Kraina najczystszego powietrza

Okładka książki Kraina najczystszego powietrza
Carlos Fuentes Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
literatura piękna
Proza Światowa
Región más transparente
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-01-01
1972-01-01
Teresa Marzyńska
literatura meksykańska literatura iberoamerykańska

To powieść nieco przytłaczająca swoim chaosem i zróżnicowaniem, ale przy tym zachwycającą mnogością wątków i wiernym oddaniem obrazu meksykańskiego społeczeństwa z czasów "meksykańskiego cudu". W tej książce każdy odnajdzie coś innego i wcale nie dziwi mnie to, że zdobyła sobie tak szeroki rozgłos.

Ukazało się wznowienie w PiW-ie, powieści o której słuchałam opowieści, czytałam egzemplarz z biblioteki, zjechany na amen. Teraz mam i delektuję się, czego i Wam życzę. Fuentes mistrzem jest, wcześniej pisałam o Myśliwskim. Stoją jeden obok drugiego. Ucho obok Krainy.

Ta książka idealnie pasuje mi do awangardowych obrazów z lat 20., przedstawiających bawiących się bogaczy, dancingi, wszystko w przejaskrawionych barwach i zamazanych kształtach...Jestem po lekturze najpierw Carpentiera-Eksplozja w katedrze a teraz Fuentesa i porównanie tych dwóch zdecydowanie wypada na korzyść Carpentiera. U Fuentesa niektóre wątki kończą się nagle, w niezrozumiały sposób i zostawiają u mnie lekkie rozczarowanie, np. wątek Cienfuegosa. Także niektóre opisy mógł odrobinę skrócić, bo spowalnia to akcję i sprawia, że odruchowo się je "przerzuca" wzrokiem.

Jeśli wybierasz się do Meksyku a nie czytałeś....sry...raczej zmień plany (może jednak Chorwacja?))