Bez piór

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Rebis
Without feathers
Olala

Książka `Bez piór` zajmuje w twórczości literackiej Allena pozycję centralną. Zawiera między innymi dwie większe jednoaktówki: `Bóg` i `Śmierć`. Obie były inspiracją do jego późniejszych filmów. Absurdalne poczucie humoru, a zarazem refleksyjność i powaga to cechy jego twórczości, sprawiają ,że nazwany został największym filozofem wśród błaznów.

Nitager | 2016-06-08

Woody Allen ma specyficzne poczucie humoru, które nie każdego bawi. Mnie tak. Najbardziej lubię w nim to, że jego żarty nie są opowiedziane wprost, tylko niejako "po drodze", jako wtręty do poważnych na pozór zdań.
"Bez Piór" to zbiór humorystycznych, krótkich utworów, które trudno sklasyfikować, czasem są to bowiem opowiadania, czasem jednoaktówki, a czasem po prostu opisy wymyślonych przez autora istot, lub streszczenia sztuk teatralnych. Pełne są charakterystycznego, neurotycznego humoru i na każdym kroku widać, że stworzył je człowiek świadomy własnych słabości. Ten humor, podany tak niespodziewanie, "przy okazji", ma podwójną moc zaskoczenia. Nawet czytelnik nie przepadający za twórczością Allena nie może się nie uśmiechnąć, gdy przeczyta, czym jest Wieli Roe, albo dokąd zostały zagnane samce insektów.
Dla mnie bomba - ale rozumiem czytelników, do których to nie trafia.

Ysabell | 2010-07-01
Na półkach: Przeczytane, Rodzice, Zabawne
Przeczytana: 01 lipca 2010

Jakoś mnie nie zachwyciło. Lubię filmy Allena (choć bez fanatyzmu), ale czytając te krótkie formy miałam wrażenie, że pisał je nastolatek fascynujący się Monty Pythonem, a nie sam Woody Allen.

Najbardziej podobały mi się chyba dwa krótkie dramaty, ale i one były najwyżej na poziomie licealnego teatrzyku.

Niby jest tu humor, a czasem jakiś głębszy sens, ale uśmiechnęłam się może ze dwa razy przez całą książkę. Nie polecam nikomu poza zdecydowanymi miłośnikami poczucia humoru Allena.

Zaczytana | 2015-08-11

Po przeczytaniu zbioru "Wyrównać rachunki" zachwyciłam się stylem Allena, więc od razu chwyciłam po "Bez piór". Niestety nieco się zawiodłam. Nie wiem, czy to wina samych tekstów, czy może tego że po przeczytaniu wielu opowiadań autora jego styl po prostu przestał być dla mnie odkrywczy, a żarty najzwyczajniej mi się "przejadły". Podwyższam jednak ocenę za "Śmierć" i "Boga", które naprawdę mnie wciągnęły i nakłoniły do refleksji.

Awenturyna | 2013-07-02
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Filmy Allena uwielbiam. Nie wszystkie widziałam, ale zawsze dobrze się przy nich bawię.
Przy tej książce nie bawiłam się dobrze. Jako, że było to moje pierwsze zetknięcie z literaturą Allena, jestem trochę rozczarowana. Książka, owszem, pełna absurdalnego humoru, ale bardzo męcząca. W wielu miejscach, naprawdę wielu. Cóż, spróbuję jeszcze raz. Mam nadzieję, że moje następne literackie spotkanie z tym - bądź co bądź - wielkim człowiekiem, będzie bardziej udane.

Elenaj | 2012-12-07

Woody Allen.

Jego odbiór świata jest mi bliski.

Nigdy nie zawodzi,gdy chodzi o dobrą zabawę.

Tylko on tak zjadliwie,potrafi śmiać się z nas i z siebie samego.

Rune | 2010-10-03

Cały Allen: wyobrażenia i skojarzenia, które normalnym ludziom nie przychodzą do głowy, zdania, które doprowadzają do rozpuku...

I TO ukryte między tymi wierszami...

Cuddless | 2011-10-02

Genialne. Nie będę się wysiliać z opinią, pozwolę sobie za to przepisać zdanie z biografii Allena, bo - moim zdaniem - oddaje wszystko:
"Absurdalny humor, połączony z okrutną satyrą i śmiertelną powagą".

milogro | 2014-10-08

Absolutnie dla fanów humoru Woody Allena. Dowcip, cynizm, inteligencja... Delicja!

BialyTrufl | 2010-08-17

Woody to geniusz!

Magdalena | 2013-03-12

Z nieznanych mi powodów strona nie chce zamieścić mojej recenzji tutaj, dlatego zainteresowanych zapraszam na www.bibliotekarki.blog.pl