Córka owczarza

Tłumaczenie: Jerzy Marcinkowski
Cykl: Czyny Paksenarrion (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
Sheepfarmer's daughter

"To pierwsza książka heroic fantasy, jaką poznałam, tak całkowicie przepojona dziełem Tolkiena, a jednocześnie nowatorska, choć bezsprzecznie opierająca się na dokonaniach mistrza... Taka właśnie musiała być Czwarta Era. Rzecz godna uwagi. Zgodna z tradycją budowa świata, tło przemyślane do najmniejszego szczegółu przez kogoś, kto wie, o czym opowiada. Jej wiedza militarna jest imponująca, a opis życia w oddziale najemników przekonuje. Jestem pod wielkim wrażeniem...

Po tak licznych niedowarzonych kopiach Tolkiena oraz ogólnej, średniowiecznej fantasy nie potrafię wyrazić, z jakim zachwytem przyjęłam coś tak wysokiej jakości.

Brawo!"

Judith Tarr

źródło opisu: [ISA, 2004]

Maston | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Książka, za którą drugi raz zabrałem się po roku. Pierwszy kontakt miałem z nią na forum "poltera" podczas poszukiwania powieści podobnych do Achai. Obecnie w większości zgadzam się z moją poprzednią opinią książki, którą oceniłby na 6-7/10. Mimo wszystko zacząłem czytać tą serie jeszcze raz, ponieważ pamiętam że kolejne części były o wiele lepsze niż pierwsza.
Wady tego tomu były następujące : Troszkę nierealne postacie, opis walk nie był mocną stroną tej książki, niektóre wątki były niedopracowane, czytało mi się to zdecydowanie gorzej niż za pierwszym razem (oczywiście, należy tutaj uwzględnić fakt, że prawie wszystkie szczegóły sobie przypominałem w miarę zagłębiania się w lekturę).
Za pierwszy razem również denerwował mnie wyraźnie fakt podziału na "dobro" i "zło". Należy jednak wspomnieć, że po przeczytaniu wszystkich tomów zrozumiałem dlaczego autorka tak wszystko przedstawiła.
Podczas czytania, zwróciłem uwagę na coś co wcześniej mi umknęło, a mianowicie chodzi mi tutaj o...

Rafael | 2013-01-26
Aiwlys | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po książkę sięgnęłam, ponieważ zainteresował mnie opis na okładce sugerujący, że znajdę w środku historię, świat bardzo zbliżony do tego, o jakim pisał Tolkien. Po przeczytaniu kilkunastu stron wiedziałam, że to chyba nigdy nie leżało obok czegokolwiek autorstwa Tolkiena. Książka ta, jak każda inna, ma swoje wady i zalety. Sam początek nie zachęca i gdybym skończyła po kilkudziesięciu stronach, ta ocena na pewno miałaby wydźwięk negatywny. Dużym plusem jest bardzo szybka akcja, wydarzenia momentalnie następują po sobie. Ma to swoje uzasadnienie w niemalże całkowitym braku opisów, zarówno postaci występujących, świata opisywanego, brak jakiegokolwiek wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje, a przynajmniej ja miałam takie wrażenie. Całość to tylko dopiski typu kto, co zrobił i dialogi. Owszem, wydarzenia są bardzo ciekawe, przygody Paks zaciekawiają, porywają wręcz, a po przebrnięciu około stu stron, zaczęłam przyzwyczajać się do stylu autorki. Książkę czytało się lekko, szybko, na...

nutria | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Cała trylogia przeciętna, owszem wciągająca,wzbudzająca chwilowe emocje ale bardziej doświadczony czytelnik szybko rozwikła wszystkie schematy fabularne i "za szybko" domyśli się zakończenia niektórych wątków.
Co oczywiście nie oznacza, że nie może się przy tym dobrze bawić.

To tego rodzaju książka, którą po przeczytaniu jednym tchem, odkłada się na półkę zastanawiając co nas właściwie urzekło w tak prostej i miejscami naiwnej opowieści.

Hersus | 2012-12-31

Ostatnio na rynku jest wiele książek fantasy gdzie akcja dzieje się w czasach średniowiecza. Jedne są leprze inne gorsze ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na książkę, która zawładnęła moim sercem. Mowa tu o książce Elizabeth Moon pod tytułem „Córka owczarza”. Jest to pierwszy tom świetnej trylogii „Czyny Paksenarrion”. Przyznam się jednak do czegoś nie od razu zakochałem się w tej książce kiedyś dawno temu trafiła w moje ręce próbowałem ją przeczytać, ale nie wyszło mi chyba przy pierwszym rozdziale wysiadłem. Byłem wtedy jeszcze smarkaczem. Jednak po kilku latach udało mi się ją przeczytać w całości. Chyba nawet kilka nieprzespanych nocy zaliczyłem, ale nie żałowałem tego.

Główną bohaterką książki jest Paksenarrion Dorthansdotter (nazwisko ma straszne nawet nie wiedziałem jak to przeczytać), córka owczarza z Trzech Jodeł. W wieku osiemnastu lat postanawia się zaciągnąć do kampanii najemniczej Księcia Phalana. Do tego czynu skłoniły ją dwie rzeczy, chęć ucieczki ze ślubnego...

Przeczytane kilka razy, nigdy się nie znudzi. Jednak ten typ fantasy nie jest dla wszystkich, gatunek wyraźnie wskazuje ,,heroic", więc wiadomo, czego można się spodziewać. Bohaterka to prawdziwa kobietka z charakterem, historia jest bardzo ciekawa, a postacie dobrze napisane. Mam wrażenie, że to najlepsza książka (albo jedna z najlepszych) pani Moon. Sięgnę po tę pozycję jeszcze nie jeden raz.

frauagata | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Ktoś, kto szuka czegoś bardziej ambitnego i rozbudowanego niech nie sięga po tę książkę. Bohaterowie są nudni, jakby nieprawdziwi. Autorka skupia się na zwyczajach wojskowych i nie da się jej zarzucić, że robi to źle. Jednak nie licząc tego, książka jest po prostu nieciekawa i czyta się ją w ramach "bo nic innego nie ma pod ręką".

Tollir | 2013-06-11

Pierwsze 80 stron dramat, nudne, smętne. Potem z każdą stroną coraz bardziej wciągająca. Historia nabiera tempa, charakteru, coś niesamowitego. Cała trylogia rewelacyjna.

Marta | 2016-08-10

uwielbiam tą sage, wracam do niej co jakioś czas i zawsze z ogromną przyjemnością ją czytam

An-Nah | 2015-04-28
Na półkach: 2015, Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Nuuda. Jak na militarną fantasy, którą to ma być, mało scen batalistycznych i akcji, a dużo przegadania i to nudnego. Bohaterowie nie przekonują, a tak się na początku cieszyłam, że trafiłam na powieść o twardej, dużej i silnej babce robiącej karierę "od zera do bohatera". Marzę o takiej powieści, ale to nie to. Tu się zanudziłam po prostu.