Grace i Grace

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Alias Grace
Grace Marks, Kanada, kobieta, zabójstwo

Powieść oparta jest na faktach. Główna bohaterka, Grace Marks, była jedną z najsłynniejszych postaci kobiecych w Kanadzie w latach czterdziestych XIX wieku. Jako szesnastolatka została skazana w głośnym procesie na karę śmierci za brutalne zabójstwo swego chlebodawcy i jego gospodyni. Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów...

Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów humanitarnych zamieniono na dożywocie. Ponad trzydzieści lat, aż do uniewinnienia, spędziła początkowo w domu dla obłąkanych, następnie w więzieniu.

Sprawa przez wiele dziesięcioleci fascynowała i antagonizowała zarówno kanadyjską prasę, jak i opinię publiczną. Czy Grace była cyniczną, pozbawioną ludzkich uczuć zbrodniarką, czy też zastraszoną, niewinną ofiarą, zmuszoną do popełnienia potwornego czynu przez wspólnika psychopatę? - tego autorka nie rozsądza.

Nietypowa w dorobku Margaret Atwood - najbardziej chyba w Polsce znanej kanadyjskiej pisarki, kojarzonej z nurtem feministycznym w literaturze - dziewiąta powieść, historyczna fikcja, będąca zarówno świadectwem jej wielkiej fascynacji osobą Grace, jak i owocem żmudnych archiwalnych poszukiwań, oczarowuje swym epickim rozmachem.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

„Grace i Grace” to książka wyjątkowa w dorobku pisarskim Margaret Atwood. Stanowi ona zbeletryzowaną opowieść o autentycznych, choć nie do końca wyjaśnionych, losach młodej i ponętnej kobiety, rozgrywającą się w epoce wiktoriańskiej.
Tą sprawą przez wiele lat żyła cała Kanada. 23 lipca 1843 roku zamożny właściciel posiadłości Thomas Kinnear oraz jego gospodyni i jednocześnie nałożnica Nancy Montgomery zostali zamordowani. Sprawcami byli zatrudnieni u zabitego stajenny James McDermott i pokojówka – 16-letnia Grace Marks. Pikanterii wydarzeniom dodawał fakt, że Nancy była w ciąży, sprawcy zaś zbiegli do Stanów Zjednoczonych w strojach skradzionych z miejsca zbrodni, co stało się zalążkiem pogłosek o ich płomiennym romansie. Po namierzeniu i schwytaniu uciekinierów, odbył się szybki proces, w którym oboje oskarżonych został uznanych winnymi i skazanych na śmierć. Wykonano jednak wyłącznie wyrok na Jamesie, gdyż Grace dzięki swojemu wdziękowi i niewinności zyskała spore grono...

Alicja | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

"Przyszłość jest ukryta w teraźniejszości dla tych, którzy umieją ją odczytać" (str 325)
Jest to powieść oparta na faktach. Wiek XIX Kanada.Historia kobiety odsiadującej wyrok w więzieniu za współudział w podwójnym morderstwie. Opowiada o swoim niezbyt szczęśliwym życiu, o dzieciństwie, którego w zasadzie nie miała, bo już jako nastolatka musiała ciężko pracować fizycznie. Wychowana w licznej rodzinie z ojcem alkoholikiem i damskim bokserem. Emigracja do Kanady w poszukiwaniu pracy. Szybka utrata kontaktu z rodziną, nieszczęścia, których doświadczyła osobiście w młodym wieku odcisnęły się na jej psychice. Wspomina drogę jaką przeszła zanim trafiła do domu, z którym wiązały się późniejsze tragiczne wydarzenia. Osamotniona, bez najbliższych i przyjaciół lekceważy prorocze sny, a także swoje i innych przeczucia o zbliżającej się katastrofie. Akcja rozwija się powoli z czasem nabierając rozpędu. Podczas lektury cały czas nurtują nas pytania: Winna czy niewinna?. Dotknięta amnezją czy...

adb | 2018-02-25
Przeczytana: 02 lutego 2018

Chciałoby się ogłosić wielki powrót po trzech tygodniach nieobecności, ale to tylko mały powrót po wielkim remoncie. Za to powrót z naprawdę dobrą książką.

W 1843 r. został zamordowany Thomas Kinner i jego gospodyni Nancy Montgomery. Sprawa, głośna wówczas w Kanadzie intryguje do dziś i przykuła także uwagę Margaret Atwood. Powieść "Grace i Grace" nie jest jednak kryminałem. Atwood nie usiłuje rozstrzygnąć czy tytułowa Grace była winna, czy niewinna. Losy Grace Marks są dla Kanadyjskiej pisarki pretekstem do snucia opowieści o życiu w XIX-wiecznej Kanadzie, głównie o życiu służących, takich jak Grace, choć nie tylko, bo poznajemy też kobiety z dobrych domów, kobiety z towarzystwa i los kobiet, które tracą majątek i swoją pozycję. Powieść jest na wskroś feministyczna, ale wolna od naiwnej dydaktyki i moralizatorstwa.

Na zbeletryzowaną historię Grace składa się narracja głównej bohaterki, która rozmawia z badającym ją psychiatrą - Simonem Jordanem i szereg listów, które w...

Wkp | 2017-10-21

ZBRODNIA KOBIECE MA IMIĘ

Proza Atwood przeżywa w ostatnim czasie swoją drugą młodość. Dlaczego, nietrudno zgadnąć. Z jednej strony poruszane przez nią tematy są obecnie modne, z drugiej – i chyba bardziej istotnej – jej twórczość przyciągnęła uwagę producentów telewizyjnych. Najpierw na serial zaadaptowano opus magnum pisarski, „Opowieść Podręcznej”, teraz nadeszła pora na jedno z jej najsłynniejszych dzieł, „Grace i Grace”. Jednocześnie książkowy pierwowzór powraca właśnie na sklepowe półki i trzeba przyznać, że jest to naprawdę niezła książka, choć zdecydowanie nie tak udana, jak wydana niedawno trylogia „MaddAddam”.

Rok 1851. Grace Marks odsiaduje w więzieniu wyrok za zamordowanie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Ten stan rzeczy trwa już osiem lat, dziewczyna trafiła tu mając zaledwie szesnaście wiosen, ale jako wzorowa, spokojna osadzona, choć została skazana na dożywocie, ma szansę wyjść na wolność. Szczególnie, że twierdzi, iż nie pamięta tego, co zaszło. Kłamie, czy...

DomowaKsięgarnia | 2017-11-30

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością pisarki. Do lektury zachęcił mnie nie tylko serial na podstawie książki, ale i słowa, wypowiedziane przez Kazimierę Szczukę, o tym, że każda świadoma swoich praw kobieta powinna zapoznać się z twórczością Atwood.

Grace i Grace to opowieść oparta na faktach. Atwood zainspirowana historią Grace Marks oraz tym, co działo się wokół jednej z najsłynniejszych morderczyń zza oceanu, napisała swoja wersję tej historii.

Grace za zabójstwo została skazana na dożywocie. Jak twierdzi nie pamięta, czy dokonała zabójstwa. Nikt właściwie nie wie czy dziewczyna mówi prawdę. Jednocześnie podejrzewa się ją o chorobę umysłową. Dlatego, do więzienia zostaje sprowadzony lekarz specjalista, który rozpoczyna badanie. W trakcie wspólnych sesji młoda kobieta opowiada mu o sobie, swojej pracy i o swoim ostatnim chlebodawcy, który, według śledczych, został przez nią zamordowany.

Historia prawdziwej Grace Marks budziła w połowie dziewiętnastego wieku ogromne...

Mey-Mey | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbeletryzowana historia Grace Marks - morderczyni czy ofiary manipulacji i niezrównoważenia psychicznego? Książka nie odpowiada na to pytanie jednoznacznie, pozostawia czytelnikowi miejsce na własne wnioski i przemyślenia. Co do samego stylu i fabuły mam mieszane uczucia. Akcja powieści prowadzona jest mozolnie, ale jednocześnie bardzo płynnie, co skutkuje czytaniem długich fragmentów bez znudzenia, jednak gdy książkę odłożymy nie kusi ona ciekawością co do dalszych losów Grace. Autorka pisze w sposób, który daje nam odczuć, że nie jest to grafomania; język nie jest nadęty czy przekombinowany, a jednocześnie mamy świadomość, że obcujemy z naprawdę dobrą literaturą. To moja pierwsza powieść Margaret Atwood, ale na pewno nie ostatnia. Polecam!

alak | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Margaret Atwood już kilkakrotnie pozytywnie zaskoczyła mnie swoimi wizjami. Tym razem opowiedziała mi historię pewnej służącej, która dopuściła się współudziału w morderstwie państwa u których pracowała. Działo się to w połowie XIX wieku w Kanadzie. Zanim bohaterka dotarła tam ze swoją rodziną, musiała odbyć z całą rodziną podróż z Irlandii Północnej przez ocean statkiem. Podczas podróży zmarła jej matka. Ojciec, słaby i niezaradny alkoholik prowadził dzieci ku niechybnej zgubie. Grace była najstarsza, więc wysłał ją do pracy. Dostała się na posadę służącej.

Oto sposób w jaki sposób Mary Whitney opisała status służącej:
"Powiedziała, że bycie służącą jest równie dobre, jak wszystko inne, że dzięki temu mogę się nauczyć rzeczy, których nie nauczyłabym się gdzie indziej. Na przykład zawsze kazano nam trzymać się na tyłach domu, żebyśmy nie wchodzili w drogę rodzinie, ale naprawdę to było całkiem na odwrót: frontowe schody były po to, żeby rodzina nam nie przeszkadzała. Mogli się...

Giovanna | 2018-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2018

9/10 - po przeczytaniu książki jestem pod dużym wrażeniem. Dla mnie napisana w wyjątkowy sposób. Jednym zdaniem nie można się od niej oderwać. Sama historia Grace jest niezwykła/trudna/szokująca i bardzo wciągająca, ale sklejenie jej w całość pomimo tylu niejasności sprawiło, że Margaret Atwood miała bardzo trudne zadanie, które według mnie wykonała i to z bardzo dobrym rezultatem.
Czytając książkę miałam różne odczucia z racji na wydarzenia, które spotykały Grace, ale każde było wciągające.. Zakończenie spowodowało, że mam niedosyt jeszcze większy niż czytanie jej, bo nie ma żadnej pewności, żadnych faktów, że tak właśnie było.
Ciężko w to uwierzyć, ale też ciężko nie mieć wiary.

Norka_93 | 2018-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2018

Książkę czytałam z przyjemnością. Ciekawą jest fabuła, której podstawą jest prawdziwa historia. Przeniesienie się w wiek dziewiętnasty to też przyjemne doświadczenie. Szczególnie ciekawym w tej kwestii był opis rozwoju psychologii. Możemy też dostrzec, że pewne rzeczy są uniwersalne, nie zmieniają się na przestrzeni wieków. Myślę, że historia Grace Marks fascynowałaby ludzi i dzisiaj. Tak samo jest z kwestią kobiecą. Choć zmieniają się czasy, a wraz z nimi wzorce życia i obyczaje, wiele problemów wciąż pozostaje niezmiennych.

Matylda Saresta | 2017-11-24

Początkowo myślałam sobie - marna i słabe 6... I czym tu się zachwycać? Znowu rozczarowanie...
Ale potem, w miarę czytania było coraz lepiej. I lepiej. A super zaczęło się wówczas, kiedy Grace zaczęła swoją opowieść.

Świetnie poprowadzona narracja i leniwa historia, która nie wiadomo kiedy oplata nas swoimi mackami.
Przebrnąć przez początek i potem jest już super~! Chyba nawet lepsza niż Opowieść podręcznej...

POLECAM!

Atwood złą feministką?

Pisarka Margaret Atwood w kanadyjskiej gazecie „The Globe and Mail” opublikowała kontrowersyjny artykuł, w którym krytykuje niektóre przejawy ruchu #MeToo. Po publikacji na Twitterze zawrzało.

Najpierw książka, później film: „Grace i Grace”

„Grace i Grace” to już druga (po „Opowieści Podręcznej”) ostatnimi czasy ekranizacja powieści Margaret Atwood. W sześcioodcinkowym miniserialu twórcy starają się opowiedzieć losy Grace Marks – młodej służącej skazanej na wiele lat więzienia za zamordowanie swoich państwa. Jak zwykle w przypadku adaptacji znanej powieści pojawia się pytanie, jak serial ma się do książki, na podstawie której powstał.