D-Day. Bitwa o Normandię

D-Day: The Battle for Normandy
978-83-240-1354-8
historia
Łukasz Kuć

6 czerwca 1944 brytyjscy i amerykańscy żołnierze rozpoczęli inwazję na Normandię. Ten dzień przeszedł do historii jako D-Day. Przeprowadzona na gigantyczną i bezprecedensową skalę operacja, w której wzięło udział niemal trzy miliony żołnierzy, stała się początkiem końca Trzeciej Rzeszy. Antony Beevor - brytyjski historyk, który zdobył sobie fanów na całym świecie książkami takimi jak Berlin 1945. Upadek czy Walka o Hiszpanię - dotarł do wielu nie znanych wcześniej materiałów. Przeprowadził badania w 30 różnych archiwach, w 6 krajach, co czyni z D-Day najlepiej udokumentowaną książkę o bitwie o Normandię. Autor kreśli fascynujący obraz inwazji, której rozmiary zdumiały nawet Stalina. Dowodzone przez Eisenhowera wojska zaskoczyły Niemców, ale ci nie kapitulowali - dywizje Wehrmachtu i Waffen-SS podjęły próbę rozpaczliwie zaciekłej obrony. Efekt brutalnych walk wkrótce dotknął ludność cywilną, a północna Francja zamieniła się w krwawe piekło. Zwycięstwo zostało okupione ofiarą tak wielką, że nie pozwalało na pełną radość i miało wpływ na późniejsze relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Beevor przedstawił te dramatyczne wydarzenia z rozmachem i obrazowością, której nie powstydziłaby się niejedna wojenna hollywoodzka superprodukcja. W stylu, który czytelnicy znają z jego Stalingradu, pokazuje prawdziwe doświadczenie wojny.

pietruszka | 2016-03-08
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Tak rewelacyjna zgadzam się, ale w moim rankingu stoi wyżej niż Berlin ciut, ciut niżej niż niedościgły jednak Stalingrad.

Kinga | 2012-12-28
Przeczytana: październik 2012

Jedna z najlepiej napisanych książek o tej tematyce, jakie w życiu czytałam. Nie jest to tylko opisanie wydarzeń, ale również ciekawostki i inne rzeczy nie bardzo mające wpływ na historię.
Sama historia opisana wręcz zacnie i urozmaicona kilkoma mapami, dzięki którym czytelnik ma lepsze wyobrażenie na temat tego jak dana operacja przebiegała.

Daniel Taberski | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Kawał dobrej historii wojskowości.
Autor naprawdę odrobił przysłowiowe "zadanie domowe" i zawarł w narracji fragmenty z ogromnej ilości źródeł - w szczególności pamiętników uczestników wydarzeń. Tak prowadzona narracje w naprawdę przekonujący sposób rysuje nam charakter toczonych walk. Nie brakuje też ciekawostek i anegdotek. Książka daje doskonały obraz kampanii od desantu 6 czerwca 1944 aż po wyzwolenie Paryża, zawiera też ciekawy rys stosunków na linii UK/USA a De Gaulle. Nie brak też ciekawej i krytycznej analizy działalności marszałka Montgommerego.
Jedyną chyba jej wadą jest obszerność - jakoś wolno mi się czytało. Ale ogólnie warto.

Halszka | 2015-08-20
Na półkach: II WŚ, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Od tej książki rozpoczęła się moja przygoda z historią II WŚ. Tak wzięłam z ciekawości będąc w bibliotece i... przepadłam. Przeczytałam jednym tchem w klika dni. Nigdy nie sądziłam, że mogę się zainteresować historią II WŚ. W tej chwili mam już za sobą prawie wszystkie książki tego autora, a zdecydowana większość stoi na półce. Zdecydowanie polecam nawet kompletnym laikom.

GAME_MAN | 2015-10-27

D-Day Beevora jak dla mnie to kolejna pozycja warta poświęcenia czasu. Może troszeczke ustepuje miejsca "Stalingrad - Beevor", ale również zasługuje na 10 gwiazdek.

Radosław | 2014-01-07

Książka warta przeczytania, choć tytuł jest nieco mylący. Chyba bardziej pasowałoby po prostu "Bitwa o Normandię", gdyż opisana została tu cała kampania w Normandii w lecie 1944 roku. Od przygotowania operacji Overlord, poprzez tytułowy dzień D czyli sam desant na plażach półwyspu Cotentin, aż do zwycięstwa aliantów w północnej Francji. Książka obszerna, jednak w związku z tym, że opisuje dłuższy wycinek walk nie aż tak szczegółowa jak naprzykład "D-Day" Stephena Ambrose'a, który skupił się przede wszystkim na dniach walk w samej Normandii, a nie całej północnej Francji. Tak czy inaczej jeśli ktoś interesuje się tematyka II wojny światowej, a w szczególności działaniami na froncie zachodnim, jest to książka godna polecenia.

LOKI | 2012-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Książka rewelacyjna pod każdym względem. Kiedy raz się do niej siądzie to potem nie można się od niej oderwać. Czytając czułem jakbym to ja lądował na plaży Omaha potem szarżował przez Bretanię z Pattonem w jego 3 Armii a na koniec podpisywał w Paryżu akt kapitulacji. Gorąco polecam.

ciekawyswiata | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

kolejna bardzo dobra książka tego autora - temat znany, opisywany setki razy - myślałem, że wiem już dużo. Tymczasem kupiłem tę i czytałem jak najlepszą, najbardziej wciągającą powieść ... jak Beevor to robi ? :)

antek2111 | 2012-05-08

chyba najbardziej epicka i wciągająca książka historyczna, jaką czytałem. Beevor jest bez wątpienia jednym z najlepszych autorów ksiązek historycznych, a D-day obok Stalingradu jest tego najlepszym dowodem

Adam | 2013-09-01
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Najbardziej niesamowite w tej książce jest to, że czytając ją czujesz się jakbyś był częścią tych wydarzeń; siedział w barce desantowej, okopie i wielkich żywopłotach walcząc razem z żołnierzami..