Tajemnica rodu Hegartych

Tłumaczenie: Anna Kołyszko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Gathering
literatura angielska

Dziewięcioro rodzeństwa z klanu Hegartych spotyka się w Dublinie na stypie po ich tragicznie zmarłym bracie. Powodem samobójczej śmierci było zdarzenie z odległej przeszłości... Pięknie napisana, momentami gorzka, momentami zabawna opowieść o rozczarowaniu i pożądaniu. O trudnej sztuce budowania zaufania wobec najbliższych, gdy nie ufa się samej sobie, oraz o tym, że przeznaczenie zapisane...

Pięknie napisana, momentami gorzka, momentami zabawna opowieść o rozczarowaniu i pożądaniu. O trudnej sztuce budowania zaufania wobec najbliższych, gdy nie ufa się samej sobie, oraz o tym, że przeznaczenie zapisane jest w naszym ciele, nie w gwiazdach... Ale przede wszystkim to przejmująca historia o miłości.

Evita | 2011-09-12

Narratorką i główną bohaterką książki jest blisko czterdziestoletnia, jedna z dwanaściorga rodzeństwa, Victoria. Ta kobieta jest dziwna, ma problem ze sobą, ze swoimi emocjami, przechodzi rodzaj depresji, a czasami wydaje się wręcz szalona, jak zresztą cała rodzina Hegartych. Veronica przywołuje w pamięci różne obrazy z dzieciństwa, okresu dojrzewania, w końcu małżeństwa. Nie lubi matki, której jedyne zajęcie polegało na rodzeniu dzieci.

"Mama miała dwanaścioro dzieci i - jak wyjawiła mi pewnego trudnego dla niej dnia - siedem poronień. Nie ponosi winy za swoje dziury w głowie.Pomimo to niczego jej nie wybaczyłam."

Cała rodzina spotyka się na stypie po zmarłym bracie Liamie. Każdy ma swoje życie, własne sprawy, nie potrafią ze sobą rozmawiać. Rodzina Hegartych zdaje się nią być jedynie na przysłowiowym obrazku, spokrewnieni więzami krwi, tym samym nazwiskiem i niczym więcej. Veronica była najbardziej związana z bratem, najdotkliwiej przeżyła jego śmierć. Kobieta...

Ania | 2014-05-04

Najpierw małe ostrzeżenie - tytuł książki jest fatalnie przetłumaczony (i korektor/ka nawalił/a gdzieniegdzie) na pompatyczny zwrot, przez co sprawia, że oczekiwania czytelnika są grubo nietrafione. Nie jest to, jak można by sądzić, historia arystokratycznego rodu z wielką, niemal kryminalną tajemnicą w tle.

Jest to portret irlandzkiej, mieszczańskiej, wielodzietnej rodziny nakreślony przez narratorkę przy okazji familijnego zgromadzenia na pogrzebie jej brata, który popełnił samobójstwo.
Mnie się ten portret bardzo podoba, lecz książka nie ma nic wspólnego z tzw. babską literaturą - szczerze odradzam lekturę wielbicielkom romansów i kryminałów (powiedziałabym, że to mocna anty-nora-roberts).
Dominuje mroczny klimat, opowieść nie jest jakoś specjalnie zagmatwana, ale narracja nie jest też płynna i wyczerpująca, pozostaje wiele niedomówień; język jest bezpośredni, nie ma owijania w poetyckie metafory, nie ma egzaltacji. Pojawia się za to dysonans między sposobem jaki bohaterka...

vixen39 | 2016-03-15
Przeczytana: 06 marca 2016

Ciekawa propozycja szczególnie dla osób, które lubią psychologiczne rodzinne historie z lekką tajemnicą. Autorka ciekawie prowadzi narrację, odkrywając tajemnice 3 pokoleń rodziny, próbując dociec skąd wzięły się trudne relacje i krok po kroku odkrywa w zakamarkach swojej pamięci ciemne sekrety dzieciństwa. Intryguje, dobrze się czyta, bez jakiejś zbędnej "pseudo- psychoanalizy".

Katarzyna Kunowska | 2014-11-05

Hm... szczerze powiem, że spodziewałam się czegoś lepszego. "Tajemnica..." była moim pierwszym spotkaniem z panią Enright i być może ostatnim. Nie przypadł mi do gustu specyficzny styl pisarki. Książka sama w sobie średnia... Bardzo pesymistyczna, ponura momentami wręcz odpychająca. Jednak to absolutnie nie przesądziło o moim negatywnym odbiorze, ponieważ lubię "trudne" historie. Losy rodziny Hegartych przedstawione są w dosyć pogmatwany sposób. Po lekturze nie do końca wiemy co było prawdą a co nie - zapewne takie było właśnie założenie autorki, jednak gdyby historia była mniej chaotycznie podana, to możliwe, że po zakończeniu lektury nie odniosłabym wrażenia, że przeczytałam jakieś przypadkowo wyrwane strzępki jednej historii.

DagmaraK | 2012-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Ksiazka jedynie do przeczytania w orginale. Weszla mi pod skore i nie moglam sie od niej uwolnic. Pewien krytyk podsumowal ja slowami 'Dark delight' i ja sie z tym w pelni zgadzam.

lubka | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Nuda, panie, nuda... Poddałam się.

Ielenia | 2016-04-30
Przeczytana: 27 kwietnia 2016