Lata z Laurą Díaz

Carlos Fuentes Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Los años con Laura Díaz
Elżbieta Komarnicka
Mistrzowie Prozy
literatura iberoamerykańska literatura meksykańska

Oficjalne recenzje i

Czyż można założyć kraty na fale jeziora?

[ 10 ] Link do recenzji

Od razu zaznaczę, że aż tak mocno nie zagłębiałam się w historyczno-polityczne tło tej powieści. Owszem, doczytałam sobie m.in. o rewolucji meksykańskiej, o makkartyzmie czy o działalności pozaliterackiej Carlosa Fuentesa, ale nie analizowałam zbytnio sentymentów autora/narratora i nie będę się do nich ustosunkowywać w mojej opinii, bo nie widzę ku temu dobrego powodu.

Za...

Carlos Fuentes zapisał na 528 kartach najważniejsze momenty z życia niezwykle irytującej, niedojrzałej emocjonalnie i niestabilnej uczuciowo, średniociekawej kobiety. Pourywane wątki, nic nie wnoszące w historię kolejne postacie i masa politycznych wywodów. Napuszona narracja, pełna bałaganu ideologicznego, a w tym wszystkim ta biedna nijaka kobieta.

"Lata z Laura Diaz" to powieść, której tłem historycznym są burzliwe w historii Meksyku lata XX wieku. Pięknie napisana powieść, którą będę długo pamiętać. Postać tytułowej bohaterki, której koleje losu poznajemy na stronach tej książki, bardzo mnie zaintrygowala; wraz z nią przeżywałam zarówno te piękne jak i te trudne chwile jej życia. Podejmowane przez nią...

Carlos Fuentes. Komunizujący Latynos, porównujący Busha do Hitlera. Nie wiem co mnie podkusiło, że pożyczyłem jego książkę. Znudziła mnie niemiłosiernie. Może znudzenie spowodowało moje nastawienie do autora ? Może, ale więcej po książki Fuentesa nie sięgnę.

chyba zbyt ambitna powieść jak na mój gust

Laura Díaz, to postać, z którą czytelnik spędza całe jej życie, od małej dziewczynki po staruszkę, dzieląc z nia różne koleje losu.
Carlos Fuentes raczy nas niezwykle wnikliwymi i trafionymi w punkt myślami nad którymi warto się zastanowić. Dodatkowo, wciągamy się w niezwykle smutną a zarazem interesującą historię Meksyku. Jednakże najbardziej zdumiewającą rzeczą w tej...

Już niebawem pewnie zdarzy się że
Przyjdzie pora stąd zabierać się
Umrzesz ty, umrę ja i już koniec, więcej nic
Nie zdarzy się nam.

A jeśli będzie wtedy padał śnieg
I otuli ludzi w biały pled
Umrzesz ty, umrę ja, a ten rój zziębniętych ciał
Będzie bez nas marzł.

Poza tym nic nie zmieni się
Może urodzi się ktoś
Będzie odnawiał, ulepszał wciąż
Nim nie ulepszą go....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Monumentalne działo Fuentesa,w którym historia życia nieprzeciętnej kobiety przeplata się niezwykłą, pełną sprzeczności historią Meksyku, ale nie tylko. Ciężko powiedzieć czy życie Laury Diaz było pretekstem do ukazania barwnej historii Meksyku, czy też na odwrót.
To książka, którą nie tylko się czyta. Ją się odczuwa. Smakuje. Wącha. Książka, która inspiruje nie tylko do...

Dobra synteza historii Meksyku (w wersji powieściowej, oczywiście) z perspektywy sagi rodzinnej. Pan Fuentes karmi nas czasami pretensjonalnymi i napuszonymi wynurzeniami niespełnionego eseisty ale w ogólnym rozrachunku warto.

Kolejna książka - saga w iberoamerykańskim stylu. Warto coś takiego, pięknie napisanego i "skleconego", przeczytać.

Dyskusje

• 2013