Berlin 1945. Upadek

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Fall of Berlin 1945
historia

Nowe wydanie najgłośniejszej książki wybitnego brytyjskiego historyka! Dzięki nieznanym wcześniej dokumentom Antony Beevor dokonuje pasjonującej rekonstrukcji ostatnich miesięcy istnienia III Rzeszy. Berlin 1945. Upadek opowiada o fanatyzmie i odwadze, poświęceniu i żądzy zemsty. Przywołuje dni bezpardonowej walki, kiedy droga marszu zwycięskiej Armii Czerwonej spłynęła krwią ludności cywilnej, a szalone rozkazy zamkniętego w bunkrze Hitlera skazywały nawet czternastoletnich chłopców na pewną śmierć pod gąsienicami radzieckich czołgów. Beevor wyjaśnia motywy Stalina, gotowego poświęcić każdą liczbę żołnierzy, by zdobyć Berlin przed aliantami. Historia upadku miasta, której czytelnik staje się świadkiem, pokazuje, jak bardzo życie milionów ludzi zależało od decyzji polityków i dowódców. Epickie obrazy walk połączone z wstrząsającymi opisami zbrodni, morderstw i gwałtów odsłaniają okrutne oblicze wojny.

źródło opisu: opis własny

rafkuc | 2019-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 10 marca 2019

Ciekawa książka w warstwie anegdotycznej. Najbardziej szokująca jest skala gwałtów dokonanych przez żołnierzy Armii Czerwonej, nawet na kobietach pochodzących ze Związku Radzieckiego.
In minus – brak jakiejkolwiek informacji na temat działań Wojska Polskiego podczas zdobywania Berlina. Nie ma na ten temat ani jednego zdania (nie licząc, krótkiej wzmianki o walkach na Wale Pomorskim).
Zabrakło mi też jakiejkolwiek próby syntetycznego podejścia do tematu związanego z upadkiem III Rzeszy, ale być może nie taki cel postawił sobie Autor.

Janusz Watut | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Perwersyjna przyjemność gdy szkopy srały gacie łączy się z traumą gdy wkroczyły ruskie.

Lukasz_bartek | 2019-01-07
Przeczytana: 05 lipca 2017

Bardzo dobra książka od pierwszej do ostatniej strony. Polecam dla miłośników tematu drugiej wojny światowej

Arkalion | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Dla wszystkich pasjonatów 2 wojny światowej znakomita historyczna publikacja o ostatnich tygodniach i dniach najbardziej zbrodniczego państwa świata. Koniec III Rzeszy widziany oczyma zwykłych Niemców ,uciekinierów z Prus,nazistowskich przywódców, szeregowców i generałów,od styczniowej ofensywy 1945, aż po samobójstwo Hitlera pod kancelarią Rzeszy.Autor prostym językiem opisuje dramatyzm tych ostatnich dni wojny ,samobójczy opór wojsk hitlerowskich oraz błędy popełnione w dowodzeniu zarówno przez stronę Niemiecką, jak i Sowiecką ,zwłaszcza bezsensowne szafowanie życiem zwykłych żołnierzy. Mimo opisów styczniowej ofensywy sowieckiej na ziemiach polskich ,opisów wyparcia nazistów z Polski,walk o Poznań ,itp.,autor Polskę potraktował nad wyraz marginalnie. Zwłaszcza rzucało się w opisach zdobywania Berlina,w której przecież uczestniczyło 200 tyś Polaków. Autor nie raczył poświęcić tym ludziom nawet jednego akapitu,a przecież 200 tyś żołnierzy stanowiło bardzo poważną siłę. Kolega...

Natan | 2018-05-28
Przeczytana: 26 maja 2018

Lubię książki Beevora. Po pierwsze dobrze napisane. Po drugie dowiedziałem się paru rzeczy, których jeszcze nie wiedziałem.
Książka przedstawia zmierzch imperium Hitlera. Zrobił wiele aby zabrać Niemcy ze sobą do grobu. Nie udało mu się, choć było blisko.

Tomajewski | 2018-02-17

Książka ciekawie napisana, stanowi dobry przyczynek do głębszego zapoznania się z tematem ofensywy Armii Czerwonej w 1945 roku. Na pewno interesujące są w niej cytaty uczestników tych wydarzeń spisane podczas prywatnych rozmów.

amadar1 | 2017-12-21
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Nigdy dotąd nie byłem zwolennikiem tego typu literatury. Okropnie mnie nudziła. Okazuje się jednak, że bardzo się w tym względzie myliłem. To doskonała książka z pasją i dziennikarskim zacięciem kreśląca ostatnie miesiące wojny a zwłaszcza agonię przegranego Berlina. Miasta, które w czasie kilkunastu dni doświadczyło choć w części tego czego reszta Europy zwłaszcza tej wschodniej doświadczała od Niemców przez długie lata okupacji. Udziałem zwyczajnych ludzi stały się gwałty, egzekucje, głód i choroby. Mit wielkich aryjskich Niemiec zawalił się w gruzy pod którymi zaginęły chore idee przywódców i zwyczajni ludzie. Złamane charaktery i zniszczone ludzkie życia. Dramaty śmierci w ostatnich dniach wojny i przeżycia z którymi niejednokrotnie trudniej było żyć niż ginąć. To tyczyło przede wszystkich młodych dziewcząt gwałconych zbiorowo przez armię czerwoną. Zresztą nie mówimy tu tylko o młodych kobietach ale o kobietach w ogóle. Gwałcicielom wielokrotnie było wszystko jedno w jakim...

albanik1 | 2017-10-13

Świetnie napisana książka.

Maks | 2017-05-26
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Dla fanów II WŚ

Mariusz | 2017-05-09
Przeczytana: 05 maja 2017

Nie jestem fanem opisów walk, jednostek, strategii wojskowej. Jednak w tej książce czyta się je z wielką przyjemnością. Autor ma dar przekazywania informacji w bardzo interesujący sposób. Chylę czoła przed ogromem informacji z która musiał się zmierzyć by czytelnik dostał je w przejrzystej i ciekawej formie. W samej treści najbardziej zainteresowała mnie motywacja Niemców by dalej prowadzić walkę mimo zupełnie beznadziejnej sytuacji, ich poczucie obowiązku do samego końca. Świetna i godna polecenia pozycja.