Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera

Andrzej Goździkowski
Andrzej Goździkowski II wojna światowa kontrofensywa front zachodni

Zapraszam do mojej recenzji:

Zapraszam do mojej recenzji:

Vintage Beevor, można by rzecz. Na pewno pozycja należąca do ścisłego topu publikacji tego autora. Tekst dobrze oddaje rozpaczliwość Ofensywy w Ardenach (Battle of the Bulge),jak to często mawiają anglojęzyczni historycy - "Hitler's last gamble." Niestety było to ryzyko, które na dłuższą metę nie miało najmniejszych szans powodzenia. Sama przewaga materiałowa i sprzętowa Aliantów była w tym momencie, mimo początkowego sporego zaskoczenia, potężna. Na pewno jedną z przyczyn początkowych umiarkowanych sukcesów Niemców i wyłomu we froncie, było zbytnie samozadowolenie i pyszałkowatość przede wszystkim głównodowodzących poszczególnymi armiami zgrupowania alianckiego. Opis walk w lesie Hürtgen jest genialny, niezwykle plastyczny i namacalny - czytelnik odczuwa na własnej skórze trudy walki na tak wymagającym leśnym terenie. Książka - samograj. Godna polecenia.

Książka przedstawia obszerną relację z bitwy, czerpiąc z wielu różnych źródeł, w tym osobistych relacji żołnierzy po obu stronach konfliktu.

Książka jest dobrze skonstruowana, z przejrzystą chronologią wydarzeń, która pomaga czytelnikom zrozumieć przebieg bitwy i strategiczne decyzje podjęte przez obie strony. Beevor bada również kontekst polityczny i czynniki, które doprowadziły do ofensywy w Ardenach, rzucając światło na szerszy zakres wojny.

Jedną z mocnych stron jest zdolność Beevora do oddania ludzkiego elementu konfliktu. Poprzez włączenie osobistych relacji i anegdot maluje żywy obraz wyzwań i trudności, przed którymi stanęli żołnierze, a także odwagi i determinacji, które charakteryzowały ich działania. Książka nie stroni od poruszania mroczniejszych aspektów bitwy, takich jak zbrodnie wojenne popełnione przez obie strony, co dodaje głębi i niuansów narracji.

Jeśli w książce jest jakaś słabość, to polega ona na okazjonalnej powtarzalności pewnych punktów i szerokim stosowaniu terminologii wojskowej, co może być trudne dla czytelników nieobeznanych z tematyką. Wady te są jednak stosunkowo niewielkie i nie wpływają znacząco na ogólną jakość książki.

Wielokrotnie wizytowałem tereny tzw. Bitwy Ardeńskiej. A jest co zwiedzać, podziwiać krajobrazy, spacerować, wąskimi uliczkami wsi i miasteczek leżących w okolicach Bastogne, w zasięgu działań wojennych z końca 1944-tego roku.
Książka jest obowiązkową dla osób interesujących się zarówno historią II wojny światowej ogólnie, jak i tych których którzy lubią na mapach, bądź osobiście, w terenie, szukać odpowiedzi na pytania: -dlaczego się powiodło? albo: co poszło nie tak. Na przykład w Lesie Hurtgen.

Miałem to szczęście, że mogłem zwiedzić Bastogne i okolice. Niesamowite muzeum i miejsca znane z książki. Świetna lektura człowiek czuje mróz w okopie i czeka na odsiecz. Kiedy jeszcze można to sobie wyobrazić na miejscu, ufff!

Kapitalna książka poświęcona przygotowaniom do "ataku ostatniej szansy" III Rzeszy w Ardenach w końcówce 1944 roku, przebiegowi walk (z podziałem na poszczególne dni) w czasie operacji oraz relacjom między dowódcami w obozie Aliantów.

Dałbym notę 10, gdyby Beevor nieco bardziej rozwinął opis schyłku walk w Ardenach.

Bardzo dobra pozycja. Ciekawa ,rzetelna i obiektywna. Książka godna polecenia dla wszystkich zainteresowanych tematem II WŚ.

Bardzo obszerny materiał na temat naj krwawszej bitwy frontu Zachodniego, Jak zawsze Beevor nie zawodzi. Ma bardzo lekki styl pisania książka się nie dłuży a opisy bitewne zapierają dech w piersiach

Beevor, to nazwisko jest rękojmią dobrej historycznej narracji. Książka godna polecenia, ciekawie napisana, obiektywna. Pokazuje, że anglosasi, a właściwie Amerykanie potrafili walczyć również wtedy gdy nie mieli przytłaczającej przewagi. Pomstrzymujac hitlerowską (dosłownie) ofensywę jankesi potrafia wytrwać i walczyć z przeważajacym wrogiem w zimnie, głodzie i depresji. Historyk zwraca uwagę na bardzo ważny wątek każdej wojny, odporność psychiczną na stres pola walki, stres związany z ciągłym zagrożeniem życia. Jakże to inne i prawdziwe od naszego podejścia do historii, że tylko mysliwmy o ojczyźnie, forsujemy rzeki, zdobywamy perymetr - a człowiek i jego strach?
Warto też zauważyć, że brytyjski autor często piętnuje Montgomerego. No, w innych książkach pan Anthony też mu nie pobłaża.

Ja wiem, że jest bardzo dobra, za dużo książek z takiej dziedziny czytałem, by przegapić. Niestety dla każdego, kto nie lubi czytać z otwartą mapą i nie jest za pan brat z wojskowością (podział, liczebność jednostek, podległości) lektura nie do przyjęcia. Dobra, ale i wymagająca rzecz.

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa