Kraina najczystszego powietrza

Seria: Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Región más transparente
literatura piękna

Niesamowity literacki fresk rozpisany na chór postaci, których losy układają się w wielobarwną i głęboką opowieść o mieście, świecie, historii i… człowieku. Powieściowy debiut Carlosa Fuentesa, który stanowi nie tylko początek jego literackiej drogi, ale też jeden z jej szczytowych momentów. Uznanie dla Krainy było – i jest – tak wielkie, że można by zaryzykować tezę, iż gdyby meksykański...

Powieściowy debiut Carlosa Fuentesa, który stanowi nie tylko początek jego literackiej drogi, ale też jeden z jej szczytowych momentów. Uznanie dla Krainy było – i jest – tak wielkie, że można by zaryzykować tezę, iż gdyby meksykański pisarz nic już więcej nie napisał i tak zdobyłby miejsce w podręcznikach historii literatury hispanoamerykańskiej. Opisywano ją tak: „powieść realistyczna, powieść historyczna, powieść idei, powieść poetycka, powieść biograficzna, powieść satyryczna, pochwała hybrydyczności i niedokończenia, triumfalna epopeja porażki i upokorzenia”. Niektórzy krytycy porównywali ją do murali Diega Rivery: podobny rozmach, skala i wielorakość.

źródło opisu: https://www.piw.pl/shop/carlos-fuentes-kraina-najczystszego-powietrza/

źródło okładki: https://www.piw.pl/shop/carlos-fuentes-kraina-najczystszego-powietrza/

Aneta | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Ukazało się wznowienie w PiW-ie, powieści o której słuchałam opowieści, czytałam egzemplarz z biblioteki, zjechany na amen. Teraz mam i delektuję się, czego i Wam życzę. Fuentes mistrzem jest, wcześniej pisałam o Myśliwskim. Stoją jeden obok drugiego. Ucho obok Krainy.

Artmedia9 | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Ta książka idealnie pasuje mi do awangardowych obrazów z lat 20., przedstawiających bawiących się bogaczy, dancingi, wszystko w przejaskrawionych barwach i zamazanych kształtach...Jestem po lekturze najpierw Carpentiera-Eksplozja w katedrze a teraz Fuentesa i porównanie tych dwóch zdecydowanie wypada na korzyść Carpentiera. U Fuentesa niektóre wątki kończą się nagle, w niezrozumiały sposób i zostawiają u mnie lekkie rozczarowanie, np. wątek Cienfuegosa. Także niektóre opisy mógł odrobinę skrócić, bo spowalnia to akcję i sprawia, że odruchowo się je "przerzuca" wzrokiem.

mm8371 | 2013-05-10

Jeśli wybierasz się do Meksyku a nie czytałeś....sry...raczej zmień plany (może jednak Chorwacja?))