Potomek Kusziela

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Cykl: Trylogia Imriela (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Kushiel's Scion
fantasy
alith

„Chodzą słuchy, że spuścizną Kusziela jest zdolność dostrzegania wad w ludzkiej duszy i udzielania nieczułego miłosierdzia. Czuję to niczym cień na własnej duszy... Nękają mnie wspomnienia krwi, piętnowania i innych okropności, a także dziedzictwo okrucieństwa, które płynie w moich żyłach. Szeptem powtarzam sobie, że postaram się być dobry”. Prawdziwi rodzice Imriela de la Courcel to...

Prawdziwi rodzice Imriela de la Courcel to najbardziej nikczemni zdrajcy w dziejach, a jego przybrani rodzice, Fedra i Joscelin, są największymi bohaterami Terre d’Ange. Imriel, uprowadzony, torturowany i sprzedany w niewolę jako mały chłopiec, jest księciem krwi, trzecim z kolei do tronu w kraju rozmiłowanym w pięknie, sztuce i uciechach cielesnych. Na dworze będącym rajem dla intrygantów nie brakuje tych, którzy pragną śmierci młodego księcia – za strachu, że odziedziczył po matce niebezpieczne dary i żądzę władzy. Dręczony przez mroczne pragnienia, dorastający Imriel podziela ich lęki. Osiągnąwszy pełnoletność, udaje się na poszukiwanie mądrości do Tyberium, gdzie wpada w sieć manipulacji i zbrodni. Tam też musi poddać się największej próbie: poznać swoją prawdziwą naturę.

Bacha85 | 2013-05-26
Przeczytana: maj 2013

Amerykańska autorka zadebiutowała powieścią „Strzała Kusziela”, w której po raz pierwszy wprowadziła czytelników do Terre d’Ange i państw ościennych. Wykreowany przez nią świat z każdym tomem nabierał rumieńców, coraz lepiej też można było poznać interesujący panteon bóstw i wierzenia mieszkańców Terre d’Ange. Po pierwszym tomie przyszły dwie kontynuacje losów Fedry z domu Delaunay. Głównymi zaletami cyklu są niebanalne intrygi oraz umiejętnie wpleciony, nie nachalny erotyzm. Autorka nie bała się sięgnąć po wszelkie skrajne odmiany miłosnych uniesień. Z wielkim wyczuciem i znawstwem opisuje praktyki sadomasochistyczne, do których powołana została Fedra, nie budzi jednak w czytelniku obrzydzenia.

Po pasjonującej lekturze Trylogii o Fedrze dużo oczekiwałam od powieści będącej obiektem tej recenzji. Objętość książki również pobudzała apetyt, zwłaszcza że przyjemny w odbiorze język autorki sprawia, że kolejne strony mijają nawet nie wiadomo kiedy i tylko świt za oknem przypomina, że...

xchmurkax | 2015-02-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nie zbyt wciągająca z początku dopiero jak książę zaczął dorastać do sztuki miłości to dopiero zaczynało wciągać i się dobrze czytało,nie powiem że nie hehe.Niektóre wątki były śmieszne ale mało ich było. Dopiero zaczynała się ta wojna w Lukce to było coś takiego by czytać dalej żeby zobaczyć dalsze losy księcia i jego przyjaciół. Końcówka to już nudna była więc do końca nie przeczytałam... To tyle :d

BEAR | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

4ty tom cyklu przenosi role głównego bohatera na Imriela adoptowanego syna Fedry. Tym razem akcja zabiera nas do podupadłego w porównnaiu z dawną chwałą Tyberium(Rzym) gdzie Imriel udaje się na Uniwersytet oraz by odpocząć od intryg i politycznego zamętu związanego z jego osobą. Niestety jak to sie dzieje w takich przypadkach wplątuje się w jeszcze większą intrygę.Jak w każdej z dotychczasowych książek tego cyklu pojawia się również motyw bardziej paranormalny.
Solidna książka, szybko się czyta.

Asia | 2015-10-29
Przeczytana: 2013 rok

Trochę oderwana od trylogii jej kontynuacją. Zmiana głównego bohatera. Dość ciekawy sposób przemyśleń, pojmowania świata. Czyta się ją lekko. Nie jest tak przepełniona intrygą jak sama trylogia. Spokojniejsza, ale także ciekawa i porywająca

Grisznak | 2014-12-18

Ewidentnie dopisane na siłę do popularnego cyklu, jednak słabsze od trzech pierwszych części. Główny bohater drażni, fabuła jest nudna, a reszta obsady też nie zachwyca. Nie polecam.

Chmurka | 2015-06-25

Oj na pewno różni się od poprzednich części, ale równie dobrze napisany tom. Inne spojrzenie, świeższe i wydaje mi się, mniej brutalne, szczególnie po 3 tomie:)

Ola | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 lutego 2013

Imriel dojrzewa - to on staję się narratorem w tej książce.
Nie da się ukryć, że czytanie o dojrzewaniu może być trudne, bo nudne ... nie mniej w przypadku Fedry też trzeba się było przebić przez jej dzieciństwo by później lepiej rozumieć jej postępowanie, wiedzieć skąd czerpała siłę i miała motywację by nie złamać Swych zasad.

Książka ciekawa. Carey nie zwalnia tempa, tym razem podróżujemy po terenach dzisiejszych Włoch. Intrygi, spiski, pierwsze miłości i odpowiedzialność, która ciąży niczym kamień u szyi człowieka wchodzącego do wody. Albo się mu podda i pójdzie na dno, albo go zrzuci. Imriel dzięki naukom Fedry jest dobrze przygotowany na wiele przeciwności, pytanie tylko czy im podoła, zwłaszcza gdy w oczach wielu osób nadal jest synem największej zdrajczyni.
Krótko mówiąc warto sięgnąć ... tym bardziej, że to pierwsza z trzech części "Trylogii Imriela" i sama jestem ciekawa jak dalej potoczą się jego losy.

ashera | 2015-03-11

Dobra książka, ten sam, inteligentny styl ale główny bohater nie umywa się do Fedry - postać, która z zasady powinna być dwoista i skomplikowana, została zredukowana do rozlazłego chłopaczka, użalającego się nad własnym losem (który nota bene nie był najgorszy). Jednak nie, czegoś zabrakło.

shira84 | 2014-02-20

Niestety to już nie to samo co opowieść o Fedrze, ale ponieważ kocham świat stworzony przez autorkę nie mogłam nie przeczytać i polecam:)

Sylwia Kluczewska | 2012-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2012