Amerykańskie apetyty

Wydawnictwo: Znak
American Appetites
powieść
Szarlotta

Smaczny kąsek dla miłośników filmu American Beauty. Ironiczny obraz życia amerykańskiej klasy średniej obnażający fałsz, konsumpcjonizm i emocjonalną pustkę skrywane pod maską samozadowolenia i politycznej poprawności. Bohaterami powieści są Ian i Glynnis, naukowiec i autorka popularnych książek kucharskich, których los jest niemal ucieleśnieniem American dream. Wiodą oni beztroski żywot...

Bohaterami powieści są Ian i Glynnis, naukowiec i autorka popularnych książek kucharskich, których los jest niemal ucieleśnieniem American dream. Wiodą oni beztroski żywot wypełniony drobnymi przyjemnościami, do których należy m.in. celebrowanie przygotowywanych przez Glynnis posiłków. I kiedy zdaje się, że już nic nie zdoła zakłócić idylli, w życiu państwa McCullough pojawia się pewna młoda tancerka. Jakiś czas później Ian zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa...

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Bed | 2014-12-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 grudnia 2014

W życiu Iana ważną rolę odgrywa przypadek. Już jako student myślący o samobójstwie niespodziewanie spotyka piękną dziewczynę i to odmienia jego życie. Po latach poznajemy dalsze losy tej rodziny, której członkowie należą do amerykańskiej inteligencji. Ian odniósł sukces zawodowy, jego żona również realizuje swoje marzenia. Oboje lubią prowadzić życie towarzyskie, córka jest już studentką. Mają grono przyjaciół, wykształconych i dowcipnych, z którymi można o wszystkim porozmawiać, ale oczywiście nikt nie mówi wszystkiego. Ian żyje w takim gładkim świecie, może nawet nudnym gdy przypadkiem dzwoni do niego znajoma i zaczyna się ciąg katastrof.
Książka bardzo wciąga, nie tyle ze względu na wątek kryminalny, co dzięki przemyślanej strukturze. Zwraca uwagę głównie początek i koniec. Podoba mi się też bohater i delikatny humor zaprezentowany w utworze. Bardzo polecam każdemu.

Prosto_z_Mostu | 2010-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2010

Oates mnie nie zawiodła. Uwielbiam jej twórczość za lekką mroczność z jaką opisuje życie, zwykłe sprawy, jak podsyca je drugim dnem. U niej nic nie jest ładne i gładkie, nie ma pozorów. W zamian jest demaskowanie tego, co ukryte i niewypowiedziane.
„Amerykańskie apetyty” to opowieść o ludziach z wyższej klasy średniej, których życie upływa na odnoszeniu sukcesów, wydawaniu przyjęć, spotkaniach z przyjaciółmi. Na zewnątrz wszystko jest tak idealne, że aż niewiarygodne. Ludzie są piękni i mili, nigdy się nie podnoszą głosu, nie przeklinają, nie zdradzają. Ale każdy z nich skrywa jakąś tajemnicę, której nie ujawnia, by chronić siebie, by chronić bliskich, by siatka pozorów nie została zerwana.
Idealne, kochające się małżeństwa, tak bardzo udane i zarazem tak bardzo powierzchowne – bez czułości, bez szczerych rozmów, bez kłótni, a może nawet bez … miłości.
Główny wątek dotyczy małżeństwa Ian’a i Glynnis. On - pracownik naukowy, ona – znana autorka książek kucharskich. Są ze sobą już...

Nikto | 2016-03-23
Przeczytana: 01 marca 2016

Po naprawdę bardzo dobrej i ciekawej ''Córce grabarza '' po tej autorce i po kolejnej jej książce spodziewałam się zdecydowanie czegoś więcej.A co dostałam ? Zwyczajną historię o pewnym przypadku,który jak każdy przypadek przynosi ze sobą pewne konsekwencje.Postacie nawet nieźle zbudowane,ale to nie wystarczy by książka była ciekawa.Narracja nudna i ciągnąca się jak przysłowiowe flaki z olejem.Poczułam się rozczarowana i to mocno.Pół książki to opis życia i bycia tak zwanych wyższych sfer z ich przyjęciami i całym tym blichtrem i ''plastikiem ''. Druga połowa to monotonny opis sprawy sądowej i przejaskrawionych ,wręcz ocierających się o obsesję,rozmyślań pana doktora politologa z instytutu badań socjologicznych o tym kto był kochankiem jego żony.Niestety w mojej ocenie pogłębione prawidłowo postacie bohaterów nie uratowały tej pozycji przed równie '' pogłębioną '' nudą wiejącą z jej kartek.Porównanie z American Beauty,również mocno na wyrost.

Sławka | 2011-12-19

Jak zwykle wnikliwa i zjadliwa analiza bliźnich.Jaka jest klasa średnio wyższa w USA każdy wie;)czytamy książki, oglądamy filmy, mamy wyrobione zdanie . Tylko nie potrafimy tego zdania tak trafnie ukształtowanego przekazać dalej, ta pani potrafi. Nie sposób polubić bohaterów ale można im współczuć.

Joanna | 2010-11-01

Tytuł zachęca do przeczytania opisu na okładce, który jest ciekawy i zapowiada wątek kryminalny w książce, chociaż to nie jest typowy kryminał.
Świetnie napisana, z wątkiem kryminalnym, a także pisaniem książki kucharskiej przez żonę, a potem przez córkę głównego bohatera – Iana.
Zawiera też wątek romansu, jak ktoś lubi, jednak polecam miłośnikom kryminałów.

Grażyna | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

| 2013-01-13
Przeczytana: 01 października 2001

Joyce Carol Oates (wymieniana przez znawców jako kandydatka do Nobla) napisała typowy amerykański moralitet. Opisuje zycie typowo amerykańskiej rodziny o modelu dwa plus jeden. Małżeństwo z klasy średniej – on wybitny socjolog, ona – popularna autorka książek kulinarnych a w tle ich córka – raczej wyzwolona studentka. I tak ich życie jest niezwykle uporządkowane, perfekcyjne, do momentu kiedy wszystko wywraca się do góry nogami. Czytając “Amerykańskie apetyty” odnosiłem wrażenie, że autorka tworzy nowoczesną grecką tragedie, jej narracja jest wybitnie misterna ale zmierza do rzeczy dla bohaterów nieuchronnych. Czyta się ją jednym tchem.
Zapomniałbym napisać, że książka nie tyle przypomina grecką tragedię, co barokowe malowidło – niby jest pięknie, idealnie i sielankowo, jednakże zza konturów tegoż malowidła wyłania się groza śmierci a przede wszystkim cienie przeznaczenia
moja ocena:6 na 6

Nattka | 2011-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Samej trudno mi w to uwierzyc, ale to moj pierwszy kontakt z Joyce Carol Oates. Zatem porownuje, dopinam latki :)
Ta ksiazka to dla mnie polaczenie Johna Updike´a, z luboscia opisujacego amerykanska wyzsza klase srednia, z inteligencka dekadencja F.S. Fitzgeralda. Jest tez troche chlodnego dystansu Doris Lessing.
Zatem dobra lektura, chociaz bohaterowie w ogole nie wzbudzili mojej sympatii. Znudzeni i nudni w swoim wygodnym zyciu, ostrozni i zachowawczy w dzialaniu, przezywaja dramat, ktory odmienia ich zycie. Sa wyzwoleni.
Kazdemu zycze wyzwolenia, ale nikomu w wyniku takich traumatycznych przezyc. Tylko moze wlasnie dramatu trzeba bysmy odwazyli sie odrzucic konwenanse?

czytankianki | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2012