Amphitryon

Wydawnictwo: Muza
Amphitryon
8373195890
literatura meksykańska

Rok 1916. W pociągu wiozącym rekrutów na front rozgrywana jest partia szachów. Wygrana pozwoli jednemu z nich, Thadeusowi Dreyerowi, przyjąć tożsamość zwolnionego ze służby przeciwnika ocaleć. Kim zatem będzie? II wojna światowa. Plan Amphitryon upada: aresztuje się sobowtórów, którzy mieli zastępować dygnitarzy hitlerowskich podczas publicznych wystąpień. Gdzie znika kierujący nimi oficer Dreyer? Argentyna 1960. Schwytany pod fałszywym nazwiskiem Adolf Eichmann, architekt Holokaustu skądinąd zagorzały szachista zostaje skazany na śmierć. Czy to na pewno on? Niczyja tożsamość nie jest pewna, żadna prawda oczywista i jednoznaczna. Popychani demonicznymi siłami ich kolejnych wcieleniach, zatraceni w labiryncie wojny i przeznaczenia, bohaterowie walczą białymi i czarnymi figurami na szachownicy świata o siebie swoja przeszłość i przyszłość.

allison | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Rzadko mam problem z oceną książki, ale w tym przypadku targają mną sprzeczne uczucia.

W "Amphitryonie" na pewno doceniam kunsztowną, spiętrzoną intrygę oraz wyrafinowaną budowę powieści, która zdaje się współgrać z treścią (czasem jednak odnosiłam wrażenie, że ją przerasta, a tego w prozie nie lubię).
Na uwagę zasługuje również odwołanie do antyku (i w tytule, i w motywie przejmowania tożsamości bohatera), jednak za mało przekonujące uznałam wykorzystanie tego elementu w kontekście historii hitlerowskich Niemiec.

Jest w tej opowieści sporo intrygujących fragmentów, są zagadki i swoista gra, jaką bohaterowie prowadzą między sobą (i jaką autor zdaje się prowadzić z czytelnikiem). Zakończenie daje do myślenia, ale jednocześnie wydaje się zbyt wydumane, podobnie jak podważanie przez narratora tożsamości wojennego zbrodniarza.

Na pewno nie jest to lektura lekka,łatwa i przyjemna, wymaga od czytelnika skupienia i chyba odpowiedniego nastroju na tego typu historię.

| 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Jedna partia szachów może zaważyć na życiu tych, którzy ją rozgrywają. Zwycięzca przybiera tożsamość przegranego, żyje jego życiem. Pokonany najczęściej ginie lub wybiera drogę prowadzącą do śmierci. Zamysł powieści wydał mi się interesujący więc z ochotą podeszłam do czytania. Niestety, w miarę upływu tekstu i czasu coraz mniej rozumiałam. Po zakończeniu wiem, że nic nie wiem. Doszłam do wniosku, że albo autor przekombinował z zawikłaniem intrygi, albo ja doznałam zaćmienia i nie ogarnęłam jego pomysłu. Efekt końcowy jest taki, że za pomysł daję 3 gwiazdki i pozostaję z nadzieją, że inni są w stanie zrozumieć, co autor miał na myśli.

Tomasz Pindel | 2012-05-23

Jedna z dwóch najwybitniejszych powieści meksykańskiej grupy "Crack". Doskonale skomponowana hiperprecyzyjna opowieść o pewnej zagadce z wojennej przeszłości. Każdy następny rozdział stawia poprzedni w nowym świetle i daje ogromną frajdę czytelnikowi. Do czytania z uwagą, ogromna przyjemność.

Ksawery Szaniawski | 2012-10-08
Przeczytana: październik 2012

Rzecz o człowieku (a może duszy, bycie), postaci iście mefistofelicznej, która żongluje ludzkimi tożsamościami, ich życiem i duszą. Manipulując fortuną, poprzez podpisywanie cyrografu jak u Goethego, tylko tu życie i los rozgrywany jest na szachownicy, gdzie pionami można zniweczyć plany stwórcy. W jakim celu rodzi się taka myśl, diabelski plan przejmowania tożsamości i w konsekwencji życia, osób z którymi los skrzyżował drogi z naszym bohaterem o wielu imionach.
Wszystko jest to wplecione w wydarzenia dwóch wojen światowych oraz życie zbrodniarza Adolfa Eichmanna.
Zapraszam do poznania, do końca przed nami nie odkrytego, życia Thedeusa Dreyera vel Viktora Kretzschmara alias Jacoba Efrussiego czyli Richarda Schleya znanego jako baron Blok-Cissewsky.

Kasia | 2015-07-09
Na półkach: Biblioteka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2015

Książka wciągała. Im dalej tym więcej pytań. a najwięcej po zakończeniu lektury.
To nie jest lektura na raz ale do czytania i zastanawiania się nad nią.

Paweł | 2016-12-08
Przeczytana: 09 lipca 2015