Od Rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła. Konflikt Polsko-Ukraiński 1943-1947

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7,87 (135 ocen i 21 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
23
8
51
7
37
6
13
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308045763
liczba stron
524
kategoria
historia
język
polski
dodał
Michał

Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym kobiet, dzieci oraz starców, tysiące spalonych wsi oraz miasteczek, ponad półtora miliona wysiedlonych ludzi, zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i pozostawienia dorobku swojego życia. Pod tymi liczbami kryje się porażający obraz historii, którą współdzielimy z Ukrainą. Pierwsza popularnonaukowa książka stanowiąca pełen zarys stosunków...

Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym kobiet, dzieci oraz starców, tysiące spalonych wsi oraz miasteczek, ponad półtora miliona wysiedlonych ludzi, zmuszonych do opuszczenia rodzinnych stron i pozostawienia dorobku swojego życia. Pod tymi liczbami kryje się porażający obraz historii, którą współdzielimy z Ukrainą.

Pierwsza popularnonaukowa książka stanowiąca pełen zarys stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1947. Autor przedstawia przebieg krwawego konfliktu jaki rozgorzał pomiędzy Polakami i Ukraińcami, a którego ramy chronologiczne wyznaczają dwa często przywoływane wydarzenia historyczne: rzeź wołyńska, czyli czystka etniczna dokonana na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku, oraz akcja "Wisła", przymusowe wysiedlenia Ukraińców z południowo-wschodniej Polski. Zatrważający bilans konfliktu do dziś ciąży na zbiorowej pamięci Polaków i Ukraińców.

W swojej książce Grzegorz Motyka opowiada o najtrudniejszym okresie w dziejach dwóch narodów, kreśląc obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Dr hab. Grzegorz Motyka (ur. 1967 r.) - w 1992 r. ukończył studia historyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Autor i współautor kilku książek m.in. Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948, Warszawa 1999 (otrzymała Nagrodę "Przeglądu Wschodniego" i Nagrodę Historyczną "Polityki") oraz Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, Warszawa 2006 (Nagroda Klio). Ostatnio wydał W kręgu "Łun w Bieszczadach", Warszawa 2009. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych zamieszczanych np. w "Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych" oraz w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczypospolitej", "Polityce" i "Newsweeku".

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (446)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 463
Hipek | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2013

Trudny kawałek historii. Tragedie ludzkie. Ukraińcy walczący o czystość etniczną swoich ziem z przekonaniem, że koniec drugiej wojny świtowej da im niepodległość. Nie dał. Za to czekała na nich akcja czyszczenia, również po polskiej stronie granicy z ZSRR - Akcja Wisła. Oczywiście Polacy pamiętają Stepanowi Banderze Wołyń. Ale z punktu widzenia Ukrainy to był zryw patriotyczny... Książka przedstawia przebieg rzezi wołyńskiej i jej następstwa. Ciekawa lektura dla osób internujących się historią.

książek: 474
Anna | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

Jedno z lepszych i napisanych naprawdę przystępnym językiem opracowań dotyczące konfiktów polsko-ukraińskich na przestrzeni II wojny światowej oraz czasów tuż przed nią i po niej. Nie będę się tu rozwodziła nad okrucieństwem baderowców czy tym kto miał rację w sporach. Najważniejszy, a zarazem najstraszniejszy okazał się skutek - dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, setki tysięcy wysiedlonych, często pozostałych bez dachu nad głową.
Książki takie jak ta powinny znaleźć się w każdej domowej biblioteczce, aby ludzie byli uświadomieni jak niewiele potrzeba do rozbudzenia w sobie nienawiści wobec drugiego człowieka.

książek: 1977
Getos | 2013-10-27
Przeczytana: 26 października 2013

Bardzo ciekawa pozycja dotycząca stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1947. Autor skupia się na ukazaniu okresu od rzezi wołyńskiej, przez rzeź w Galicji, akcje odwetowe i kończy krótkim opisem akcji "Wisła" (przesiedlenia 140 tys. Ukraińców) prowadzonej przez oddziały polskie dowodzone przez gen. Stefana Mossora. W tych straszliwych wydarzeniach zginęło około 60 tys. Polaków, a w akcjach odwetowych poniosło śmierć 3 tys. Ukraińców. Książka Grzegorza Motyki jest napisana bardzo przejrzyście, Autor dobrze "porządkuje" genezę i przebieg tych straszliwych wydarzeń. Bardzo podoba mi się, że praca nie koncentruje się na opisywaniu brutalnych szczegółów zbrodni, Autor ten brutalizm jedynie sygnalizuje. Główny cel tej pracy to pokazanie historii konfliktu bez zbytniego epatowania samymi szczegółami zbrodni, które na prawdę jeżą włos na głowie. Autor stara się zachować obiektywność, więc nie stroni od opisów akcji odwetowych prowadzonych przez Polaków. Główną treścią są jednak...

książek: 1513
Beata | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Książka , która zasługuje na bardzo wysoka notę.Odrobiłam kolejna lekcję historii.Zrozumiale, kompetentnie i bezstronnie autor podejmuje temat trudny w dyskusji.Konflikt polsko-ukraiński budzi wiele emocji,metody walki są tak przerażające,że trudno o usprawiedliwienie tych , którzy toczyli bój.Jednak największą karę ponieśli niewinni - ludność cywilna zarówno polska jak i ukraińska tylko dlatego , że znajdowali się na ziemiach swoich przodków.
Polecam.

książek: 417
paweł | 2013-02-15
Przeczytana: 14 listopada 2012

Książka przedstawia trudny okres w naszych dziejach.

książek: 52
Jurek | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Książkę przeczytałem jakiś rok temu, natomiast przypomniałem sobie o niej przy okazji obecnych (październik 2014) wydarzeń na Ukrainie – i z tego miejsca chciałbym ją gorąco polecić, bo posiada ona wiele zalet, w tym jedną ogromną: nie jest dziełem stronniczym , a o to niełatwo w przypadku tak trudnego i drażliwego tematu. Cecha ta jest szczególnie cenna w obecnym czasie, zważywszy na ilość propagandy (z racji naszej obecnej przynależności politycznej – propagandy proukraińskiej) wylewającej się ze wszelkich możliwych źródeł, dla niepoznaki zwanych „źródłami informacji”.
Wracając do książki - jak twierdzi sam Autor jest to praca popularnonaukowa, jednak (na szczęście!) nie przypomina słynnych „Złotych żniw” Grossa, gdzie kilka faktów i poszlak pływa swobodnie w morzu interpretacji i spekulacji. W przypadku książki Motyki „popularny” jest jedynie styl pisania, dzięki czemu pięćsetstronicowe dzieło mija szybko jak zbiór opowiadań. Cała reszta jest jak najbardziej „naukowa”, pełna...

książek: 309
Keys | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Kolejna bardzo dobra książka Grzegorza Motyki, która powinna być lekturą obowiązkową dla wszelkiego rodzaju gimbopatriotów, którzy zalewają swymi "mądrościami" każdy zakątek internetu, gdzie chociaż napomknie się o Ukrainie. Niestety objętość tej książki sprawi, że niewiele po nią sięgnie (dużo łatwiejsze do przełknięcia są przecież internetowe filmy na yt, czy komentarze kolegów na fb, a to chyba są główne źródła wiedzy o wydarzeniach na Wołyniu i Galicji osób komentujących w internecie).Z II strony zawsze można prz*pierdolić takim tomiszczem w pusty szowinistyczny łeb ];-> (zwracam uwagę, że jestem nacjonalistą)
Motyka nie wybiela ani Polaków, ani tym bardziej ciężko mu zarzucić obronę działań UPA (przez co czystą aberracją jest nazywanie go "banderowcem", a to niestety czasami przewija się w komentarzach internetowych). Nie ma u niego nacji, której by nie wytykał zbrodni,kolaboracji z sowietami (tutaj kilka "niepopularnych" w głównym nurcie przykładów działań narodu...

książek: 125
LadyBlackCat | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Bez przeczytania tej książki zrozumienie tego, co stało się Wołyniu w 1943r.i tego, co działo się na innym terenie naszego państwa w tym samym czasie, nie jest możliwe. Film Smarzowskiego „Wołyń” to pewna sygnalizacja, że takie wydarzenia miały miejsce. Książka Szabłowskiego „Sprawiedliwi zdrajcy” z kolei to spojrzenie na konflikt z punktu widzenia jednostki i jej przeżyć, od strony psychologii. „Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” to zaś coś w rodzaju biblii z zakresu stosunków polsko – ukraińskich. Książka jest i dla zupełnych ignorantów w tym temacie, jak też i dla tych, którzy interesują się tymi zagadnieniami. Napisana jest przystępnym językiem, jest też sporo zdjęć.


Prof. Motyka przedstawia podłoże, szuka przyczyn, opisuje realizację ludobójstwa. Mimo, że w tytule mowa jest o latach 1943- 1947, to w książce jest też szkic wcześniejszej historii polsko - ukraińskiej, z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Autor opisuje wydarzenia z jednej strony...

książek: 0

Książka "Od rzezi wołyńskiej do Akcji Wisła" stanowi bardzo dobre kompendium na temat stosunków polsko-ukraińskich w latach II wojny światowej i krótko po jej zakończeniu. Autor w przystępny sposób opisuje ciąg zdarzeń, który doprowadził do krwawych czystek na Wołyniu i we Wschodniej Galicji z rąk ukraińskich nacjonalistów.
Niestety, odnoszę wrażenie, że Autor momentami za bardzo odbiegł od tematu pracy, skupiając się zbyt mocno na... historii OUN/UPA. Opisuje w książce różne zjazdy zarządu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, rozkazów i wytycznych co do działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii, które skutkowały ludobójczymi akcjami przeciwko ludności polskiej. Wydaje mi się, że trochę za dużo było o historii UPA, a za mało o samym konflikcie etnicznym na południowo-wschodnich Kresach.

Generalnie, co do zawartości książki - mogło być lepiej.

książek: 1016
rokita49 Boruta | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Książka porządkuje wiedzę o tamtych wydarzeniach i ostrożnie podchodzi
do wielu mitów po obu stronach.Trochę jałowe wydaja mi się roztrząsania historyków,czy Rzeź Wołyńska była ludobójstwem,czystką etniczną ,a może ludobójstwem etnicznym.Uważam,że w każdym przypadku gdy dochodziło do mordowania niemowląt i dzieci,taka zbrodnia była ludobójstwem i nie ulega przedawnieniu.

zobacz kolejne z 436 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd