Grzegorz Motyka

- Pisze książki: powieść historyczna, historia
- Urodzony: 29 stycznia 1967
Grzegorz Motyka (ur. 1967), historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Opublikował m.in.: Pany i rezuny. Współpraca AK-WiN i UPA 1945–1947 (1997, współautor: Rafał Wnuk), Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie 1943–1948 (1999), Ukraińska partyzantka 1942–1960 (2006), Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła (2011).
- 487 przeczytało książki autora
- 981 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Dowództwo AK zdecydowane było realizować akcję "Burza" nawet wtedy,gdy faktycznie osłabiało to możliwości samoobrony polskich wsi przed UPA.
Dowództwo AK zdecydowane było realizować akcję "Burza" nawet wtedy,gdy faktycznie osłabiało to możliwości samoobrony polskich wsi przed UPA.
W dzisiejszych polsko-ukraińskich sporach o przeszłość zarówno Polacy, jak i Ukraińcy mają lekcję do odrobienia. Dobrym prawem Ukraińców jest uszanowanie pamięci tych, którzy toczyli bój o wolność swojej ojczyzny. Warto jednak, by dziś podjęli trud odpowiedzi na pytanie: czy w walce o niepodległość każda metoda walki jest usprawiedliwiona?(...) Natomiast Polacy mają prawo - ba, moralny obowiązek - czcić ofiary rzezi wołyńskiej i galicyjskiej. Ten tragiczny fragment polskiej historii i jeden z najkrwawszych epizodów II wojny światowej musi też koniecznie znaleźć odpowiednie miejsce w podręcznikach szkolnych. Nie powinno jednak temu towarzyszyć zapominanie o złych rzeczach, które były udziałem Polaków.
W dzisiejszych polsko-ukraińskich sporach o przeszłość zarówno Polacy, jak i Ukraińcy mają lekcję do odrobienia. Dobrym prawem Ukraińców jes...
Rozwiń ZwińWielu osobom, jak sądzę, trudno zrozumieć, iż praca naukowa historyka nie polega na wygłaszaniu narodowego monologu krzywd czy powtarzaniu "ku pokrzepieniu serc" takiej wersji wydarzeń, w której "nasi" z zasady muszą być "biali", a "oni" koniecznie "czarni".
Wielu osobom, jak sądzę, trudno zrozumieć, iż praca naukowa historyka nie polega na wygłaszaniu narodowego monologu krzywd czy powtarzaniu "...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE