Dziedziczka morza i ognia

Cykl: Mistrz zagadek (tom 2) | Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia
Wydawnictwo: Mag
Heir of Sea and Fire
Psioro

Druga część światowego bestsellera "Mistrz Zagadek z Hed", jednej z najpiękniejszych opowieści fantasy wszechczasów. Od zniknięcia Mistrza Zagadek Morgana, który wybrał się do Góry Erlenstar, upłynął rok i zaczynają krążyć pogłoski o jego śmierci. Księżniczka Raederle wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, pragnąc poznać los ukochanego. W końcu, po wielu perypetiach i mrożących krew w...

Od zniknięcia Mistrza Zagadek Morgana, który wybrał się do Góry Erlenstar, upłynął rok i zaczynają krążyć pogłoski o jego śmierci. Księżniczka Raederle wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, pragnąc poznać los ukochanego. W końcu, po wielu perypetiach i mrożących krew w żyłach przygodach, dociera do podnóża Góry. Tu poznaje mroczną prawdę, kryjącą się za zniknięciem Morgana i zawraca, szukając pomocy... której udzielić może jedynie zastęp umarłych władców pod wodzą ściętego przed wiekami króla Farra.

źródło opisu: [Wydawnictwo Mag,2005]

socjologos | 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

Drugi tom, to niestety bardzo spory zawód w porównaniu do początku trylogii. Nie tylko dlatego, że nadal informacje są dość mgliste i zupełnie nieprecyzyjne, ale powieść wydaje się strasznie nijaka, bez wyraźnego smaku i nużąca. Jest to tym bardziej przykre, że nawet baśniowy język który porywał uprzednio, tutaj występuje w dość szczątkowych ilościach.

Nie łudźcie się, po lekturze drugiego tomu czytelnik nadal nie wie dokąd to wszystko zmierza i jaki jest choć mały ogólny sens całej historii. Nowych wątków właściwie nie ma, pojawiają się drobne elementy układanki, które jednak niewiele wnoszą i całość wydaje się jakimś 200-stronnicowym przejściowym tworem pomiędzy pierwszą, a trzecią częścią.

Pozostanę na tych kilku skromnych zdaniach ponieważ naprawdę trudno cokolwiek więcej napisać. Delikatny przerost formy nad treścią. Liczę jednak, że trzeci tom triumfalnie zmaże te plamę.

Spiderdog86 | 2019-03-19
Przeczytana: 18 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak jak wspomniałem wcześniej przy ocenianiu "Mistrza zagadek z Hed", drugi tom wcale nie jest lepszy. Owszem, skupienie się na Raederle wyszło książce na dobre, bo Morgona nie da się zdzierżyć na trzeźwo, ale książka i tak jest słaba. Mam wrażenie,że autorka nie miała na nią w ogóle pomysłu. Gdy Morgon zostaje zdradzony przez Detha i przez rok walczy z ^%%#*W%W^*&ohmem (brawa dla tego, kto jest w stanie zapamiętać imię tego czarnego bohatera i je wymówić), który próbuje przeczesać jego umysł w poszukiwaniu nie wiadomo czego, czytelnik spodziewa się, że w jakiś sposób będzie świadkiem tej walki i ogólnie dowie się co się wydarzyło w sposób nieco bardziej bezpośredni. A tu nic, wiedzę na temat tego, co spotkało Morgona na górze Erlenstar, czytelnik czerpie z relacji pobocznych postaci. Dosłownie jeden z istotniejszych elementów fabuły poznajemy w formie...ustnego streszczenia. Przyznam, że spodobał mi się motyw, w którym Morgon umiera i wszyscy go opłakują (nie dlatego,że go nie...

surykatek86 Mazur | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Tym razem główna bohaterką jest Raederle odkrywa swoje moce i chce odnalezć Morgona.Słabsza historia nie potrafiłem sie wciagnąć w te przygode czytałem i odkładałem na pózniej.

Tirindeth | 2011-05-05
Na półkach: Papierowe, Przeczytane

Trylogia ta, choć przeczytana przeze mnie bardzo dawno temu, wywarła na mnie ogromne wrażenie. Już sam fakt, że polecana jest przez Sapkowskiego, powinno o czymś świadczyć - chociaż sama książek Sapkowskiego nie lubię, ale to kwestia gustu.

Historia Mistrza Zagadek opowiada o pewnym mężczyźnie, któremu dano na imię Morgon. Mogę już teraz powiedzieć, że to postać niesamowita. W pierwszym tomie Mistrz Zagadek z Hed, poznajemy jego życie, jego rodzinę. Wydaje się być człowiekiem całkowicie normalnym, a jednak... Znamię trzech gwiazdek na jego czole to nie jest rzecz przypadkowa... To zarówno postać nietuzinkowa, jak i jednocześnie mężczyzna, którego nie da się rozgryźć. W pewnym pojedynku na zagadki zdobywa on rękę księżniczki Readelle, która gotowa jest wyjść za mąż za tajemniczego mężczyznę. Warto jednak podkreślić, że wątek miłosny nie jest dominujący w powieści. Może to taka cecha książek fantasy? Subtelność, magia i duże pole manewru dane czytelnikowi, który może puścić wodze...

Grzegorz | 2015-07-09
Przeczytana: 03 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając opinię spodziewałem się, iż kontynuacja rewelacyjnego Mistrza zagadek z Hed będzie dużo gorsza. Nie osiągnęła może poziomu "jedynki", ale nie zmienia to faktu, iż książka całkiem mi się podobała.

Opowieść nabrała większej dynamiki. O ile historia Morgona w sposób cudownie senny snuła się naprzód, tutaj mamy do czynienia z konkretnymi działaniami i sytuacją. Wiadomo kto zdradził, wiadomo gdzie leży problem i kto jest przeciwnikiem. Potęguje to fakt, iż bohaterki należą bez wątpienia do ludzi czynów. Biorą sprawy w swoje ręce i nie wahają się zaryzykować.

I tutaj spotkało mnie chyba największe zaskoczenie. Raederle, na podstawie wzmianek z Mistrza..., wyobrażałem sobie zupełnie inaczej. Najpiękniejsza kobieta świata, z której na dodatek uczyniono nagrodę w zamian za odzyskanie starożytnej korony. Siostra Morgona zastanawiała się, czy tak wspaniała księżniczka zechce osiedlić się na prowincjonalnej Hed. Wyobrażałem sobie ją raczej jako delikatną i kruchą osobę, taką...

Alannada | 2015-12-20

Jak to dobrze jest wrócić do czegoś, co nie jest totalną szmirą. Znacie już pierwszy tom cyklu Mistrza Zagadek, pora na drugi, którego akcja przeniesie nas znów w niezwykły świat Hed, An i Isig. Znów będzie nam dane przemierzać niezwykłe krainy, poznawać nietuzinkowe postaci.
Jednakże tym razem nie będziemy poznawać świata pani McKillip z punktu widzenia księcia Hed, lecz... Królewny, której rękę wygrał, Raederle z An, bo tak miała na imię.
Akcja tomu rozgrywa się wiosną po wydarzeniach z poprzedniej książki. W międzyczasie trochę się działo, ale nie martwcie się, wszystko zostanie ujawnione. Na początkudowiadujemy się, że Morgon zaginął wiele miesięcy wccześniej, w czasie swojej podróży z Harfistą do Najwyższego. Jedyne, co było o nim wiadomo, to fakt, że żył, bo ziemwładztwo nie przeszło na jego brata. Przynajmniej do czasu...
W międzyczasie w An lordowie starali się o rękę Raederle, która nie była z tego powodu zadowolona. Córka króla, która przyjaźniła się z tajemniczą...

Jola | 2011-07-27
Na półkach: Wyd. MAG, Przeczytane, Sprzedane
Przeczytana: 27 lipca 2011

Druga część zdecydowanie mniej mnie wciągnęła niż pierwsza. Tak naprawdę ponad połowa książki to uganianie się Raederle za Morgonem, a niestety podróż ta nie była w stanie wzbudzić mojego zainteresowania. Kilkanaście kobiet rusza w poszukiwaniu jednego mężczyzny - rzeczywiście, fascynujące. Ogromny plus za postać Detha i Morgona, którzy niestety na kartach tej części pojawili się stanowczo zbyt późno:(

Poza tym, autorka ominęła bardzo istotny fragment opowieści. Tom pierwszy kończy się spotkaniem Morgona z Założycielem. Niestety, o ich sporze i uwięzieniu Morgona dowiadujemy się pobieżnie, tylko że coś takiego miało miejsce. Chciałabym poczytać o tym, jak Morgon radził sobie z długotrwałym uwięzieniem, sondowaniem umysłu, z samotnością... Niestety, niczego takiego nie uświadczysz w tej książce. A szkoda.

Podsumowując, drugi tom pozostawił po sobie zawód i poczucie niedosytu.

Ewa | 2017-03-05

Drugi tom trylogii, w którym poznajemy "żonę" Mistrza Zagadek. Wyrusza ona na poszukiwanie męża i przy okazji odkrywa swoją prawdziwą naturę i dziedzictwo którego się nie spodziewała.

Maynard | 2012-09-03
Przeczytana: 19 lutego 2013

Wspaniałe rozwinięcie tomu pierwszego. Po latach powieść czyta się jeszcze lepiej i można ją porównać do dobrego wina. Nowatorska, bez dłużyzn, ze wspaniałymi bohaterami, nietuzinkową akcją i brzmiącą niczym bitewny róg nutą klasycznej bajkowości i prawdziwej literackiej, miejscami romantycznej, magii. Wątek umarłych królów już nie razi a raczej bawi i zaskakuje (pomysł na uwolnienie magów i odnowienie starych waśni w Aum i Hel - bomba!) a sama końcówka, łza się w oku kręci. Autorka posiada niezwykły dar przedstawiania fabuły zaledwie w kilku niezbędnych zdaniach bez pompatycznego dywagowania w stylu idą, idą i dojść nie mogą, na wyśmienitych 225 stronicach "Dziedziczki..." działo się tyle co u innych autorów na niepotrzebnych i nużących 700 za co dla Pani McKillip należą się duże brawa. Polecam i wracam za lat kilka.

EVE | 2015-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 lutego 2015

Druga część "Mistrza Zagadek z Hed".

McKillip mile zaskoczyła i główną bohaterką uczyniła "drugą najpiękniejszą kobietę". Ta bowiem okazuje się bardziej magiczna niż myślała.
Bohaterka wyrusza w podróż za ukochanym, towarzysza jej później inne kobiety - zatem lekko feministyczna część.
Nie umniejsza to jednak niczemu. Wprost przeciwnie apetyt rośnie w miarę jedzenia.