Śmierć nekromanty

Tłumaczenie: Sylwia Twardo
Cykl: Ile-Rien (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Death of the Necromancer

Nicholas Valiarde, porywczy i nieszczęśliwy szlachcic o tajemniczej przeszłości, przemierza oświetlone gazowymi latarniami ulice i okrada bogaczy, by opłacić upragnioną zemstą: zabójstwo hrabiego Montesq. Montesq zaaranżował bezprawną egzekucję Edouarda - ukochanego ojca chrzestnego Nicholasa - pod fałszywym zarzutem uprawiania nekromancji, co jest w królestwie Ile-Rien surowo zabronione.

Juanhijuan | 2014-10-27
Przeczytana: 2012 rok

Troszkę mniej przypadła mi do gustu niż pierwsza część, ale dalej na dobrym poziomie!

Tomocerus | 2017-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Powieść fantasy, nominowana do międzynarodowej nagrody Nebula w 1998 roku, widnieje również na liście kanonu fantasy A. Sapkowskiego. Opowieść rozkręca się wolno, przez ponad 100 stron nie mogłem się połapać w wątkach (ale czytałem z małymi przerwami, co mogło mieć wpływ na odbiór całości), ale później już było coraz lepiej. Akcja dzieje się w wyimaginowanym świecie w otoczeniu XIX-wiecznym, gdyż poza magią i czarnoksiężnikami, mamy już do czynienia z pistoletami i pociągami. Intryga jest zawiła (w dobrym tego słowa znaczeniu), z wieloma zwrotami akcji, która prowadzi do nieuniknionego, tytułowego końca. Dopiero przy ocenie powieści na LC, okazało się, że to drugi tom cyklu... Ale czytając opis pierwszego tomu, nie było tam nic co by choć odrobinę nawiązywało do zdarzeń w "Śmierci nekromanty".

Karlan | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Fantasy

Czy można napisać powieść fantasy, która nie rozgrywa się w średniowiecznych albo pseudośredniowiecznych realiach, ale w epoce będącej odpowiednikiem XIX stulecia, zresztą bardzo dobrze odwzorowanej (w zasadzie bez żadnych steampunkowych elementów)? Czy w takim wiktoriańskim świecie jest miejsce na bardzo klasyczną magię, nekromancję, ghule i inne nadprzyrodzone istoty? Czy w powieści fantasy jednym z bohaterów może być odpowiednik Sherloka Holmesa z towarzyszącym mu niezmiennie Watsonem? Na wszystkie te pytania należy odpowiedzieć twierdząco.
Tym, co podobało mi się najbardziej w powieści Marthy Wells, był świat przedstawiony -bardzo pomysłowo, ale i szczegółowo skonstruowany. Miasto, w którym rozgrywa się akcja, jest połączeniem XIX -wiecznego Paryża i Londynu z czasów panowania królowej Wiktorii, bohaterowie odwiedzają również odpowiednik Oksfordu. Wells udało się świetnie oddać klimat epoki, jednocześnie umiejętnie łącząc ówczesną wiedzę i technikę z magią. Świat Ile -Rien jest...

PawelM | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Powieść „uchodzi” za steampunk fantasy. Mamy w Śmierci nekromanty typowe dla tego podgatunku elementy: lampy gazowe, pociągi, świat stworzony na wzór monarchii Habsburgów w XIX wieku itp. Tylko co z tego? To wyłącznie dekoracje.
Niby jest to też urban fantasy, bo akcja toczy się w wielkim mieście, ale znowu: co z tego? To tylko dekoracja.

Natomiast w warstwie fabularnej dostajemy standardowe do bólu fantasy, które równie dobrze mogłoby zostać osadzone w quasi średniowiecznej rzeczywistości.

Więcej:

śnieżkaa | 2012-07-24

Typowa przygodowa fantasy, ale akcja naprawdę bardzo ciekawa.

Andrzej Bogdanowicz | 2017-06-06
julietta70 | 2017-06-06