Grace i Grace

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Alias Grace
83-86743-87-5
Grace Marks, Kanada, kobieta, zabójstwo

Powieść oparta jest na faktach. Główna bohaterka, Grace Marks, była jedną z najsłynniejszych postaci kobiecych w Kanadzie w latach czterdziestych XIX wieku. Jako szesnastolatka została skazana w głośnym procesie na karę śmierci za brutalne zabójstwo swego chlebodawcy i jego gospodyni. Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów...

Jej wspólnik i domniemany kochanek, James McDermott, został powieszony, natomiast wyrok Grace ze względów humanitarnych zamieniono na dożywocie. Ponad trzydzieści lat, aż do uniewinnienia, spędziła początkowo w domu dla obłąkanych, następnie w więzieniu.

Sprawa przez wiele dziesięcioleci fascynowała i antagonizowała zarówno kanadyjską prasę, jak i opinię publiczną. Czy Grace była cyniczną, pozbawioną ludzkich uczuć zbrodniarką, czy też zastraszoną, niewinną ofiarą, zmuszoną do popełnienia potwornego czynu przez wspólnika psychopatę? - tego autorka nie rozsądza.

Nietypowa w dorobku Margaret Atwood - najbardziej chyba w Polsce znanej kanadyjskiej pisarki, kojarzonej z nurtem feministycznym w literaturze - dziewiąta powieść, historyczna fikcja, będąca zarówno świadectwem jej wielkiej fascynacji osobą Grace, jak i owocem żmudnych archiwalnych poszukiwań, oczarowuje swym epickim rozmachem.

COMPOSmentis | 2014-08-04

Nie często sięgam po powieści, ale ta, muszę przyznać, jest bardzo dobra i wciągnęła mnie jak słodkie wino muszkę owocówkę. Dzięki pani M.A. za kilka niezmarnowanych godzin spędzonych nad lekturą. Przyznam, że ciężko i żal było mi wychodzić z tej zielonej butelki... Od teraz imię Grace nie będzie mi się kojarzyło z księżną Monako i za ten antycelebrycki zwrot w mym mózgu składam dozgonne wyrazy uszanowania.

Pucka69 | 2013-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Książka ze dwadzieścia lat stała na półce zanim udało mi się ją przeczytać, a "podejścia" miałam co najmniej trzy;)Właściwie nie wiem czemu tak się stało, bo to bardzo ciekawa lektura. Jest to opowieść panny służącej skazanej na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo chlebodawców. Poprzez kolejne rozdziały poznajemy historię jej i jej rodziny - dzieciństwo, wyjazd z ojczyzny, okres dorastania, kolejne prace które podejmuje docierając aż do zabójstwa, procesu i więzienia. Obracamy się w środowisku biedoty, praczek, domokrążców oraz tzw. lepszych sfer - lekarzy, naczelników więzienia, wojskowych, pastorów - wraz z ich małżonkami. Czy są jednak one tak bardzo "lepsze"? Chyba na to właśnie pytanie odpowiada ta książka.

Mikimouse | 2013-12-28

Wspaniała książka, opowiedziana historia wciągnęła mnie i w pewnym sensie zmusiła do zastanowienia się nad losem kobiet w dziejach świata. Sytuacja Grace była trudna, żyła ona w czasach gdzie kobiety były traktowane gorzej, jednak wierzyła ona w pewną misję którą postawił jej los, miedzy innymi była to praca służącej, nie sprzeciwiała się temu. Książka pozostawia nas z wieloma pytaniami: Czy Grace była winna, jeśli tak to czym się kierowała? czy była zmuszona do zabójstwa czy zrobiła to z własnej woli? Wreszcie kim była Grace?
Bardzo polecam książkę, szczególnie na te "zimowe" wieczory.

agathe | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Chyba czas stworzyć oddzielną półkę dla takich perełek pt. "Literatura menstruacyjna". Szykanujące i seksistowskie, ale lepszego określenia nie znajduję.
Dlaczego historie o kobietach zawsze muszą być pełne cierpienia i bezradności a kobiece postacie potrafią być jedynie uosobieniem uległości i męczeństwa? Wiem, że takie były czasy itd., ale naprawdę nudzi mnie już i drażni taki sposób ukazywania kobiet i robienia z nich ciągle biednych, skrzywdzonych ofiar. Kiedyś ktoś powiedział mi, że woli pisarzy-mężczyzn, bo "lepiej się znają". Wtedy się oburzyłam, ale teraz widzę, że niestety coś w tym jest - mało jest kobiet-pisarek, które potrafią wyzbyć się tych kobiecych kompleksów i pisać o czymś rzeczowo, z dystansem, bez tego wszechobecnego martyrologiczno-płaczliwego tonu.
Dodatkowo cała "akcja" powieści skupia się na pogaduszkach w salonach różnych ludzi lub "siedzeniu w głowie" głównej bohaterki, tudzież innych bohaterów (również niezbyt ciekawych).
Jestem...

Kaczusia55 | 2014-10-10

Świetna książka. Opisuję ona życie Grace Marks, która zmusza do zastanowienia się nad losem kobiety w świecie. Zwłaszcza losem kobiety, żyjącej w 2 poł XX wieku, gdzie były one gorzej traktowane. Grace pomimo osądu nie sprzeciwiała się. Brała życie takim jakim jest. Książka zostawia nas z wieloma pytaniami: Kim tak naprawdę była Grace? Czy manipulowała otoczeniem? Czy rzeczywiście zamordowała swoich chlebodawców sama z własnej woli czy została zmuszona? Autorka porusza również problem egzystencji w świecie oraz bardzo często nawiązuje do śmierci. Polecam!

Mary | 2010-06-09

smerella | 2016-11-06
ola | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016
Ekranizacja kolejnej książki Margaret Atwood

Niedawno pisaliśmy o tym, że „Opowieść podręcznej” doczeka się kolejnej ekranizacji, a dzisiaj donosimy, że również powieść „Grace i Grace” zostanie zekranizowana. Na jej postawie powstanie sześcioodcinkowy serial w koprodukcji Netlixa i Canadian Broadcasting Corporation.

Dobrze wyjść z pisarzem: Margaret Atwood i Alice Munro

Kobiety wierzą w to, w co muszą uwierzyć. Łatwo nadążyć za ich tokiem myślenia (…). Ale potrafią radzić sobie w życiu, to ich dar, to coś, co sprawia, że są sprytniejsze od mężczyzn. Tymi słowami Alice Munro otwórzmy krótką historię przyjaźni dwóch sprytnych pisarek z Kanady. W rolach głównych: przywołana już noblistka i Margaret Atwood.