Beltenebros

2000-01-01
8371208383
Wojciech Charchalis
literatura współczesna literatura hiszpańska

Jedna z pierwszych powieści autora. Napisana jakieś 35 lat temu, ale czyta się, jakby była napisana 350 lat temu. Za taką literaturę w dzisiejszej Hiszpanii traci się rubrykę w gazecie, członkostwo w prestiżowej organizacji, szanse na nagrodę literacką, może nawet pracę. Zostaje się za to cynicznym manipulatorem, fałszerzem historii, pogrobowcem frankizmu. Zresztą w postepowej prasie hiszpańskiej można nadal wyczytać, że grupa medialna PRISA i jej stajnia, do której należy Muñoz Molina, od lat sączy do głów jad rewizjonizmu.

Powieść to w sumie kryminał w stylu noire. Kiedy autor go pisał, a była to końcówka lat 1980-tych, w Hiszpanii dominowała jeszcze wersja „wszyscy mieli swoje za uszami, więc lepiej nie zabierać się za wyrównywanie rachunków”. No i tak rozłożone są akcenty w książce, komuniści to zgraja fanatyków a frankiści to sadyści; zresztą mamy nawet coś w rodzaju syntezy, złowrogi frankistowski komisarz Ugarte to taki trochę Beria. Zwykli Hiszpanie jakoś tam usiłują prowadzić normalne życie, a protagonista wyrósł już ponad wszystkie ideologie i jest takim post-komunistycznym Alain Delonem, melancholijnym zabójcą bez złudzeń.

Autor ma dryg do pisania, chociaż jest trochę manieryczny. Fabułę wiąże sprawnie, chociaż niektóre wątki mu się rozchodzą albo wręcz są zbędne. Postacie nieźle zarysowane, w sam raz do kryminału, z tłem psychologicznym ale bez przegięć i nudziarstwa. W bonusie erudycyjne aluzje i zagadki, począwszy od tytułowego Beltenebros, poprzez Darmana, obie Rebeki, Andrade, Waltera, Valdivię, czego tam nie ma... mity greckie, Stary Testament, średniowieczne gestae, Cervantes, powiastki oświeceniowe, Hitchcock, kto chce niech szuka

Fascynująca. Noire fiction, stare historie, klimat "zagraj to jeszcze raz Sam", szaleństwo, dym z papierosa, zdrady, alkohol, broń, pająk tkający sieć. Wszystko to tworzy niezapomniany klimat, podczas gdy fabuła zmierza do nieuniknionego ponurego finału. Dodatkowy plus za język. Z początku ciężko czytać zdania wielokrotnie złożone, na dodatek dość zawiłe, ale po zagłębieniu się w treść pasują idealnie

Zawiła fabuła i nieprzejrzysty, poetycki język, ale w sumie ciekawa, oryginalna powieść o intrygującej atmosferze

Określiłabym ją raczej niezłą niż dobrą.

Mimo, że książka niezła to uważam, że znajduje się w niej zbyt dużo zbędnych opisów, wtrąceń i wspomnień. Czasami rzeczywiście są przydatne, ale główną ich rolą było odciąganie moich myśli od wątku głównego.
Często łapałam się na tym, że myślę o wszystkim, tylko nie o tekście, który właśnie mam przed oczami.

W "Beltenebros" podobł mi się pomysł, najbardziej zaś zakończenie. Zaskoczyło mnie, że mnie zaskoczyło :-)

Określiłabym ją raczej niezłą niż dobrą.

W "Beltenebros"...

Powiem krótko: mistrzowska, tajemnicza proza. Z początku człowiek odrobinę gubi się w natłoku myśli Darmana, ale z czasem wszystko nabiera kształtów.
Zagadkowe intrygi byłych kapitanów - szkolonych morderców i senna mgła otaczająca pożądaną przez wielu mężczyzn kobietę wyzwalają uczucia czyste, ale jednak skażone mrocznym otoczeniem. Niebanalny główny bohater usiłujący odróżnić jawę od snu, targany wieloma namiętnościami pozwala czytelnikowi poznać złożoność ludzkich działań i myśli.

• Literatura hiszpańska
  • Oddam