Bez piór

Wydawnictwo: Rebis
Without feathers
literatura piękna
Olala

Książka `Bez piór` zajmuje w twórczości literackiej Allena pozycję centralną. Zawiera między innymi dwie większe jednoaktówki: `Bóg` i `Śmierć`. Obie były inspiracją do jego późniejszych filmów. Absurdalne poczucie humoru, a zarazem refleksyjność i powaga to cechy jego twórczości, sprawiają ,że nazwany został największym filozofem wśród błaznów.

Milena | 2017-10-21

Prześmieszne, jak zawsze Woody Allen. No, może prawie zawsze. Bardzo fajne, zwłaszcza krótka historyjka o jelonku. Wiem, że nie wszystkich bawi humor Allena, ale mnie owszem, i to bardzo. Polecam.

Nitager | 2016-06-08

Woody Allen ma specyficzne poczucie humoru, które nie każdego bawi. Mnie tak. Najbardziej lubię w nim to, że jego żarty nie są opowiedziane wprost, tylko niejako "po drodze", jako wtręty do poważnych na pozór zdań.
"Bez Piór" to zbiór humorystycznych, krótkich utworów, które trudno sklasyfikować, czasem są to bowiem opowiadania, czasem jednoaktówki, a czasem po prostu opisy wymyślonych przez autora istot, lub streszczenia sztuk teatralnych. Pełne są charakterystycznego, neurotycznego humoru i na każdym kroku widać, że stworzył je człowiek świadomy własnych słabości. Ten humor, podany tak niespodziewanie, "przy okazji", ma podwójną moc zaskoczenia. Nawet czytelnik nie przepadający za twórczością Allena nie może się nie uśmiechnąć, gdy przeczyta, czym jest Wieli Roe, albo dokąd zostały zagnane samce insektów.
Dla mnie bomba - ale rozumiem czytelników, do których to nie trafia.

Zaczytana | 2015-08-11

Po przeczytaniu zbioru "Wyrównać rachunki" zachwyciłam się stylem Allena, więc od razu chwyciłam po "Bez piór". Niestety nieco się zawiodłam. Nie wiem, czy to wina samych tekstów, czy może tego że po przeczytaniu wielu opowiadań autora jego styl po prostu przestał być dla mnie odkrywczy, a żarty najzwyczajniej mi się "przejadły". Podwyższam jednak ocenę za "Śmierć" i "Boga", które naprawdę mnie wciągnęły i nakłoniły do refleksji.

milogro | 2014-10-08

Absolutnie dla fanów humoru Woody Allena. Dowcip, cynizm, inteligencja... Delicja!

Tomek | 2014-03-24
Przeczytana: marzec 2014

"Bóg" to kwintesencja tej książki. Prawdziwe dzieło geniusza.

Awenturyna | 2013-07-02
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Filmy Allena uwielbiam. Nie wszystkie widziałam, ale zawsze dobrze się przy nich bawię.
Przy tej książce nie bawiłam się dobrze. Jako, że było to moje pierwsze zetknięcie z literaturą Allena, jestem trochę rozczarowana. Książka, owszem, pełna absurdalnego humoru, ale bardzo męcząca. W wielu miejscach, naprawdę wielu. Cóż, spróbuję jeszcze raz. Mam nadzieję, że moje następne literackie spotkanie z tym - bądź co bądź - wielkim człowiekiem, będzie bardziej udane.

Magdalena | 2013-03-12

Z nieznanych mi powodów strona nie chce zamieścić mojej recenzji tutaj, dlatego zainteresowanych zapraszam na www.bibliotekarki.blog.pl

cosmashiva | 2013-01-09
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Świetna

Elenaj | 2012-12-07

Woody Allen.

Jego odbiór świata jest mi bliski.

Nigdy nie zawodzi,gdy chodzi o dobrą zabawę.

Tylko on tak zjadliwie,potrafi śmiać się z nas i z siebie samego.

Cuddless | 2011-10-02

Genialne. Nie będę się wysiliać z opinią, pozwolę sobie za to przepisać zdanie z biografii Allena, bo - moim zdaniem - oddaje wszystko:
"Absurdalny humor, połączony z okrutną satyrą i śmiertelną powagą".