D-Day. Bitwa o Normandię

D-Day: The Battle for Normandy
978-83-240-1354-8
historia
Łukasz Kuć

6 czerwca 1944 brytyjscy i amerykańscy żołnierze rozpoczęli inwazję na Normandię. Ten dzień przeszedł do historii jako D-Day. Przeprowadzona na gigantyczną i bezprecedensową skalę operacja, w której wzięło udział niemal trzy miliony żołnierzy, stała się początkiem końca Trzeciej Rzeszy. Antony Beevor - brytyjski historyk, który zdobył sobie fanów na całym świecie książkami takimi jak Berlin 1945. Upadek czy Walka o Hiszpanię - dotarł do wielu nie znanych wcześniej materiałów. Przeprowadził badania w 30 różnych archiwach, w 6 krajach, co czyni z D-Day najlepiej udokumentowaną książkę o bitwie o Normandię. Autor kreśli fascynujący obraz inwazji, której rozmiary zdumiały nawet Stalina. Dowodzone przez Eisenhowera wojska zaskoczyły Niemców, ale ci nie kapitulowali - dywizje Wehrmachtu i Waffen-SS podjęły próbę rozpaczliwie zaciekłej obrony. Efekt brutalnych walk wkrótce dotknął ludność cywilną, a północna Francja zamieniła się w krwawe piekło. Zwycięstwo zostało okupione ofiarą tak wielką, że nie pozwalało na pełną radość i miało wpływ na późniejsze relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Beevor przedstawił te dramatyczne wydarzenia z rozmachem i obrazowością, której nie powstydziłaby się niejedna wojenna hollywoodzka superprodukcja. W stylu, który czytelnicy znają z jego Stalingradu, pokazuje prawdziwe doświadczenie wojny.

Marcin | 2018-02-26
Na półkach: Przeczytane, historia

Antony Beevor nigdy nie zawodzi. Ten pierwszorzędny autor książek historycznych z okresu II Wojny Światowej, tak jak w przypadku dzieł o wojnie domowej w Hiszpanii, oblężeniu Berlina, czy o bitwie stalingradzkiej, tak i tym razem uraczył czytelników opowieścią napisaną z pasją, a przy tym bardzo precyzyjnie i rzeczowo. Otrzymujemy zatem historię tytułowej "Bitwy o Normandię" począwszy od D-Day (czyli od samego lądowania w Normandii, początkowej fazy operacji Overlord), aż po zdobycie Paryża. Rozbudowanym opisom działań zbrojnych towarzyszą tu liczne fragmenty listów i relacji pamiętnikarskich tak autorstwa żołnierzy, jak i osób cywilnych, dających niebagatelną szansę oglądu tamtych dni z perspektywy uczestników, a więc z samego niejako dna piekieł, bo w istocie czym innym jak nie piekłem właśnie były tamte wydarzenia. Autor dostrzega tu liczne podobieństwa z działaniami na froncie wschodnim, które tradycyjnie, acz nie zawsze słusznie zwykliśmy uważać za dużo bardziej brutalne....

pietruszka | 2016-03-08
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2013 rok

Tak rewelacyjna zgadzam się, ale w moim rankingu stoi wyżej niż Berlin ciut, ciut niżej niż niedościgły jednak Stalingrad.

Kinga | 2012-12-28
Przeczytana: październik 2012

Jedna z najlepiej napisanych książek o tej tematyce, jakie w życiu czytałam. Nie jest to tylko opisanie wydarzeń, ale również ciekawostki i inne rzeczy nie bardzo mające wpływ na historię.
Sama historia opisana wręcz zacnie i urozmaicona kilkoma mapami, dzięki którym czytelnik ma lepsze wyobrażenie na temat tego jak dana operacja przebiegała.

Daniel Taberski | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Kawał dobrej historii wojskowości.
Autor naprawdę odrobił przysłowiowe "zadanie domowe" i zawarł w narracji fragmenty z ogromnej ilości źródeł - w szczególności pamiętników uczestników wydarzeń. Tak prowadzona narracje w naprawdę przekonujący sposób rysuje nam charakter toczonych walk. Nie brakuje też ciekawostek i anegdotek. Książka daje doskonały obraz kampanii od desantu 6 czerwca 1944 aż po wyzwolenie Paryża, zawiera też ciekawy rys stosunków na linii UK/USA a De Gaulle. Nie brak też ciekawej i krytycznej analizy działalności marszałka Montgommerego.
Jedyną chyba jej wadą jest obszerność - jakoś wolno mi się czytało. Ale ogólnie warto.

Halszka | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, II WŚ
Przeczytana: 2015 rok

Od tej książki rozpoczęła się moja przygoda z historią II WŚ. Tak wzięłam z ciekawości będąc w bibliotece i... przepadłam. Przeczytałam jednym tchem w klika dni. Nigdy nie sądziłam, że mogę się zainteresować historią II WŚ. W tej chwili mam już za sobą prawie wszystkie książki tego autora, a zdecydowana większość stoi na półce. Zdecydowanie polecam nawet kompletnym laikom.

Madmartigan10 | 2018-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2018

Anthony Beevor i wszystko jasne. To pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy po ukończeniu trzeciej już książki tegoż autora. Tym razem „D-Day”. O lądowaniu aliantów w Normandii napisano już wiele. Świetna praca S. Ambrosa pod tym samym tytułem czy też „Najdłuższy dzień” C. Ryana to pierwsze co przychodzi do głowy. Jednak Beevor mając dostęp do większej ilości odtajnionych informacji wiedział jak te fakty wykorzystać i potrafił przedstawić je w niezwykle barwny i ciekawy sposób. Ale do tego autor przyzwyczaił już czytelników. Od razu rzuca się w oczy duża ilość świetnie opisanych cytatów i przypisów. Przypisy są na dole strony, czyli tak jak lubię najbardziej. Patrząc na bibliografię widać ogrom wysiłku włożony do napisania tej pracy. Książkę mimo objętości czyta się jednym tchem dlatego, że jest ona podzielona na krótkie rozdziały. Ciężko cokolwiek zarzucić autorowi. W kilku miejscach rzuciły mi się w oczy drobne pomyłki (np., że gen. Browning był dowódcą armii powietrznej...

Cezary | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Bardzo wartka akcja. Bez przerwy się coś dzieje... a to tylko książka historyczna przedstawiająca suche fakty. Rewelacyjnie napisana historia lądowania w Normandii. Gorąco polecam

GAME_MAN | 2015-10-27

D-Day Beevora jak dla mnie to kolejna pozycja warta poświęcenia czasu. Może troszeczke ustepuje miejsca "Stalingrad - Beevor", ale również zasługuje na 10 gwiazdek.

Radosław | 2014-01-07

Książka warta przeczytania, choć tytuł jest nieco mylący. Chyba bardziej pasowałoby po prostu "Bitwa o Normandię", gdyż opisana została tu cała kampania w Normandii w lecie 1944 roku. Od przygotowania operacji Overlord, poprzez tytułowy dzień D czyli sam desant na plażach półwyspu Cotentin, aż do zwycięstwa aliantów w północnej Francji. Książka obszerna, jednak w związku z tym, że opisuje dłuższy wycinek walk nie aż tak szczegółowa jak naprzykład "D-Day" Stephena Ambrose'a, który skupił się przede wszystkim na dniach walk w samej Normandii, a nie całej północnej Francji. Tak czy inaczej jeśli ktoś interesuje się tematyka II wojny światowej, a w szczególności działaniami na froncie zachodnim, jest to książka godna polecenia.

LOKI | 2012-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Książka rewelacyjna pod każdym względem. Kiedy raz się do niej siądzie to potem nie można się od niej oderwać. Czytając czułem jakbym to ja lądował na plaży Omaha potem szarżował przez Bretanię z Pattonem w jego 3 Armii a na koniec podpisywał w Paryżu akt kapitulacji. Gorąco polecam.