Śmierć nekromanty

Tłumaczenie: Sylwia Twardo
Cykl: Ile-Rien (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Death of the Necromancer

Nicholas Valiarde, porywczy i nieszczęśliwy szlachcic o tajemniczej przeszłości, przemierza oświetlone gazowymi latarniami ulice i okrada bogaczy, by opłacić upragnioną zemstą: zabójstwo hrabiego Montesq. Montesq zaaranżował bezprawną egzekucję Edouarda - ukochanego ojca chrzestnego Nicholasa - pod fałszywym zarzutem uprawiania nekromancji, co jest w królestwie Ile-Rien surowo zabronione.

Juanhijuan | 2014-10-27
Przeczytana: 2012 rok

Troszkę mniej przypadła mi do gustu niż pierwsza część, ale dalej na dobrym poziomie!

Karlan | 2015-11-18
Na półkach: Fantasy, Fantastyka, Przeczytane

Czy można napisać powieść fantasy, która nie rozgrywa się w średniowiecznych albo pseudośredniowiecznych realiach, ale w epoce będącej odpowiednikiem XIX stulecia, zresztą bardzo dobrze odwzorowanej (w zasadzie bez żadnych steampunkowych elementów)? Czy w takim wiktoriańskim świecie jest miejsce na bardzo klasyczną magię, nekromancję, ghule i inne nadprzyrodzone istoty? Czy w powieści fantasy jednym z bohaterów może być odpowiednik Sherloka Holmesa z towarzyszącym mu niezmiennie Watsonem? Na wszystkie te pytania należy odpowiedzieć twierdząco.
Tym, co podobało mi się najbardziej w powieści Marthy Wells, był świat przedstawiony -bardzo pomysłowo, ale i szczegółowo skonstruowany. Miasto, w którym rozgrywa się akcja, jest połączeniem XIX -wiecznego Paryża i Londynu z czasów panowania królowej Wiktorii, bohaterowie odwiedzają również odpowiednik Oksfordu. Wells udało się świetnie oddać klimat epoki, jednocześnie umiejętnie łącząc ówczesną wiedzę i technikę z magią. Świat Ile -Rien jest...

PawelM | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Powieść „uchodzi” za steampunk fantasy. Mamy w Śmierci nekromanty typowe dla tego podgatunku elementy: lampy gazowe, pociągi, świat stworzony na wzór monarchii Habsburgów w XIX wieku itp. Tylko co z tego? To wyłącznie dekoracje.
Niby jest to też urban fantasy, bo akcja toczy się w wielkim mieście, ale znowu: co z tego? To tylko dekoracja.

Natomiast w warstwie fabularnej dostajemy standardowe do bólu fantasy, które równie dobrze mogłoby zostać osadzone w quasi średniowiecznej rzeczywistości.

Więcej:

śnieżkaa | 2012-07-24

Typowa przygodowa fantasy, ale akcja naprawdę bardzo ciekawa.

Rafał Toński | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016