Kraina najczystszego powietrza

Okładka książki Kraina najczystszego powietrza Carlos Fuentes
Okładka książki Kraina najczystszego powietrza
Carlos Fuentes Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
Proza Światowa
Región más transparente
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-01-01
1972-01-01
Teresa Marzyńska
literatura meksykańska literatura iberoamerykańska

Nie. No nie. To nie moja bajka jednak. Z początku miałem wrażenie, że to może będzie coś jak „TTT” Infantego, miało zadatki na taką literaturę. Później wydawało mi się, że może trochę jak Bolano, a właściwie prekursorskie pisanie dla chilijskiego autora? Nie, też nie. To poszło w zupełnie innych kierunkach. Dużo polityki, problemów społecznych, ale tak mocno osadzonych w danym kontekście czasowym i sytuacyjnym (Meksyku lat 50-tych),że albo nieczytelne, albo po prostu ciężkie i nudne. Nudziłem się. Nic mnie nie obchodziły losy bohaterów, drętwa akcja, przegadana, zero, totalne zero realizmu magicznego.

No dobra, może nie zero, bo jest Ixca Cienfuegos i babka Montezuma, ale liczyłem na coś więcej. Liczyłem, że Fuentes zabierze mnie chociaż na trochę wstecz w czasie, trochę do czasów Azteków, trochę tej magii wprowadzi stamtąd, krwawych rytuałów, nigdy niezaspokojonych bogów, piramid i złota. Nie, tego u Fuentesa nie ma. Jest głównie połowa XX wieku, nudne gadki o arystokracji, burżuazji i biedocie.

Rozumiem zamysł i rozumiem ideę Fuentesa, ale dzisiaj to wszystko już drętwe, ciężkie, przeterminowane. Też mało zmysłowe, toporne, takie jakieś ociężałe, jakby pokryte patyną czasu. To jest meksykański odpowiednik „Lunatyków” Brocha, chociaż w założeniu o czymś innym, ale tak samo dziś ociężały, tak samo dziś gdzieś bez polotu, tak samo dziś ciężkostrawny. Po prostu taka sama wzniosła ramota, bez życia prosto do muzeum. To dzisiaj powinno nazywać się „Kraina najduszniejszego powietrza”. Bez szans na stanie się ponadczasową i uniwersalną powieścią.

Kolejne dzieło literatury iboamerykańskiej, które trzeba znać. Przyznam jednak, że poszatkowana, jak kapusta, mozaikowa narracja bardzo mnie zmęczyła. A sposób prowadzenia historii, w której nie do końca wiadomo czyim głosem i kto przemawia nie do końca mnie przekonał, ale na pewno warto.

To powieść nieco przytłaczająca swoim chaosem i zróżnicowaniem, ale przy tym zachwycającą mnogością wątków i wiernym oddaniem obrazu meksykańskiego społeczeństwa z czasów "meksykańskiego cudu". W tej książce każdy odnajdzie coś innego i wcale nie dziwi mnie to, że zdobyła sobie tak szeroki rozgłos.

Ukazało się wznowienie w PiW-ie, powieści o której słuchałam opowieści, czytałam egzemplarz z biblioteki, zjechany na amen. Teraz mam i delektuję się, czego i Wam życzę. Fuentes mistrzem jest, wcześniej pisałam o Myśliwskim. Stoją jeden obok drugiego. Ucho obok Krainy.

Ta książka idealnie pasuje mi do awangardowych obrazów z lat 20., przedstawiających bawiących się bogaczy, dancingi, wszystko w przejaskrawionych barwach i zamazanych kształtach...Jestem po lekturze najpierw Carpentiera-Eksplozja w katedrze a teraz Fuentesa i porównanie tych dwóch zdecydowanie wypada na korzyść Carpentiera. U Fuentesa niektóre wątki kończą się nagle, w niezrozumiały sposób i zostawiają u mnie lekkie rozczarowanie, np. wątek Cienfuegosa. Także niektóre opisy mógł odrobinę skrócić, bo spowalnia to akcję i sprawia, że odruchowo się je "przerzuca" wzrokiem.

Jeśli wybierasz się do Meksyku a nie czytałeś....sry...raczej zmień plany (może jednak Chorwacja?))

• Literatura meksykańska
  • W biblioteczce