Najmroczniejsza droga

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: Fionavarski gobelin (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Darkest Road
837150022X
Fionavarski gobelin, fantasy
Paweł

,,Najmroczniejsza droga'' jest wspaniałym uwieńczeniem opowieści rozpoczętej ,,Letnim drzewem'', którego kontynuacją jest ,,Wędrujący ogień''.
Autor opisuje tu końcowe zmagania grupki ludzi pochodzących z naszego świata z Rakothem Maugrimem Spruwaczem w obecności mistycznej krainy Fionavar.

Maynard | 2012-09-01
Przeczytana: 25 listopada 2009

Z czystym sercem i w pełni władz umysłowych mogę stwierdzić - majstersztyk! Zakończenie pięknie i jasno "utkanego" Fionavarskiego Gobelinu to prawdziwy kalejdoskop postaci, wątków, zapierających dech w piersiach opisów oraz zaskakujących zwrotów akcji. W klasyczne toposy romantycznych bohaterów, zaskakujących rehabilitacji oraz ostatecznego poświęcenia Kay wprowadza liczne, nowatorskie rozwiązania. Ponadto obecne tu są, rzadko pojawiające się w klasycznym epic Fantasy, pacyfizm, psychologiczna głębia oraz niejednoznaczne motywy postępowania bohaterów (Brawa za postać Galadana).
Nie wiem tylko dlaczego tak wspaniałą powieść (dla mnie pierwsza trójka kanonu Fantasy) wydano w Polsce tylko raz i to w roku 1995. Książka powinna ukazać się ponownie i to w pięknym wydaniu (w przeciwieństwie do zbędnych i wtórnych wydań Tolkiena), ponieważ liczne grono polskich czytelników zna Kaya, niestety, tylko z jego późniejszych powieści w stylu historia magica.
Mały minus za zbytnią wieloliniowość...

Tyreneusz | 2013-06-23
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Moim zdaniem trylogia Fionavarskiego Gobelinu jest arcydziełem fantasy. Z początku podchodziłem sceptycznie do tej lektury, ponieważ po przeczytaniu pierwszego rozdziału uznałem ją za odbiegającą od mojego gustu (czasy współczesne, Toronto). Czytałem jednak dalej i było to najlepszą decyzją jaką dotychczas podjąłem w sprawie książek. Historia piątki przyjaciół zachwyciła mnie. Momentami zapominałem całkowicie o otaczającym mnie świecie i zaniedbywałem otoczenie nie mogąc oderwać wzroku od książki. Jednocześnie mogłem się wzruszać i przeklinać niesprawiedliwość losu. Polecam jak najserdeczniej wszystkim fanom gatunku i nie tylko!

Marta | 2011-10-27

Wspaniałe zakończenie historii. Wszystkie wątki rozpoczęte w poprzednich częściach zakończone tak, że siedziałam po przeczytaniu jakiś czas z książką w ręku i nie mogłam wyjść z podziwu.

Jola | 2012-03-31
Przeczytana: listopad 2011

Niestety, ten tom mnie nie przekonał do siebie.
Historia Jennifer i Artura trochę wtórna, bohaterowie snuli się przesiąknięci wiecznym smutkiem i poczuciem nieuchronności przeznaczenia... Brzmi pompatycznie? No niestety takie odczucia miałam po przeczytaniu ostatniego tomu trylogii - za to gwiazdka mniej w stosunku do pozostałych części.

Aliath | 2016-11-06
arturstachu | 2016-11-02