Berlin 1945. Upadek

Seria: Znak Horyzont
Wydawnictwo: Znak
The Fall of Berlin 1945
historia

Nowe wydanie najgłośniejszej książki wybitnego brytyjskiego historyka! Dzięki nieznanym wcześniej dokumentom Antony Beevor dokonuje pasjonującej rekonstrukcji ostatnich miesięcy istnienia III Rzeszy. Berlin 1945. Upadek opowiada o fanatyzmie i odwadze, poświęceniu i żądzy zemsty. Przywołuje dni bezpardonowej walki, kiedy droga marszu zwycięskiej Armii Czerwonej spłynęła krwią ludności cywilnej, a szalone rozkazy zamkniętego w bunkrze Hitlera skazywały nawet czternastoletnich chłopców na pewną śmierć pod gąsienicami radzieckich czołgów. Beevor wyjaśnia motywy Stalina, gotowego poświęcić każdą liczbę żołnierzy, by zdobyć Berlin przed aliantami. Historia upadku miasta, której czytelnik staje się świadkiem, pokazuje, jak bardzo życie milionów ludzi zależało od decyzji polityków i dowódców. Epickie obrazy walk połączone z wstrząsającymi opisami zbrodni, morderstw i gwałtów odsłaniają okrutne oblicze wojny.

paweł | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Bardzo ciekawa pozycja,obowiązkowa dla wszystkich których, interesuję tematyka II wś.Czytając opinie,czytelników L.C jak zwykle, odnosi się wrażenie,że nie wszystkim dogodzi.Jednym podoba się bardziej, innym mniej,może i dobrze,ma to też dobre strony.Mnie książka,zupełnie usatysfakcjonowała.Autor porusza ostatnie tygodnie i dni,przed upadkiem Berlina, walkę o zdobycie miasta i wszystko co się z tym wiązało.Polecam:)

pietruszka | 2016-03-08
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra ale nie ma tej literackiej magii Stalingradu.

jestemtu | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

Nie ma krzty przesady w tych wszystkich opiniach zwracających uwagę na sposób i umiejętność pisania o historii przez Beevora. Czyta się doskonale. Polecam.

Meszuge | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Tematykę nowej książki znanego brytyjskiego historyka wystarczająco określa jej tytuł. Opracowań historycznych dotyczących upadku III Rzeszy napisano zapewne mnóstwo. Jedne są bardziej naukowe, inne bardziej popularne, aż do przygodowych włącznie. Beevora po prostu dobrze się czyta; niezły warsztat, właściwe wyważenie elementów historyczno-naukowych i ciekawostek.

Dwa zagadnienia zwróciły moją uwagę, rzuciły mi się w oczy szczególnie:

1. Zdecydowana większość książki opisuje działania Armii Radzieckiej; zachodni alianci błąkają się gdzieś tam w odległym tle.
2. Gwałty popełniane są przez żołnierzy ZSRR o rysach azjatyckich (zwykle, bardzo często, choć oczywiście nie zawsze).

Po lekturze można by odnieść wrażenie, że druga wojna światowa rozgrywała się tylko między Niemcami a Sowietami oraz że żadne inne wojska i nacje (Polacy, Niemcy, Amerykanie itd.) nie dokonywały gwałtów. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać, że Beevor prezentuje tu tylko operację berlińską i tylko kilka...

Bodzepor | 2013-12-16
Przeczytana: 2010 rok

Świetnie napisana książka, czyta się ją błyskawicznie. Jedynym minusem dla mnie jest to, że bardziej skupia się na opisach sytuacji wokół bitwy i historiach ludzi, aniżeli na samych walkach w mieście.

Łukasz | 2012-10-29
Przeczytana: styczeń 2011

Naprawdę bardzo dobra książka. Dostałem ją na święta i pomimo swojej grubości już po rozpoczęciu nowego roku przeczytałem ją w całości z wielkim zainteresowaniem.

Osobiście interesuję się II Wojną Światową, ale o wielu faktach poruszonych w niej nie wiedziałem. Książka porusza nie tylko same działania wojenne w ostatnich miesiącach wojny ale też wszystkie wcześniejsze wydarzenia, problemy które poprzedzały całą operację, często z bardzo dokładnym opisem przy użyciu map i archiwalnych zdjęć.

Szczególnie mocno zapamiętałem opisy autora który przedstawiał bestialskie zachowanie żołnierzy Armii Czerwonej w stosunku do miejscowej ludności (m.in. Polaków) a w szczególności do pojmanych Niemców po wyzwoleniu kolejnych terenów Rzeczpospolitej. Czytając następne rozdziały zacząłem zdawać sobie sprawę jak okrutny i bestialski potrafi być człowiek w stosunku do drugiej osoby.

Ta książka to nie tylko spora dawka historii, ale także wiernie ukazany obraz cierpienia - nie tych których nazywamy...

Paździoch | 2013-10-21

Świetnie napisana książka o końcowej fazie 2 wojny światowej.
Na każdej stronie słychać chrzęst machiny, która niszczy militarną, materialną i moralną siłę Niemiec. Machina nie zna pojęcia litości, a wręcz jest napędzana ideą unicestwienia wszystkiego co kojarzy się z niemieckim okupantem.

Kto przeczyta tę książkę ten zrozumie dlaczego w Gdańsku powstał pomnik krasnoarmiejca gwałcącego ciężarną Niemkę i dlaczego nie spodobał się on Rosjanom.

MIKA | 2015-08-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

To jest książka, którą moim zdaniem każdy powinien przeczytać. Trochę mi wstyd jak bardzo pokojowo wyobrażałam sobie zakończenie wojny. Książkę czyta się jednym tchem. Autor wspaniale opowiada historie konkretnych osób, wiele postaci przewija się przez całą książkę i obserwujemy ich wzloty i upadki. Wiele można wyczytać na temat cech narodowych Polaków, Niemców, Rosjan. Nie wszystko jest czarne albo białe. Jak strasznie byli traktowani ludzie każdej narodowości. Polityka...Literatura obowiązkowa!

Konkus | 2015-06-05
Przeczytana: czerwiec 2015

Bitwa o Berlin stanowiła dramatyczny koniec nazizmu, który przegrał walkę w Europie Środkowej z komunizmem, co zapewniło temu drugiemu kontrolę nad regionem przez ponad 40 lat. Katastrofalne skutki tej wojny odczuwamy jeszcze do dzisiaj. Dzięki brytyjskiemu historykowi możemy w całej pełni zobaczyć przebieg tego starcia. Książka nie jest jedynie opisem bitwy o stolicę III Rzeszy, nie ogranicza się też do wojskowych aspektów walk. Swoją opowieść Antony Beevor rozpoczyna od ofensywy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. Podążamy z wojskami Stalina przez tereny okupowanej Polski, Prusy Wschodnie i Pomorze, by następnie przekroczyć Odrę i znaleźć się na wzgórzach Seelow i w lasach Spreewaldu. Wielki finał to rywalizacja Żukowa i Koniewa o miano zdobywcy „gniazda faszystowskiej bestii”, jak propaganda radziecka określała Berlin. Wreszcie, śledzimy zdobywanie miasta. Poza prezentacją kampanii możemy poznać stosunki wewnątrz Armii Czerwonej, w tym brutalność jej dowódców oraz instytucji...

grzegorzzg | 2015-11-01
Przeczytana: 31 października 2015

Berlin 1945.Upadek to moja kolejna książka po Stalingradzie autorstwa Antony Beevora, pisarz naprawdę bardzo dobry i rzetelny, znający swoje rzemiosło.
Pisarz swojej książce przedstawia agonię miasta Berlin w ostatnich miesiącach wojny, opisuje nie tylko przeżycia głównych bohaterów ale i też zwykłych mieszkańców czy też żołnierzy biorących udział w tej walce.
Perełką w tej książce jest przedstawienie mniej znanych lub nawet nieznanych faktów dotyczących bitwy.
Dodam że Antony Beevor opisał upadek nie tylko miasta Berlin ale i też III Rzeszy Niemieckiej w sposób obiektywny oraz z perspektywy dwóch walczących przeciwników.
Mogę z całym przekonaniem polecić lekturę jako bardzo wartościową książkę.