Brick Lane

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Nazneen przyszła na świat w ubogiej bangladeskiej wiosce i wszystko wskazywało na to, że urodziła się martwa. Naznaczyło ją to poczuciem fatalizmu, które już jako dorosła kobieta zabrała ze sobą do Europy. Jej życie pozornie jest spokojne i ułożone. Przez całe lata prowadzenia domu i wychowywania dzieci Nazneen robi to, czego się od niej oczekuje. W ten kruchy spokój pewnego dnia wkracza Karim. Stawia przed nią pytania o tęsknoty, marzenia oraz poczucie przynależności. Roznieca w niej nurzę, która odzwierciedla zamęt trawiący całą społeczność.

Małgorzata48 | 2012-10-02
Przeczytana: 02 października 2012

Tematyka dość odległa dla współczesnych europejczyków ze względu na narodowość głównej bohaterki (ona i jej mąż pochodzą z Bagladeszu), niski poziom jej wykształcenia, jej odrębość kulturową , ograniczoną mentalność. Nazneen jest prostą, niewykształconą, wiejską dziewczyną z Bangladeszu, którą ojciec wydaje za starego, nieatrakcyjnego, niezaradnego życiowo mężczyznę, który od wielu lat mieszka w Londynie. Treścią powieści jest zwyczajne, codzienne życie tych dwojga ludzi i ich dzieci, ukazane na przestrzeni kilkunastu lat we współczesnym Londynie, w enklawie bangladeskiej. Przemiana Nazneen, jej stopniowa transformacja, proces zrozumienia współczesnego świata są sugestywnie, wiarygodnie, bardzo ciekawie pokazane.
Wg informacji na okładce, Monica Ali zadebiutowała tą powieści, chylę głowę przed jej kunsztem literackim. Nie mogłam się oderwać od książki. Gorąco polecam.

Tamanna | 2015-12-10

Nazneen, dziewczyna z bengalskiej wioski zostaje przez ojca wydana za mąż za starszego o dwadzieścia lat Indusa, żyjącego w Londynie.
Zamknięta w czterech ścianach, nie znająca ani słowa po angielsku Nazneen czuje się w Londynie zagubiona. Tęskni za Hasiną, siostrą, która uciekłszy z domu z mężczyzną, nie radzi sobie w stolicy Bangladeszu Dhakce.

W swoim czasie w studyjnym kinie (tylko trzy osoby na widowni) poruszona obejrzałam historię Nazneen na ekranie. Stąd zaciekawienie powieścią.
Monica Ali napisała ją zabawnym, obrazowym językiem. Widzę przed sobą to chwytające za serce piękno ziemi bengalskiej - zieleń ryżowisk, brąz bawołów, klucze ptaków na niebie - to to brzydotę obłupanych,...

Tamanna | 2014-01-04
Przeczytana: 25 maja 2012

Nazneen, dziewczyna z bengalskiej wsi zostaje przez ojca wydana za mąż za starszego o dwadzieścia lat Indusa, żyjącego w Londynie. Zamknięta w czterech ścianach, nie znająca ani słowa po angielsku Nazneen czuje się w Londynie zagubiona. Tęskni za Hasiną, siostrą, która uciekłszy z domu z mężczyzną, nie radzi sobie w stolicy Bangladeszu Dakce. Mąż - w jej oczach wiekowy grubas, który lubi ją pouczać - budzi w niej obrzydzenie. Czas i narodziny córek - Shahany i Bibi - pomagają jej oswoić się z Anglią, znaleźć swoje miejsce i pracę w muzułmańskiej dzielnicy Londynu. Rosnący w niej spokój burzy pojawienie się młodziutkiego Karima...

Anka | 2012-03-05
Przeczytana: 04 marca 2012

"Brick Lane" to powieść o emancypacji, ale nie tej z plakatów i manif, ale tej idącej z dołu, która zaczyna się w umyśle każdej kobiety postawionej w trudnej sytuacji życiowej, która po prostu musi sobie poradzić i nie ma czasu na żadną ideologię.
Bo "Brick Lane" to po prostu książka o kobietach, ich sile i zdolności do przystosowania się. Ale też o słabości i braku perspektyw, które czasami kończą się tragicznym skokiem z okna.
To książka o kobietach zamkniętych w getcie przekonań i tradycji przekazywanych z matki na córkę i o tym, że niektórym jednak udaje się z niego wyzwolić.

Więcej tutaj:

Katarzyna Kunowska | 2014-12-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Wymiana

Choć to nie mój typ literatury, to muszę powiedzieć, że to pięknie napisana, mądra, nieco egzotyczna opowieść. Można ją nazwać kobiecą, a nawet feministyczną.
Historia Nazneen, która z rodzinnego Bangladeszu przenosi się z mężem do Londynu. Od najmłodszych lat uczoną ją, że los trzeba brać takim jaki jest, bez protestów i niezadowolenia. Nazneen żyje pokornie, mimo że w głębi duszy jest samotna i spragniona szczęścia. Wszystko zmienia się gdy do jej uporządkowanego świata wkracza Karim...

Malini | 2014-09-30
Przeczytana: 22 września 2014

Książka opowiada o życiu Nazneen, dziewczyny z bangladeskiej wioski. Młodziutka Nazneen zostaje wydana za mąż za mieszkającego w Londynie, wykształconego mężczyznę, o wiele lat starszego od niej, niestety niezbyt poradnego życiowo. W trakcie pobytu w Londynie Nazneen zmienia się z nieśmiałej dziewczyny z wioski, w dorosłą, podejmującą własne decyzje kobietę.

Agussiek | 2015-07-30
Przeczytana: 14 czerwca 2015

W swojej debiutanckiej powieści, która ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2002 roku, Monica Ali zaprasza nas do świata zupełnie nam, Polakom, nieznanego. Główna bohaterka Nazneen urodziła się w biednej bangladeskiej wiosce. I tylko cud, albo i niezwykła wola przeżycia, sprawiły, że jej maleńkie serce zaczęło bić.

W 1985 roku, w wieku osiemnastu lat, Nazneen została żoną obcego, starszego od siebie ponad dwukrotnie mężczyzny i wyjechała z nim do Londynu. Od tego momentu zmieniło się całe jej życie. Jej codzienność ograniczona została ścianami niewielkiego mieszkania socjalnego z widokiem na pozbawione zieleni podwórko i, taki sam jak jej, blok naprzeciwko. Każdy dzień jest podobny do poprzedniego: wypełniają go obowiązki domowe, polegające na obsługiwaniu wymagającego męża oraz wysłychiwaniu jego niekończących się przemówień. Chanu ma mianowicie niezwykle wysokie mniemanie o sobie i własnych umiejętnościach, co przejawia się w snuciu ambitnych planów na przyszłość. Nazneen nie zna...

Preetishya | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Książka oczywiście lepsza niż film, ale i film nie jest najgorszy w porównaniu do książki. Oczywiście parę faktów i rzeczy jest pozmienianych, ale gorąco polecam i książkę i film! W moim przypadku pierwszy był film, a dopiero potem książka, ale lepiej przedtem przeczytać książkę, a następnie obejrzeć film. ;)

buhaha | 2011-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

pachnąca kurkumą curry kuminem

poulian | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

piękna opowieść o kobietach,które nie przestają się poddawać i walczą o własne szczęście

Pisarka twarzą reklamy

Na potrzeby kampanii firmy Marks&Spencer Annie Leibovitz sfotografowała dwanaście cenionych i znanych brytyjskich kobiet. Wśród modelek prezentujących odzieżową kolekcję znalazła się pisarka Monica Ali, autorka nominowanej do Bookera książki „Brick Lane”.