Pogrzebane zwierciadło

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Opus
El espejo enterrado
83-7089-025-3
Pogrzebane, zwierciadło
dona

W miejscach kultu we wnętrzach grobowców znaleziono pogrzebane zwierciadła, mające poprowadzić zmarłych w zaświaty. Wklęsłe, matowe i gładkie mieszczą w sobie iskrę światła zrodzonego we wnętrzu ciemności. Pogrzebane zwierciadło należy jednak nie tylko do świata indiańskiej wyobraźni. Meksykańsko-kataloński poeta Ramón Xirau zatytułował jedną ze swych książek "L'Espil Soterrant" (Pogrzebane zwierciadło) ożywiając starożytne podania śródziemnomorskie, wcale nie tak odległe od legend najstarszych indiańskich mieszkańców Ameryki. Zwierciadło — spoglądające z Ameryki ku Morzu Śródziemnemu i ze świata śródziemnomorskiego patrzące na Amerykę. Właśnie ono określa znaczenie tej książki i jej puls.

Dobra rzecz na wakacje. Historia Hiszpanii i Ameryki, zwłaszcza hiszpańskojęzycznej, w małej pigułce. Aż znów chce się przeczytać Don Kichota!

theamericanist | 2016-10-27
Przeczytana: 23 października 2016