Błękitne dni

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
Los dias azules
8372009015
vallejo, błękitne, dni, kolumbia, rzeka, czasu
Booka

Błękitne dni to pierwsza część autobiograficznego cyklu zatytułowanego Rzeka czasu. Vallejo, Kolumbijczyk urodził się w 1942 roku i pierwsze ascetyczne lata chłopięctwa spędził w Medellin w domu rodzinnym i na farmie dziadków: potem odbył studia filmowe w Rzymie i przeniósł się do Nowego Jorku. Wszystkie jego powieści pisane są w pierwszej osobie, ale autor stale zachowuje charakterystyczny dystans wobec siebie: tak jakby oprowadzał po czasach dzieciństwa kogoś obcego, przyjezdnego, może cudzoziemca. I nigdy do końca nie wiadomo co jest relacją rzeczywistych wydarzeń, a co fikcją. Śledzimy więc beztroskie dzieciństwo przeżyte w licznej wielopokoleniowej rodzinie, przerwane gwałtownie wraz z pójściem do szkoły salezjanów: naukę tam wspomina autor jako przedsionek piekła, próbę zaszczepienia niechęci wobec sztuki, książek i traumę na całe życie.

olaf2009 | 2016-03-24
Przeczytana: 22 marca 2016

Ironiczno - sarkastyczny wylew frustracji rzeczywistością. Czasami rozśmiesza do łez, czasami smuci, a czasami to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Na pewno niepoprawna politycznie, obraża wszystkie świętości (jak to autor), kpiarska, szydząca, ale zmusza do refleksji.

evi | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

W opisie książki czytamy: "To apokaliptyczna i obrazoburcza wizja, po której nie wiadomo, co się odezwie w czytelniku: groza czy wzruszenie." We mnie odezwała się groza poprzetykana wzruszeniem. Po przeczytaniu tej książki wiem, że na pewno nigdy nie zawitam do Kolumbii w celach turystycznych, skutecznie mnie "Błękitne dni" odstraszyły. Książka nie wciągnęła mnie, miałam kłopoty z dotrwaniem do końca, ale ponieważ nie należę do ludzi, którzy nie kończą zaczętych dzieł, udało mi się doczytać. Przeszkadzał mi w niej swobodny potok wspomnień narratora - czasami można było się pogubić. Książkę oceniam jako średnią, nie sądzę, bym kiedyś do niej wróciła.

Madziulka | 2016-08-27
Straszydło-Dydłoń | 2016-06-15