tym przypadku,lepiej obejrzeć niż przeczytać.

Nyx | 2010-03-06

Po obejrzeniu Brokeback Mountain chodziłam przybita przez resztę dnia. Nic więc dziwnego, że po zżyciu się z bohaterami filmu natychmiast postanowiłam rzucić się na opowiadanie. Jako że w empiku było dostępne po przystępnej cenie (12 zł jeśli się nie mylę), zakupiłam natychmiast. I pochłonęłam w drodze do domu.

Co mnie urzekło w tym zaledwie 47-stronicowym dziele? Przede wszystkim prawdziwa miłość, prawdziwe problemy i do bólu realny świat, który otaczał dwóch wiejskich chłopaków. Oboje, ciężko pracujący już od małego, mieli problemy z uzewnętrznianiem uczuć. Narzucony styl i model życia zupełnie im nie odpowiadał, bo przez lata kryli w sercach swoje prawdziwe "ja", równocześnie dając mu się objawić w najmniej spodziewanym momencie... Nie było to kolejne yaoi z idealnymi bishonenami, czy komedia romantyczna z happy endem, przystrojona różowym lukrem od samego początku. Nie, ot po prostu - zwykli mężczyźni, niespecjalnie urodziwi, z problemami finansowymi i pustką w sercu, której...

Kiwi_Agnik | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Książka porusza kontrowersyjny temat jakim jest homoseksualizm.

Niestety jej treść mnie zawiodła. Spodziewałam się dobrej lektury, ale książka mnie nie poruszyła w przeciwieństwie do bardzo dobrego filmu.

Krótkie i mdłe opowiadanie.

Marzena | 2015-07-10

Historia dwóch mężczyzn którzy przez dwadzieścia lat żyli w kłamstwie, którzy przez dwadzieścia lat oszukiwali siebie i najbliższych, którzy przez tyle lat nie potrafili znaleźć w sobie odwagi żeby zrobić coś ze swoim życiem i przegrali je, stracili siebie rodziny i stali się tymi którymi tak bardzo bali się stać... Opowiadanie napisane językiem prostym, potęgującym tak naprawdę beznadziejność sytuacji w jakiej się znależli bohaterowie. Nawet przyroda, promienie słoneczne, rzeka płynącą wśród skał u pani Proulx grały przygnębiające role.

Jenny_89 | 2010-04-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mało treści...dużo jakości... Poruszająca historia... "Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć."