Pięć błękitnych much

Tłumaczenie: Agnieszka Mazuś
Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
Cinco Moscas Azules

Lepiej gdy mówią o tobie źle, niż gdy nie mówią wcale - zdają się potwierdzać bohaterowie powieści Carmen Posadas. Ale nawet w świecie, w którym o znaczeniu zmarłego świadczy nie ilość limuzyn na kościelnym parkingu, a sznur paparazzich uczepionych ambony, miewa się ochotę schować przed błyskiem fleszy. Egzotyczny, odległy i dyskretny hotel to chyba trafny wybór. Ale co zrobić, gdy okaże się, że świat jest mały i znajomi z towarzystwa wpadli na ten sam pomysł? Można próbować zachować pozory… Wnikliwym wzrokiem jednego z bohaterów, autorka przygląda się ludzkim zachowaniom niczym dziecko obserwujące nieporadne, błękitne muszki uwięzione w szklanej butelce. Na ograniczonej przestrzeni eleganckiego kurortu rysuje się jak na dłoni ludzka śmieszność i sztuczność, nieudolne intrygi i zbrodnie, ambicje, mody i męczące udawanie zadowolenia. Niejasne okoliczności zgonów dwóch nieznośnych małżonków to tylko pretekst, by posługując się staranną konstrukcją literacką, plastycznym językiem i subtelnym dowcipem, kpić z aspiracji i słabości współczesnych elit.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl

JoAnna | 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Książka napisana jest w sposób, który nie wciąga, lecz irytuje. Po paru rozdziałach można mieć ochotę rzucić ją w kąt. W znacznej części po prostu wieje nudą. Słabo przemyślane i zdecydowanie przegadane. Tekst w znacznej części przypomina biegnące po głowie myśli- nieskładne i niekonkretne, nic nie wnoszące. Po "Małych niegodziwościach" oczekiwałam czegoś lepszego.

kasia | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Niestety nie przypadła mi do gustu, wynudziłam się głównie. Przydługie wywody z powtórkami opuszczałam, a nie zdarza mi się opuszczać fragmentów książek prawie nigdy.

Estera Nierodzińska | 2016-07-09
goerserr | 2016-07-07