Ale czyż nie urodziliśmy się wszyscy, by umrzeć?
Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać1Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik3Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński4Artykuły
Książki pod patronatem Lubimyczytać polecają się na MikołajkiLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Guy Sajer

1
8,2/10
Pisze książki: powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzony: 13.01.1927
Alzatczyk, syn Francuza i Niemki, był zafascynowany ideologią Wielkich Niemiec i zazdrościł rówieśnikom, którzy w mundurach Hitlerjugend sposobili się do wojny. W 1942 roku sam się zaciągnął do Wehrmachtu, a później na ochotnika do Dywizji „Gross Deutschland”. Przeszedł wraz z nią szlak od Kurska po Charków, brał udział w krwawych walkach o Biełgorod, wreszcie trafił do Prus Wschodnich, gdzie wojsko próbowało organizować ewakuację ludności cywilnej. W końcu znalazł się w Niemczech, tam został aresztowany przez Brytyjczyków. Można powiedzieć, że wojna zakończyła się dla niego pomyślnie: został zwolniony z poleceniem „Wracaj do siebie i zapomnij”. Okazało się to jednak niełatwe. Sajer był przekonany, że walczy o słuszną sprawę, że broni innych przed komunistami, a tymczasem po wojnie dawano mu do zrozumienia, że nie walczył o nic albo raczej że walczył o cele, które potępia zbiorowe sumienie. On sam tego nie rozumiał. W 1952 roku, podczas choroby, zaczął spisywać swe wspomnienia, po części po to, by uporać się z historią.
8,2/10średnia ocena książek autora
639 przeczytało książki autora
733 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Dziś w okresie pokoju, widzę wokół siebie zbyt wiele nudy i lenistwa, bym nawet przez sekundę w to wątpił. Jeżeli wojna jest dla ludzi konie...
Dziś w okresie pokoju, widzę wokół siebie zbyt wiele nudy i lenistwa, bym nawet przez sekundę w to wątpił. Jeżeli wojna jest dla ludzi koniecznością, by mogli docenić pokój, jaki jest dziś cel wychowania, któremu zbyt wiele uwagi się poświęca?
1 osoba to lubiPodczas wojny przyjażń jest bardzo ważna... Gdy panuje ogólna nienawiść, ludzi tego samego obozu wiąże często prawdziwa przyjaźń, natomiast ...
Podczas wojny przyjażń jest bardzo ważna... Gdy panuje ogólna nienawiść, ludzi tego samego obozu wiąże często prawdziwa przyjaźń, natomiast w czasie pokoju zamykają przed sobą drzwi.
0 osób to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Zapomniany żołnierz Guy Sajer 
8,2

Kolejna książka, w której niemiecki żołnierz, pełen honoru, koleżeństwa i oddania wspomina trudne czasy wojny na froncie wschodnim. Ruski jest liczny, okrutny i głupi. Partyzanci, czy to rosyjscy czy polscy, to niehonorowi bandyci niegodni sądu a jedynie rozstrzelania. Według autora ludność rosyjska i ukraińska uwielbiała żołnierzy Wehrmachtu a polskie dziewczęta były w nich zakochane.
Ta książka broni się jednak, szczerym do bólu, szczegółowym opisem działań bojowych i zwykłego życia frontowego.
Nie można zapomnieć jednak, że armia niemiecka ma na sumieniu liczne zbrodnie wojenne, których we wspomnieniach jej członków praktycznie zawsze są pomijane milczeniem.
Zapomniany żołnierz Guy Sajer 
8,2

Bardzo, bardzo, bardzo dobra opowieść o doświadczeniach wojennych prostego żołnierza. To uniwersalne, dla każdej strony konfliktu, pokazanie z jednej strony codziennej zwyczajności wojny, a z drugiej jej niewyobrażalnych okrucieństw. Tego typu pozycja powinna być lekturą obowiązkową, która spowoduje, że nikomu nie przyśni się głoszenie tez o szlachetności wojny, o jej walorze kreowania hartu ducha, odwagi czy jakiś innych tego typu patetycznych wyobrażeń o tym czym wojna jest w rzeczywistości. Bo wojna tak na prawdę to po prostu ZŁO WCIELONE!