Wytropić Eichmanna. Pościg za największym zbrodniarzem w historii

Wydawnictwo: Znak
Hunting Eichmann
literatura faktu
Ag2S

Porywająca niczym thriller opowieść o polowaniu na Adolfa Eichmanna. Adolf Eichmann codziennie rano siadał za biurkiem i – jak sam mówił – „wykonywał swoją pracę najlepiej, jak potrafił”. To on stworzył perfekcyjny plan przemysłowego mordowania ludzi w komorach gazowych. Człowiek, na którym ciążyła odpowiedzialność za dokonanie największej zbrodni w historii ludzkości, długo pozostawał...

Porywająca niczym thriller opowieść o polowaniu na Adolfa Eichmanna.

Człowiek, na którym ciążyła odpowiedzialność za dokonanie największej zbrodni w historii ludzkości, długo pozostawał bezkarny. Po upadku III Rzeszy udało mu się wymknąć z rąk sprawiedliwości i uniknąć procesu w Norymberdze. Przez 15 lat mylił tropy i działał niczym najlepszy agent wywiadu, który nie chce zostać zdemaskowany. Jego kamuflaż był doskonały – zbrodniarz pilnował nawet tego, aby nigdy go nie sfotografowano.
Trafił jednak na równych sobie przeciwników, którzy nie zapomnieli o nadzorcy nazistowskiej machiny śmierci. Dawne ofiary postanowiły wytropić Adolfa Eichmanna.

Książka Neala Bascomba przedstawia znakomicie udokumentowaną historię pościgu prowadzonego przez izraelskie służby specjalne. Jego przebieg, a potem operacja schwytania Eichmanna są opisane w sposób, którego nie powstydziliby się Robert Ludlum czy Frederick Forsyth.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Monika | 2019-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2019

Świetna książka, którą czyta się z zapartym tchem.
Adolf Eichmann, to jeden z największych zbrodniarzy wojennych. Przez 15 lat udawało mu się uniknąć odpowiedzialności za działalność wojenną. Mało tego, jak sam twierdził, był niewinny, bo wykonywał tylko rozkazy. Członkowie izraelskiego wywiadu, którzy przeżyli holocaust, a stracili w nim swoich najbliższych, brali udział w brawurowej akcji porwania i przetransportowania Eichmanna do Izraela, gdzie planowano postawić go przed sądem. Akcja była ściśle tajna, a jej niepowodzenie niosło ze sobą poważne skutki.
Autor rewelacyjnie opisał przygotowania do planowanej akcji, samą akcję, oczekiwanie na bezpieczne opuszczenie ziemi argentyńskiej. Trochę mniej stron poświęcił na zrelacjonowanie samego procesu zbrodniarza, ale i tak uważam, że jest to dobra książka.

Monika | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Rewelacja!!!

Czytało się jak powieść sensacyjną, ale gdy od czasu do czasu pojawiała się refleksja, że to wszystko prawda, to mróz przechodził człowiekowi po kościach.

Eichmann w swojej opinii niewinny, tylko "wykonywał rozkazy". W rzeczywistości zwyrodniały morderca odpowiedzialny za śmierć milionów Żydów.

Dla mnie najbardziej fascynujące były opisy poszukiwania tego zbrodniarza. A już same przygotowania do jego porwania to crème de la crème całej opowieści.

Wiele gorzkich refleksji towarzyszyło mi podczas tej pasjonującej lektury. Przede wszystkim szokujące dla mnie było jak silne były pronazistowskie tendencje w powojennym świecie. Po Holokauście!!!
A po drugie jak wielu "ludzi dobrej woli" spotykał Eichmann w czasie swojego ukrywania się. Europę opuścił w 1950 roku! Porwany został w 1960 roku! 15 lat po wojnie! Wielu mu pomagało...także w Kościele katolickim...

Bardzo, bardzo polecam lekturę. Znakomita książka.

IM8 | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Osoby interesujące się tematyką polowań na nazistów po zakończeniu drugiej wojny światowej z pewnością znają historię wytropienia i złapania Adolfa Eichmanna w Argentynie, zatem z ciekawością sięgnęłam po książkę „Wytropić Eichmanna” Neala Bascomba, amerykańskiego dziennikarza i autora.
Historia przedstawiona w książce zaczyna od opisu organizowania przez Eichmanna wywózek węgierskich Żydów do obozu w Auschwitz. W połowie 1944 roku zaczęły wyjeżdżać transporty z węgierskimi Żydami do Auschwitz, wywieziono ponad 400 tys. ludzi. A przecież już wtedy Niemcy wiedzieli, że wojna jest przegrana. Rosjanie wyzwolili obóz w Oświęcimiu w styczniu 1945 roku, czyli to zaledwie pół roku przed końcem działania tej „machiny śmierci”. Człowiek zastanawia po co ? Jak można być tak zniewolonym przez ideologię, w tym przypadku nazistowską.
Następnie śledzimy kolejne losy Adolfa Eichmanna, zakończenie wojny, jego ukrywanie się w Niemczech i wreszcie ucieczka do Argentyny przez Watykan, przy pomocy...

GrzegorzIgnacy | 2018-06-05
Przeczytana: 27 maja 2014

Wielu z prominentnych działaczy nazistowskiej partii Niemiec nie odpowiedziało za popieranie zbrodniczego reżimu Hitlera oraz branie udziału w zbrodniach przez niego przygotowanych. "Wytropić Eichmanna..." to opowieść o jednym z rozdziałów pogoni za zbrodniarzem, o walce na rzecz sprawiedliwości i zadośćuczynienia wyrządzonym krzywdom.
Nazwisko Adolfa Eichmann wymieniane jest jednym tchem obok innych osób odpowiedzialnych za ludobójstwo takich jak doktor Mengele, Heinrich Himmler czy Rudolf Hoess. Neal Bascomb, w bardzo przejrzysty i wciągający sposób, przedstawia krucjatę żydowskich bojowników, agentów Mosadu zmierzającą do ujęcia tego nazistowskiego działacza. Przedstawia fakty z życia Eichmanna, jego drogę w górę drabiny nazistowskiego systemu zagłady. Ukoronowaniem kariery Eichmanna była rola koordynatora i wykonawcy planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Zniszczenie narodu żydowskiego w...

DrPianoman | 2017-12-14

Kapitalna opowieść, niemal kompletna w każdym wątku. Co istotne - pokazuje bardzo rzeczową, wręcz chłodną relację ze wszystkich zawartych w niej wydarzeń. Nikt w książce nie jest wybielany, wszyscy bohaterowie popełniają ludzkie błędy i jednocześnie czynią rzeczy niezwykłe. Po lekturze pozostają interesujące (wręcz dziwne) wrażenia: po pierwsze Eichmann jest pokazany rzeczywiście, jako ów "księgowy Holocaustu". Wydaje się, że to kolejny z trybików maszyny śmierci, który bezpośrednio nie ubrudził sobie rąk, ale niechybnie przyczynił się do jej przerażającego działania. Tym niemniej wręcz zaskakuje jego "zimne" podejście do "obowiązków". Po wtóre: obraz powojennego świata, w szczególności Niemiec Zachodnich i wcale nie taka gorączkowa chęć do tropienia nazistów przez samych Niemców. Czytając książkę widać wyraźnie, jak totalitaryzm wgryza się i trawi tkankę państwową, jak niesamowicie, na kształt złośliwego nowotworu, trudno pozbyć się go z organizmu jeśli tylko pozwolić mu urosnąć....

Rakij | 2017-09-27
Przeczytana: kwiecień 2017

Świetna książka. Momentami trzymała w napięciu jak rasowy thriller.

ira | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 września 2017

Choć raz opis na okładce odpowiada prawdzie...
Książkę Bascomba rzeczywiście czyta się jak dobry kryminał. Otworzyłam ją pewnego popołudnia i nagle okazało się, że to już strona sto dziesiąta. Zanim mrugnęłam drugi raz, ekipa już była w przedprogach, akcja się rozpoczynała. I byłam przekonana, że akcja porwania Eichmanna zajmie 5-10 stron i resztę książki, wcale pokaźną, będzie stanowił opis procesu. Kolejny błąd, kiedy akcja została zakończona powodzeniem, do końca lektury zostało marne 20 stron...
Nie wiem, na czym ten fenomen polega, strony lecą przez palce, a czytelnik nie nudzi się nawet przez chwilę. A po zamknięciu książki czuje się ogromny niedosyt - choć przecież powiedziano wszystko, z wyjątkową dbałością o szczegóły i źródła.
Cóż. To chyba po prostu świetna książka jest.

mike79 | 2017-08-19

Oczekiwałem czegoś innego. Zbyt dużo szczegółów odnoszących się zwłaszcza do nazwisk.... ciezko sie polapac. Dla mnie zdecydowanie za mało opisu procesu ... brak głębszej refleksji nad motywami postępowania zbrodniarza. Książka bardziej przypomina kronikę niż powieść szpiegowską jak to reklamuje wydawca na tylnej okładce.

Skylla | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Świetnie napisana i momentami wręcz porywająca opowieść, która niestety wyraźnie traci impet we fragmencie drugiej części. Dostajemy wtedy nadmiar rozważań wewnętrznych wszystkich po kolei uczestników pościgu, co prawdę mówiąc zaczęło mnie nużyć. Poza tym najwyższy poziom. Pouczające na pewno jest porównanie realnej pracy wywiadów z obrazem jaki można sobie wyrobić po obejrzeniu np. Bonda:-). Zdecydowanie warto.

Paweł Pełka | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Pasjonująca książka. Autor pokazał, jak można napisać pozycję historyczną w taki sposób, aby nie można się od niej oderwać. Świetnie nakreślony portret zbrodniarza. Ze skrupulatnością opisany przebieg akcji izraelskich agentów, którzy nie ustrzegli się błędów, ale dopięli swego. To chyba moja książka tego roku na sam jego finał.