Pocztówki

2003-05-23
2003-05-23
8371203330
Konrad Majchrzak

Jakże inna książka od tych, które zwykle czytam. Przygniatająca, choć posiadająca również pozytywne aspekty, dające się dostrzec wśród ogólnego przygnębienia i melancholii.

Opowiada o Bloodach, rodzinie farmerów, których życie zaczyna ulegać zmianie po wyjeździe najstarszego syna. Loyal porzuca rodzinny dom po zamordowaniu swojej kochanki i zaczyna tułać się po świecie. Historię poznajemy z dwóch perspektyw - wspomnianego Loyala, wysyłającego pocztówki do najbliższych, jak i z perspektywy jego rodziny, która zmienia się na przestrzeni lat, nie mając możliwości powiadomienia włóczykija o tych przemianach.

Pomimo smętnej atmosfery pozycję czytało mi się wyjątkowo dobrze i ciekawie. Dobrze ukazuje zmiany zachodzące w człowieku na przestrzeni lat i jego wyobrażenia o tym jak coś wygląda lub powinno wyglądać.

Dla głównego bohatera, który zabija swoją kochankę jedynym wyjściem jest ucieczka. Ta decyzja ma brzemienny w skutki wpływ nie tylko na jego losy, ale jest równocześnie zapowiedzią rozkładu jego rodziny. O czym on przemierzając Amerykę i podejmując się różnych zawodów do końca swojego życia się nie dowie. Wysyła pocztówki, na które sam nigdy nie otrzyma odpowiedzi, gdyż nie ma stałego adresu...

Tytułowe pocztówki rozpoczynają każdy rozdział , zapowiadając jego treść i umiejscawiają akcję w czasie i przestrzeni. Ciekawy zabieg literacki. Dwa główne wątki książki to samotność głównego bohatera, który nie potrafi już związać się z żadną kobietą i założyć rodziny oraz losy jego rodziców, rodzeństwa i rodzinnej farmy, dla utrzymania której jego praca była niezbędna. Proza, jak u Proulx, ukazująca zmaganie się zwykłych ludzi z życiem i jego brutalnością, ale i poszukiwanie własnego miejsca w świecie.

To druga po " Kronikach portowych" książka jaką tej pisarki przeczytałam. Przede mną następne.

Przejmujące historie ludzkie opisane z wnikliwą analizą psychologiczną.

Przejmujące historie ludzkie opisane z wnikliwą analizą psychologiczną.

E.Annie Proulx ,jak dla mnie- rewelacja. Opowieści,historie ludzi tak ciekawe,że żal mi było,gdy zbliżałam się do końca.Polecam absolutnie wszystko!

"Pocztówki" Annie Proulx to saga, której bohaterami są członkowie rodziny Bloodów z Nowej Anglii. Ich rodzinna farma nie zalicza się do wielkich i bogatych, ale jest oczkiem w głowie Loyala. Wielkie plany dotyczące rozwoju farmy pryskają w ułamku sekundy, gdy chłopak przypadkowo zabija swoją dziewczynę. To początek upadku uciekającego Loyala, farmy i całej rodziny.

Kolejne "pocztówki" układają się w historię rodziny, a właściwie w historię rozpadu więzi. Ucieczka Loyala jest pierwsza, później, w różnych okolicznościach, odchodzą kolejni członkowie rodziny [...]

Tułaczka Loyala to tylko część historii.[...] Pojawiające się choćby epizodycznie postaci są niezwykłe. Ich losy układają się w całą panoramę społeczną i przykuwają uwagę. [...]

Narracja Proulx jest oszczędna. Obok opisów mijanych stanów nie znajdziemy opisów emocji. Te trzeba "wyczytać" w kolejnych wydarzeniach i lakonicznych pocztówkach, wysyłanych przez bohaterów. Już samo zestawienie kartek odciętego od informacji o rodzinie tułacza z rzeczywistymi wydarzeniami w domu bywa wstrząsające. Zderzenie życia z wyobrażeniem o nim, jako stałym i niezmiennym jest zabiegiem mistrzowskim, nie jedynym zresztą w tej powieści.

Doskonała książka o karze wymierzonej sobie, poczuciu winy, domowej przemocy i szansach na zmiany.

Całość tu: http://slowooslowach.blox.pl/2018/04/Pocztowki-Annie-Proulx.html

Kolejne...

Uwielbiam tę Kobietę.Jej książki to mistrzostwo świata. Przygnebiają ale dają do myślenia.

"Pocztówki" leżaly dlugo na mojej półce, ale doczekały się. Saga rodzinna, tak wieści opis na okładce. Saga, ale jakże inna od tych dotychczas przeczytanych. Saga porana, poszatkowana na części. Saga pełna niedopowiedzeń."Pocztówki" to opowieść tragiczna. Opowieść o destrukcji, o przemijaniu, o obracaniu w pył, o nicości naszego życia. Smutna opowieść.

• Przeczytane przed 2011
  • Literatura amerykańska