O jeden most za daleko

A Bridge too Far
9788373019089
historyczna

Inne wydania

O jeden most za daleko to historia "Market-Garden", jednej z najdrama­tycz­niej­szych operacji II woj­ny światowej, bitwy, która miała doprowadzić do zwycięstwa aliantów już w 1944 ro­ku, a przyniosła im tylko straty - niemal dwukrotnie więcej ofiar niż lą­do­­wa­nie w Normandii. Autor żywym piórem korespon­denta wo­jen­nego i z pie­czo­ło­wi­­tością historyka relacjonuje przebieg największej połą­czo­nej ope­racji wojsk powie­trz­­­no­desantowych i pancernych tej wojny, pisze o nie­kom­pe­ten­cji i arogancji najwyż­szych dowódców, zawziętości i przed­siębiorczości żoł­nie­­rzy, poś­wię­ceniu i za­gubie­niu cywili, ożywia zdarzenia o wy­miarze heroicznym, ale i ko­micz­nym. Polskie­go czy­tel­­nika na pewno zainteresują losy walczących pod Arnhem żołnierzy 1. Samo­dziel­nej Bry­­ga­dy Spadochronowej gen. Sosabowskiego, a także to... że nie tylko Pola­cy są dum­­ni ze swoich "wspaniałych klęsk".
Książka ta jak niewiele innych miała szczęście do ekranizacji. Nakręcony w 1977 roku przez Richarda Attenborough film z udziałem takich sław jak Robert Redford, Sean Connery, Gene Hackman i Anthony Hopkins uważany jest za arcydzieło ga­tun­ku.

źródło opisu: Rebis, 2007

Spooky | 2011-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Po kilku latach ponownie zetknąłem się z twórczością Corneliusa Ryana. Pierwsza książka pisarza, którą przeczytałem, „Najdłuższy dzień”, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Ryan przedstawił znane fakty czyniąc z nich losy zwykłych żołnierzy. Uczyniło to reportaż historyczny emocjonującą powieścią. Przy okazji „O jeden most za daleko” zostały powtórzone te same schematy. I znów: otrzymaliśmy dzieło najwyższej klasy.

Tym razem dziennikarz pokusił się opisać słynną operację „Market-Garden”. Atak odbył się w drugiej połowie września 1944 roku, w Holandii. Jego głównym celem było opanowanie ważnych mostów w Niderlandach, aby dostać się na teren III Rzeszy i tym samym szybciej zakończyć konflikt. Jednak, na skutek szeregu okoliczności, to, jak się z początku wydawało, łatwe zadanie, zamienia się w piekło. Niemal całkowity brak łączności radiowej, zacięty opór przeciwnika, problemy z kolejnymi zrzutami „odcinają” żołnierzy i skazują ich na desperacką walkę o mosty.

Tak jak w...

Świetna książka. Opis przebiegu operacji Market-Garden czyli desantu aliantów w Holandii we wrześniu 1944 roku, której celem było przechwycenie drogi i mostów prowadzących do Renu i w końcu do Niemiec. Mnóstwo szczegółowych opisów działań zbrojnych i poszczególnych epizodów. Autor skupia się na działaniach pojedynczych żołnierzy lub oddziałów. Nie zapomniał też o roli Polaków w tej operacji. Czyta się szybko i z zapartym tchem. Na podstawie książki nakręcono również film o tym samym tytule.

Biały | 2013-10-21
Przeczytana: 24 października 2013

Już choćby za to,że autor nie zapomniał wspomnieć o roli Sosabowskiego i jego rozsądnej opinii na temat szans operacji warto tę książkę przeczytać. Rzadko zdarza się, szczególnie u historyków anglosaskich, by Polacy byli przedstawiani w pozytywnym świetle. Ta książka nie jest napisana na klęczkach i za to kolejny plus dla autora.

Hipolais | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Przyznam się szczerze, że trochę się wymęczyłem przechodząc przez kolejne karty tej książki, ale dotarłem wreszcie do ostatniej strony, byłem dzielny jak żołnierze walczący w Niderlandach. Książka zdecydowanie dla pasjonatów i znawców literatury II wojny

Zbigv | 2014-11-25

Relacja z operacji Market Garden, "przegranej" bitwy o holenderskie mosty. Na uwagę zasługuje fakt, że w operacji brała udział polska I Samodzielna Brygada Spadochronowa, dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego. W ekranizacji z roku 1977r o tym samym tytule co książka, odtwórcą roli dowódcy polskich spadochroniarzy był Gene Hackman.
Jest to obowiązkowa lektura dla osób interesujących się historią II wojny światowej.

Hanau | 2014-02-10

Podobnie jak poprzednia, również ta książka jest majstersztykiem. Napisana żywym językiem, towarzyszymy żołnierzom sprzymierzonych podczas walk w Holandii

WarHammster | 2016-07-20

Malując figurki spadochroniarzy 1SBS gen. Sosabowskiego, pomyślałem, że muszę wczytać się w ten kawałek historii. Książkę kupiłem od bazarowego żula, i tak za 2 zł stałem się właścicielem przeboskiego historycznego źródła.

Kulisz | 2011-12-04

Najlepsza książka wojenna.

krystyna kalinowska | 2012-03-15

Opisane lądowanie w Normandii wojsk aliandzkich

emce | 2016-11-27