rozwiń zwiń

Booker 2019: nagrodzono Margaret Atwood i Bernardine Evaristo

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
15.10.2019

Nagroda Bookera 2019 trafiła do dwóch laureatek! Jury postanowiło nagrodzić Margaret Atwood za „The Testaments” i Bernardine Evaristo za „Girl, Woman, Other”, tym samym łamiąc regulamin. Pisarki podzielą między siebie nagrodę pieniężną.

Booker 2019: nagrodzono Margaret Atwood i Bernardine Evaristo

Nagrodę Bookera 2019 otrzymały:

Margaret Atwood za „The Testaments”, wyd. Vintage, Chatto & Windus

Uzasadnienie:

To dzika i piękna powieść, która dziś przemawia do nas z przekonaniem i mocą. Dla Margaret Atwood poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko, jednak ona szybuje.

Bernardine Evaristo za „Girl, Woman, Other”, wyd. Hamish Hamilton

Uzasadnienie:

Książka o współczesnej Wielkiej Brytanii i kobiecości, którą koniecznie trzeba przeczytać. To powieść o życiu czarnych brytyjskich rodzin, o ich walce o byt, o bólu, śmiechu, tęsknocie i miłości. Wykoszystując oszałamiający rytm, Evaristo zabiera nas w podróż przez międzypokoleniowe historie, poruszając się przez różne przestrzenie i dziedzictwa kulturowe: afrykańskie, karaibskie, europejskie. Poprzez dwanaścioro bohaterów przedstawia wzloty i upadki naszego życia społecznego. Są wśród nich artystki, bankierzy, nauczyciele, sprzątacze, gospodynie domowe, sportretowane w różnych momentach bycia kobietami, od dojrzewania, aż do starości. (...) Ta powieść zasługuje, by być czytana na głos, wystawiana na scenach i celebrowana przez media wszystkich rodzajów.


 

W historii Nagrody Bookera już dwukrotnie zdarzyło się, że wyróżniono dwóch twórców. W 1974 roku tę najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę literacką otrzymali Nadine Gordimer i Stanley Middleton, a w 1992 roku Michael Ondaatje oraz Barry Unsworth. Zapis w regulaminie, pozwalający nagradzać tylko jednego pisarza, przywrócono rok później. Tym bardziej zaskakuje więc decyzja jury, by Booker 2019 trafił w ręce dwóch autorek. Co istotne, tym razem nie przyznano jednak dwóch osobnych nagród – Atwood i Evaristo podzielą między siebie nagrodę pieniężną, która wynosi 50 tysięcy funtów.

 Przewodniczący jury, Peter Florence, tak skomentował wynik:

”Ostatnie dziesięć miesięcy były dziką przygodą. Dziś przez pięć godzin dyskutowaliśmy o książkach, które kochamy. Nie mogliśmy dojść do porozumienia przy dwóch z nich. Obie są fenomenalne i zachwycą czytelników, a także będą w nich rezonować przez lata, jakie przed nami.

Margaret Atwood otrzymała wcześniej Nagrodę Bookera w 2000 roku za „Ślepego zabójcę”. Była też kilkakrotnie nominowana – za „Opowieść podręcznej” (1986), „Kocie oko (1989), „Grace i Grace” (1996) i „Oryks i Derkacza” (2003). Tym razem jury postanowiło nagrodzić ją za kontynuację wydanej 33 lata temu powieści, czyniąc ją tym samym trzecią autorką w historii Bookera nagrodzoną za sequel.

Z kolei Bernardine Evaristo była nominowana po raz pierwszy, a „Girl, Woman, Other” jest jej ósmą powieścią wydaną w Wielkiej Brytanii. To pierwsza czarnoskóra autorka uhonorowana nagrodą Bookera.

Polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z jedną z wyróżnionych książek już niedługo, gdyż „Testamenty” ukażą się w naszym kraju w lutym, nakładem Wydawnictwa Wielka Litera. Nie mamy informacji, czy „Girl, Woman, Other” zostanie wydana po polsku.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nobel Hunter 16.10.2019 11:33
Czytelnik

Atwood, no tak. Opowieść podręcznej, dzięki udanej adaptacji serialowej stała się na powrót książką kultową. I jest w tym sens. Booker dla Atwood nie jest niespodzianką. W pozytywnym znaczeniu tego zwrotu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
16.10.2019 06:35
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Agnesto 15.10.2019 16:11
Czytelniczka

super

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy 15.10.2019 10:05
Czytelniczka

Brawa dla Margaret Atwood. Nobla nie dostała to chociaż Bookera! The Testaments, chociaż nie były na polski tłumaczone wyglądają na dalszy ciąg Opowieści Podręcznej. Drugiej autorki nie znam, ale też gratuluję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 15.10.2019 09:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post