Grace i Grace

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Alias Grace
Grace Marks, Kanada, kobieta, zabójstwo

Powieść oparta jest na faktach. Główna bohaterka, Grace Marks, była jedną z najsłynniejszych postaci kobiecych w Kanadzie w latach czterdziestych XIX wieku. Jako szesnastolatka została skazana w głośnym procesie na karę śmierci za brutalne zabójstwo swego chlebodawcy i jego gospodyni. Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów...

Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów humanitarnych zamieniono na dożywocie. Ponad trzydzieści lat, aż do uniewinnienia, spędziła początkowo w domu dla obłąkanych, następnie w więzieniu.

Sprawa przez wiele dziesięcioleci fascynowała i antagonizowała zarówno kanadyjską prasę, jak i opinię publiczną. Czy Grace była cyniczną, pozbawioną ludzkich uczuć zbrodniarką, czy też zastraszoną, niewinną ofiarą, zmuszoną do popełnienia potwornego czynu przez wspólnika psychopatę? - tego autorka nie rozsądza.

Nietypowa w dorobku Margaret Atwood - najbardziej chyba w Polsce znanej kanadyjskiej pisarki, kojarzonej z nurtem feministycznym w literaturze - dziewiąta powieść, historyczna fikcja, będąca zarówno świadectwem jej wielkiej fascynacji osobą Grace, jak i owocem żmudnych archiwalnych poszukiwań, oczarowuje swym epickim rozmachem.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Aneta Wiola | 2018-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

A NA IMIĘ JEJ GRACE...
Miał być to kolejny, upalny dzień lata. Wszystko zmieniło się za sprawą dwójki służących. W jednej z wiejskich posiadłości znaleziono szczątki uduszonej gospodyni domu Nancy Montgomey oraz jej kochanka, chlebodawcy Thomasa Kinneara.
Nancy utrzymuje, że jest niewinna, zaś sprawcą zabójstw jest James McDermott. On z kolei utwierdzi, że to Grace była prowodyrką całego zajścia. McDermott zostaje stracony, zaś Grace przesiaduje w zakładzie karnym z dożywotnim wyrokiem.
Sprawa zyskuje spory medialny szum. Czy tak niewinna dziewczyna, wręcz dziecko, mogłaby zabić z zimną krwią? Mnóstwo ludzi w to wierzy, jest jednak garstka tych, którzy pragną udowodnić jej niewinność.

Pierwszy raz mam styczność z piórem pani Atwood. Słyszałam o jej głośnych powieściach, zwłaszcza tej jednej, tak nagradzanej, jednak dopiero teraz w końcu postanowiłam przekonać się o jej fenomenie.
Niewątpliwie styl autorki bardzo przypadł mi do gustu. Czytałam z wielkim zainteresowaniem rzeczy,...

„Grace i Grace” to książka wyjątkowa w dorobku pisarskim Margaret Atwood. Stanowi ona zbeletryzowaną opowieść o autentycznych, choć nie do końca wyjaśnionych, losach młodej i ponętnej kobiety, rozgrywającą się w epoce wiktoriańskiej.
Tą sprawą przez wiele lat żyła cała Kanada. 23 lipca 1843 roku zamożny właściciel posiadłości Thomas Kinnear oraz jego gospodyni i jednocześnie nałożnica Nancy Montgomery zostali zamordowani. Sprawcami byli zatrudnieni u zabitego stajenny James McDermott i pokojówka – 16-letnia Grace Marks. Pikanterii wydarzeniom dodawał fakt, że Nancy była w ciąży, sprawcy zaś zbiegli do Stanów Zjednoczonych w strojach skradzionych z miejsca zbrodni, co stało się zalążkiem pogłosek o ich płomiennym romansie. Po namierzeniu i schwytaniu uciekinierów, odbył się szybki proces, w którym oboje oskarżonych został uznanych winnymi i skazanych na śmierć. Wykonano jednak wyłącznie wyrok na Jamesie, gdyż Grace dzięki swojemu wdziękowi i niewinności zyskała spore grono...

Alicja | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

"Przyszłość jest ukryta w teraźniejszości dla tych, którzy umieją ją odczytać" (str 325)
Jest to powieść oparta na faktach. Wiek XIX Kanada.Historia kobiety odsiadującej wyrok w więzieniu za współudział w podwójnym morderstwie. Opowiada o swoim niezbyt szczęśliwym życiu, o dzieciństwie, którego w zasadzie nie miała, bo już jako nastolatka musiała ciężko pracować fizycznie. Wychowana w licznej rodzinie z ojcem alkoholikiem i damskim bokserem. Emigracja do Kanady w poszukiwaniu pracy. Szybka utrata kontaktu z rodziną, nieszczęścia, których doświadczyła osobiście w młodym wieku odcisnęły się na jej psychice. Wspomina drogę jaką przeszła zanim trafiła do domu, z którym wiązały się późniejsze tragiczne wydarzenia. Osamotniona, bez najbliższych i przyjaciół lekceważy prorocze sny, a także swoje i innych przeczucia o zbliżającej się katastrofie. Akcja rozwija się powoli z czasem nabierając rozpędu. Podczas lektury cały czas nurtują nas pytania: Winna czy niewinna?. Dotknięta amnezją czy...

Nina | 2018-07-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 09 lipca 2018

Po lekturze "Opowieści Podręcznej" bardzo bałam się sięgnąć po kolejną książkę autorki. Bałam się, że żadna z jej książek nie dorówna fenomenowi Podręcznej. Bałam się, że mogę się gorzko rozczarować. Jakże niepotrzebne były to obawy! Grace i Grace jest lekturą doskonałą. To opowieść na faktach, tocząca się w XIX wieku. W roku 1843 Grace zostaje skazana na karę śmierci za morderstwo, kara zostaje zmieniona na dożywocie. Pytanie tylko czy Grace naprawdę była winna? Tak naprawdę to nie odpowiedzi na to pytanie nie dostaniemy. Dostaniemy za to wspaniale skonstruowaną opowieść o tym, jak do tych tragicznych wydarzeń doszło, o wspólniku zbrodni (bądź jedynym zbrodniarzu), o samym morderstwie, o latach spędzonych w więzieniu bądź w zakładzie psychiatrycznym, o niezbyt szczęśliwym życiu Grace. Opowieść napisaną pięknym językiem i tak wciągającą, że chciałoby się zadzwonić do pracy i powiedzieć "Jestem chora", żeby zakopać się w pościeli i czytać aż do zakończenia historii.
Polecam z...

adb | 2018-02-25
Przeczytana: 02 lutego 2018

Chciałoby się ogłosić wielki powrót po trzech tygodniach nieobecności, ale to tylko mały powrót po wielkim remoncie. Za to powrót z naprawdę dobrą książką.

W 1843 r. został zamordowany Thomas Kinner i jego gospodyni Nancy Montgomery. Sprawa, głośna wówczas w Kanadzie intryguje do dziś i przykuła także uwagę Margaret Atwood. Powieść "Grace i Grace" nie jest jednak kryminałem. Atwood nie usiłuje rozstrzygnąć czy tytułowa Grace była winna, czy niewinna. Losy Grace Marks są dla Kanadyjskiej pisarki pretekstem do snucia opowieści o życiu w XIX-wiecznej Kanadzie, głównie o życiu służących, takich jak Grace, choć nie tylko, bo poznajemy też kobiety z dobrych domów, kobiety z towarzystwa i los kobiet, które tracą majątek i swoją pozycję. Powieść jest na wskroś feministyczna, ale wolna od naiwnej dydaktyki i moralizatorstwa.

Na zbeletryzowaną historię Grace składa się narracja głównej bohaterki, która rozmawia z badającym ją psychiatrą - Simonem Jordanem i szereg listów, które w...

Giovanna | 2018-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2018

9/10 - po przeczytaniu książki jestem pod dużym wrażeniem. Dla mnie napisana w wyjątkowy sposób. Jednym zdaniem nie można się od niej oderwać. Sama historia Grace jest niezwykła/trudna/szokująca i bardzo wciągająca, ale sklejenie jej w całość pomimo tylu niejasności sprawiło, że Margaret Atwood miała bardzo trudne zadanie, które według mnie wykonała i to z bardzo dobrym rezultatem.
Czytając książkę miałam różne odczucia z racji na wydarzenia, które spotykały Grace, ale każde było wciągające.. Zakończenie spowodowało, że mam niedosyt jeszcze większy niż czytanie jej, bo nie ma żadnej pewności, żadnych faktów, że tak właśnie było.
Ciężko w to uwierzyć, ale też ciężko nie mieć wiary.

Elżbieta | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Znakomicie skonstruowana i znakomicie napisana powieść, którą autorka oparła na faktach, wzbogacają akcję fikcją literacką. Te fakty to: zabójstwo dokonane w Kanadzie w dziewiętnastym wieku, przez dwoje służących na pracodawcy i jego kochance, wykonanie wyroku śmierci na jednym z dwojga oskarżonych, uwiezienie oskarżonej Grace Marks o współudział no i ….. . Zakończenia oczywiście nie mogę napisać, bo może to zepsuć komuś przyjemność czytania. Chociaż trudno byłoby by to zrobić, bo czyta się ją naprawdę wspaniale. Autorka subtelnie wodzi nas po manowcach, raz wzbudzając sympatię do Grace i pewność co do jej niewinności, by za chwilę rozbudzić podejrzenia że z niej jednak była wyjątkowo twarda, cyniczna osoba, która mogła być nawet inspiratorką zabójstwa. Na pewno nie jest to książka sensacyjna. Jest bardziej z pogranicza powieści społeczno-obyczajowej i psychologicznej z próbą ukazania początków nowoczesnego podejścia do chorób umysłowych. O taką chorobę podejrzewano Grace i...

Wkp | 2017-10-21

ZBRODNIA KOBIECE MA IMIĘ

Proza Atwood przeżywa w ostatnim czasie swoją drugą młodość. Dlaczego, nietrudno zgadnąć. Z jednej strony poruszane przez nią tematy są obecnie modne, z drugiej – i chyba bardziej istotnej – jej twórczość przyciągnęła uwagę producentów telewizyjnych. Najpierw na serial zaadaptowano opus magnum pisarski, „Opowieść Podręcznej”, teraz nadeszła pora na jedno z jej najsłynniejszych dzieł, „Grace i Grace”. Jednocześnie książkowy pierwowzór powraca właśnie na sklepowe półki i trzeba przyznać, że jest to naprawdę niezła książka, choć zdecydowanie nie tak udana, jak wydana niedawno trylogia „MaddAddam”.

Rok 1851. Grace Marks odsiaduje w więzieniu wyrok za zamordowanie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Ten stan rzeczy trwa już osiem lat, dziewczyna trafiła tu mając zaledwie szesnaście wiosen, ale jako wzorowa, spokojna osadzona, choć została skazana na dożywocie, ma szansę wyjść na wolność. Szczególnie, że twierdzi, iż nie pamięta tego, co zaszło. Kłamie, czy...

DomowaKsięgarnia | 2017-11-30

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością pisarki. Do lektury zachęcił mnie nie tylko serial na podstawie książki, ale i słowa, wypowiedziane przez Kazimierę Szczukę, o tym, że każda świadoma swoich praw kobieta powinna zapoznać się z twórczością Atwood.

Grace i Grace to opowieść oparta na faktach. Atwood zainspirowana historią Grace Marks oraz tym, co działo się wokół jednej z najsłynniejszych morderczyń zza oceanu, napisała swoja wersję tej historii.

Grace za zabójstwo została skazana na dożywocie. Jak twierdzi nie pamięta, czy dokonała zabójstwa. Nikt właściwie nie wie czy dziewczyna mówi prawdę. Jednocześnie podejrzewa się ją o chorobę umysłową. Dlatego, do więzienia zostaje sprowadzony lekarz specjalista, który rozpoczyna badanie. W trakcie wspólnych sesji młoda kobieta opowiada mu o sobie, swojej pracy i o swoim ostatnim chlebodawcy, który, według śledczych, został przez nią zamordowany.

Historia prawdziwej Grace Marks budziła w połowie dziewiętnastego wieku ogromne...

Mey-Mey | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbeletryzowana historia Grace Marks - morderczyni czy ofiary manipulacji i niezrównoważenia psychicznego? Książka nie odpowiada na to pytanie jednoznacznie, pozostawia czytelnikowi miejsce na własne wnioski i przemyślenia. Co do samego stylu i fabuły mam mieszane uczucia. Akcja powieści prowadzona jest mozolnie, ale jednocześnie bardzo płynnie, co skutkuje czytaniem długich fragmentów bez znudzenia, jednak gdy książkę odłożymy nie kusi ona ciekawością co do dalszych losów Grace. Autorka pisze w sposób, który daje nam odczuć, że nie jest to grafomania; język nie jest nadęty czy przekombinowany, a jednocześnie mamy świadomość, że obcujemy z naprawdę dobrą literaturą. To moja pierwsza powieść Margaret Atwood, ale na pewno nie ostatnia. Polecam!