Niksy

Znak
2017-09-11
2016-08-30
Jerzy Kozłowski
Jerzy Kozłowski przeszłość życie demony przeszłości dorastanie podróż rodzina miłość emocje
Inne

momentami wciągająca, momentami przeraźliwie nudna powieść, w której główny bohater jest wybitnie omkły, jego matka wybitnie nieprzyjemna, a cała reszta postaci zupełnie nie zapada w pamięć. spodziewałam się czegoś bardziej poruszającego.

Jeżeli „Niksy” stoją na Twojej półce i przerażają swoim rozmiarem, to daję Ci właśnie znak do przełamania tego lęku i przeczytania przynajmniej kilku pierwszych stron. Gwarantuję, że nie będziesz mógł się tak łatwo od niej oderwać. Dobrze napisana powieść, z wątkiem historycznym w tle i postaciami, które może polubisz, ale nie obiecuję. Ma swoje niedociągnięcia, zostawia w niektórych wątkach niedosyt, ale nie da się ująć autorowi zaangażowania w budowanie fabuły i lekkiego pióra, które pomaga czytelnikowi przebrnąć przez tę monumentalną pozycję.

Wielowątkowa powieść o Ameryce na przestrzeni 50 lat - od 1968 do 2011 roku. Zachwyca barwnymi postaciami, humorem, wnikliwymi obserwacjami rzeczywistości.

Jestem zaskoczona. Zafascynowana i zachwycona.
Wzmiankę o protestach z 1968 doceniam ze względu na walor edukacyjny, przynajmniej w moim przypadku.
Zdecydowanie warto. Choć zamiłowanie autora do budowania zdań wielokrotnie złożonych miejscami przytłacza.

Jestem zaskoczona. Zafascynowana i zachwycona.

Duże rozczarowanie. Ciężko wejść w fabułę i polubić bohaterów. Ich losy pozostały dla mnie całkowicie obojętne.

Trochę o wszystkim, trochę o niczym ale generalnie świetnie się to czyta.

Trochę o wszystkim, trochę o niczym ale generalnie świetnie się to czyta.

Świetna! Widać ogrom pracy autora i jego szacunek dla czytelnika. Jedna z lepszych, jakie przeczytałam w ostatniej pięciolatce :)
Uwielbiam ten stan, kiedy po zamknięciu przeczytanej książki, jedyne co mam w głowie to "UAU" - z Niksami tak właśnie było.

Nie do końca przekonujący, choć niewątpliwie interesujący, by dla mnie świat rewolucyjnego, studenckiego Chicago przedstawiony przez Hilla, kilka szczegółów rzeczywiście musiało wymknąć się spod kontroli i ulec lekkiej deformacji w wyobraźni autora. Doceniam jednak dbałość o szczegóły, zapał z jakim opisuje atmosferę miasta, widać w tym jego żywe zainteresowanie tematem, co potwierdza pokaźna bibliografia zamieszczona w posłowiu (wielki plus za to!). Zawsze fascynują mnie rodzinne sagi pisane tak ambitnie i ciekawie, jak Niksy, ile planowania i pobocznych wątków zawierała ta książka - wszystkie cudownie, niemal baśniowo (mało wiarygodnie) zbiegają się w końcówce, ale właśnie tego oczekuję jako czytelnik, choć oczywiście nie jest to do końca realistyczne. Jednak układanie poszczególnych wątków dopasowanych do siebie i uzupełniających się jak puzzle daje przyjemność i niemalże katharsis czytelnikowi w finale. Po prostu dobra, satysfakcjonująca lektura o złożoności życia, nieprzewidywalności naszych decyzji oraz o procesie tracenia i żałoby. No i o tym, jak niewiele wiemy o życiu swoich matek ;)

Absolutnie tak, choć pewnie nie dla każdego.
Kawał prawdziwego życia w konfrontacji z tym jak sami próbujemy siebie wymyślić.

Absolutnie tak, choć pewnie nie dla każdego.

Świetna, monumentalna lektura, napisana doskonale, z dużą dozą ironii i ilością zwrotów akcji. Opowiada historię Samuela, niezadowolonego z życia nauczyciela akademickiego, którego w dzieciństwie opuściła matka, a który teraz, w 2011 roku, odkrywa tajemnice jej życia. Powieść przenosi nas do roku 1968, czasów protestów studenckich, w których brała udział matka głównego bohatera. Jednak nie jest to jedyny wątek powieści, bowiem narrator równolegle snuje też opowieść o przyjacielu Samuela z dzieciństwa, jego ukochanej oraz innych osobach, które główny bohater spotkał na swojej drodze. Nie będę zresztą opowiadać, o czym ta książka jest, bowiem wątków tu bez liku. „Niksy“ to też doskonała opowieść o USA, gdzie szerzy się populizm (notabene książka została napisana przed Trumpem),a powtarzające się jak mantra opisy protestów można by odnieść do obecnych wydarzeń. W tle wielkiej historii są ludzie: wystraszeni i zagubieni. Choć zgadzam się, że wielowątkowość powieści może odstraszać i męczyć przy czytaniu, to mimo wszystko gorąco polecam.

• Literatura amerykańska