Obywatele w mundurach

Tłumaczenie: Janina Kumaniecka
Wydawnictwo: Magnum
The U.S. Army from the Normandy beaches to the Bulge to the surrender of Germany, June 7, 1944-May 7, 1945
historyczna
Nagore

Kontynuacja wcześniejszej książki Stephena E. Ambrose'a D-Day. W swej nowej książce, która również stała się wielkim bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, autor opowiada o losach zwykłych żołnierzy w ostatniej fazie II wojny światowej. Źródłem stały się wspomnienia, dzienniki oraz korespondencja do rodzin i przyjaciół.

Zagór | 2014-05-22
Przeczytana: maj 2014

Sięgając kolejny raz po literaturę o europejskim teatrze działań wojennych, na dodatek tego samego autora, spodziewałem się, że będę już trochę uodporniony na straszne obrazy wojny. Myliłem się - w czasie lektury gorycz odczuwałem bardziej niż przy "Kompanii Braci" czy "D-Day", szczególnie, że Ambrose dużo częściej czytelnikowi przypomina kim są tytułowi "Obywatele w mundurach". Tymi obywatelami są zwykli chłopcy, którzy w większości ledwo skończyli maturę, a w przypadku żołnierzy niemieckich byli to nawet piętnastolatkowie. Kiedy zwykły ich rówieśnik musi jedynie podjąć decyzję o własnym życiu w przyszłości, oni musieli decydować o życiu innych ludzi, skupiając się głównie na teraźniejszości, często nawet tracąc nadzieję na jakąkolwiek przyszłość. W odróżnieniu od wielu innych opracowań na temat ETDW - zamiast na wielkich dowódcach, skupia się na jednostkach opisując jak wyglądało życie oraz walka zwykłego szeregowca czy oficera. Poprzednie książki Stephena E. Ambrose'a oczywiście...

Fuzja | 2014-04-03

Kompania braci to jeden z najbardziej znanych seriali wojennych. Większość jego miłośników zdaje sobie sprawę z tego, że główni producenci, czyli Tom Hanks i Stephen Spielberg przy jego realizacji garściami czerpali z książki autorstwa Stephena E. Ambrose’a pod tym samym tytułem. To właśnie tą publikacją autor zaskarbił sobie szacunek oraz sympatię wielu fanów historii II wojny światowej. Obywatele w mundurach to kolejna obowiązkowa pozycja dla każdego fascynata tej tematyki. W Polsce książka ukazała się, tak samo jak np. D-Day, czy też wspomniana już Kompania braci, za sprawą, specjalizującego się w publikacjach około-historycznych, wydawnictwa Magnum.

Obywatele w mundurach stanowią kontynuację D-Day, tak więc w książce opisane zostały działania wojenne mające miejsce na froncie zachodnim w latach od 1944 roku do 1945 roku, z wyłączeniem lądowania w Normandii, które przedstawione jest w Obywatelach jedynie pobieżnie. Ważnym elementem tego tekstu jest przedstawienie większości...

anetapzn | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Jest to doskonała książka opowiadająca przede wszystkim o zbrodniach i wydarzeniach wojennych, jakie miały miejsce na frontach II wojny światowej w tytułowym okresie. Poza lądowaniem w Normandii, mamy przedstawiony cały przebieg wojny w okresie od 07 czerwca 1944 roku do 07 maja 1945 roku. Przeciwników samych walk, wojennych starć uspokajam - nie o tym traktuje ta książka (no, może nie przede wszystkim o tym). Jej kwintesencją są tytułowi obywatele w mundurach, czyli żołnierze, szeregowcy, zwykli, najzwyczajniejsi ludzie, którzy częstokroć wbrew sobie brali udział w wojennym koszmarze. Oczywiście, autor wspomina o walkach, o planach wojennych dowódców, o manewrach, o wojnie jako takiej, ale to wszystko jest tylko tłem dla ukazania zwykłych ludzi, którzy zostali wyrwani z własnego domu i przetransportowani na linię frontu. Ambrose opowiada o nich, o ich uczuciach, o dniu codziennym.
Książka oparta jest przede wszystkim na materiałach archiwalnych, sprawozdaniach, raportach, ale...

jarr74 | 2014-03-11
Przeczytana: marzec 2014

Jest to opowieść o szeregowcach i młodszych oficerach, o ludziach którzy uczestniczyli w walkach. Mówi o tym kim byli, jak walczyli, dlaczego walczyli, jak wytrwali i jak zwyciężyli”.

Literatura dotycząca wydarzeń drugiej wojny światowej jest tak ogromna i rozbudowana iż obejmuje swoim zasięgiem niemal jej wszystkie, militarne, polityczne i społeczne aspekty. Dotyczy to zarówno pozycji popularnonaukowych, przez typowo historyczne aż po pełne i drobiazgowe opracowania technologiczne. Moim jednak zdaniem, elementem który wnosi do naszej wiedzy najwięcej i najbardziej poszerza nasze spojrzenie na ten (innym formom oczywiście nic nie ujmując) straszny i krwawy XX –wieczny konflikt są bezpośrednie relacje świadków i uczestników omawianych wydarzeń, w naturalny sposób pozbawione pojawiających się z biegiem czasu różnych ideologicznych, światopoglądowych i wymuszonych aktualna sytuacją polityczna przekłamań i naleciałości, owocujących niekiedy wybielaniem jednych a ...

Radosław | 2014-01-07

Książki Stephena Ambrose'a cenię przede wszystkim za skupienie się na losach zwykłych żołnierzy. Autory opisując działania zbrojne często sięga do wspomnień walczących i przedstawia historie, oraz dokonania pojedynczych osób. Tak właśnie jest w "Obywatelach w mundurach". Książka godna polecenia każdemu, kto interesuję się II wojną światową, a w szczególności walkami na froncie zachodnim.

mike79 | 2016-02-26
Przeczytana: 20 października 2015

Świetna książka. Realistycznie pokazane oblicze wojny.
Czyta się z wielkim zaciekawieniem.
Gorąco polecam

baszar | 2016-11-13
Na półkach: 2016, Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2016

Sprawnie opisana historia amerykańskiej inwazji na Europę. Nie ma tu jednego bohatera, autor opisuje cały szlak bojowy różnych jednostek - piechoty, pancernych, lotnictwa, medycznych. Opowieść skupia się na zwykłych żołnierzach, często oparta jest na ich relacjach, jednak nie brakuje też opisów sytuacji z punktu widzenia dowództwa.
Oczywiście jest tu trochę typowo amerykańskiego patosu, ale w porównaniu z np. kasowym filmem "made in USA" bardzo niewiele.
W ebooku brak zdjęć.

Halszka | 2015-08-20
Na półkach: II WŚ, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Według mnie najlepsza pozycja tego autora.

Michał Kulik | 2016-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2016