Kroniki portowe

The Shipping News
literatura piękna
2018-07-04
Jędrzej Polak

Polubiłam tę książkę za cudowne opisy wyspy. Sama fabuła bardzo wolna i interreakcje bohaterów dla mnie za słabo rozwinięte. Czasami miałam wrażenie że te wydarzenia są zbyt pomijane. Pomysł na fabułę rewelacyjny. Pomimo tego polecam ze względu na miejsce w którym toczy się ta powieść i nadzieję którą zawsze można w sobie obudzić.

Zwykli ludzie żyją zwykłym życiem. Nie znaczy to jednak, że nieciekawym. Quoyle, prawie 40-letni mężczyzna po śmierci żony przeprowadza się z córkami i ciotką na Nową Funlandię do małej, spokojnej miejscowości. Życie w ostrym klimacie, wśród skał i ubogiej roślinności toczy się leniwie wokół portu i codziennych spraw mieszkańców. W tym na pozór nieciekawym miejscu ludzie...

Nie dałem rady przeczytać całości, po 80 stronach pas. Zakompleksiony i gnojony przez rodzinę facet ze zbyt dużą szczęką zakochuje się po jednej nocy w nimfomance i ma z nią dwójkę dzieci, które ona przed śmiercią sprzedała pedofilowi. Postanawia więc wyjechać w cholerę i wybiera Nową Fundlandię. nawet w streszczeniu to brzmi słabo. Gość jest ciekawy głównie ze względu na...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałem, a jakobym nie czytał.

Coś się w tej książce dzieje, a jakoby nic się nie działo.

Oto lektura, która przeciekła mi przez palce pozostawiając wrażenie szarego widziadła, które przez chwilę gdzieś zamajaczyło lecz zaraz znikło. Nie pozostawiając po sobie ni krzty żalu.

Żałować mogę jedynie czasu zmarnowanego na czytanie tak nijakiego powieścidła.
I jeżeli coś mi z...

Och! jakie to było dobre. Subtelne, a jednocześnie głębokie. Poruszające, a jednak płynące jednostajnie. Główny bohater poszukuje swojej bezpiecznej przystani. Miejsca, które będzie mógł nazwać domem. Doświadczony przez życie, wraca do rodzinnych stron jego ojca. Dźwiga się z życiem, trudną bolesną przeszłością. Walczy by wstać i odzyskać nadzieję. Sprawić, że wróci...

Piękna opowieść o ciężkim życiu w pięknej ale, surowej Nowej Fundlandii, jak i o zmaganiu człowieka ze zwykłymi problemami w tych niezwykłych warunkach.

Umiejscowienie akcji powieści na wyspie Nowa Fundlandia dla mnie, jako mieszkanki Kraju nad Wisłą, okazało się bardzo interesujące. Bohaterami książki w równej mierze co ludzie, są pogoda i ocean. Stylem narracji powieść przypomina „Tortilla Flat” Johna Steinbecka.

Nie porwała mnie ta książka tak jakby można się było spodziewać. Doceniam poetyckość opisów, kunszt pisarski i głębię prozy ale ja oczekuje też od książki porwania mnie w swój wir i nie wypuszczenia do ostatka. A tutaj była nierówność która w jednym fragmencie mnie pochłaniała by w drugim przynudzić.
Choć znam siebie i może być też tak że jest to książka którą doceni się...

Przeczytałam tę książkę z wielkim zainteresowaniem. Właściwie drugą połowę wchłonęłam jednym ciurkiem nie odchodząc od książki.
A mimo tego, zastanawialam się, za co ten Pulitzer? Czy ona jest aż tak dobra?

Czytam ostatnio same dobre książki i może stąd mój apetyt na jeszcze lepsze i lepsze. A lepsze, wiadomo, jest wrogiem dobrego.

Kroniki portowe są świetne na kilku...

Rzeczywiście, wspaniała rzecz. Łagodna, głęboka, ciekawa. Niby toczy się leciutko po bruku codzienności, niby nie funduje fajerwerków, wielu powie: nuda. A jednak w tej potoczystej frazie, w tym spokoju, w zwyczajności, jest coś bardzo przyjemnego. Chciałoby się, by trwało wiecznie.

Dyskusje

1 110